Etkin Tedarik Zinciri Yönetimi Nasıl Yapılır?
 • Eylül 25, 2020
 • Blog

Bir ürün ya da hizmetin üreticiden tüketiciye doğru uzanan sürecin hepsini kapsayan ağa en basit şekliyle tedarik zinciri yönetimi denebilir. Tedarik zincirinin yönetimindeki asıl amaçlardan biri maliyetlerin en aza indirilmesinin sağlanmasıdır. Azalan maliyetlere ek olarak tedarikçi ve müşteri memnuniyetinin arttırılması da önemli amaçlardan bir diğeridir. Sadece yurtiçi faaliyetleri değil aynı zamanda uluslararası alandaki faaliyetleri de kapsayan tedarik zinciri yönetimi, kendi başına bir alan haline gelmeyi başarmıştır.

Tedarik zinciri yönetiminin amaçları arasında, müşteri hizmetlerini iyi yönetip geliştirme, stok maliyetlerini planlama, maliyetleri azaltma gibi maddeler yer almaktadır. Ayrıca etkili bir yönetim sayesinde yöneticilerin karar alma süreçlerinin kısalmasına da katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Tedarik zinciri nedir sorusunun cevabı olarak çeşitli ham maddelerin tedariği aşamasından ürün ya da hizmete dönüştürüldükten sonra nihai kullanıcıya ulaştırılması şeklinde tanımlanabilir. Bu lojistik süreçlere ek olarak, bilgi akışının ham madde tedarikçisi, üretici, dağıtıcı, perakendeci ve nihai kullanıcı olarak ifade edilen tüketiciler arasında verimli bir biçimde sağlanması da tedarik zinciri yönetimi kapsamındadır. Süreç yönetiminin amaçlarından biri de iletişimi kanallar arasında olabildiğince verimli bir seviyede tutmaktır.

Verimli ve faydalı bir tedarik zinciri yönetimi sayesinde yapılan organizasyonun performansı da olumlu yönde değişim göstermektedir. Küresel anlamda rekabetin her geçen gün daha da artması sebebiyle operasyon süreçlerinin çok daha etkili bir biçimde yönetilmesi gerekmektedir. Firmalar belirledikleri hedeflere ulaşabilmek adına etkin tedarik zinciri yönetiminden faydalanırlar. Yapılacak etkin süreç yönetimi ile detaylı analizler yapılarak tüm süreçlerin kontrol edilerek tedarik yönetiminin tümünde verimlilik sağlanması amaçlanır.

Tedarik Zinciri Yönetiminin Amaçları Nelerdir?

Temel iş süreçlerinin yani operasyon alanlarının tasarımı, iyi bir biçimde planlanması, yürütülmesi, düzenli kontrolü ve belirli aralıklarla izlenmesini en doğru şekilde yapmaya yarayan iş modeli tedarik zinciri yönetimi olarak ifade edilmektedir. Bu yönetim anlayışının temelinde farklı amaçlar yer alır. Sürdürülebilir bir rekabet ortamı yaratmak, tedarik zincirinin ilk amaçlarından biri olarak ifade edilmektedir. Tedarik zinciri yönetimi amaçları arasında birbirinden faydalı pek çok madde bulunmaktadır. Özellikle talep ve tedarik süreçlerinin bir arada tutulması için tedarik zinciri yönetimine ihtiyaç duyulur. Üretim yapan firmaların en temel amaçları üretim süreçlerini kesintisiz ve düzenli bir biçimde yürütmektir. Tedarik zinciri yönetimi, firmalara bu çalışmaları düzenli bir biçimde yürütebilmek adına kesinti olmadan malzeme akışını sağlar. Aynı zamanda tedarik zinciri, kesintisiz bir biçimde bilgi ve servis akışı da sağlamayı amaç edinir.

Tedarik zinciri yönetiminin amaçları arasında stok maliyetlerini ve ürün kaybını olabilecek en düşük seviyede tutmak yer almaktadır. Hiçbir firma, hiçbir zaman hammadde ve ürünlerinin zarara uğramasını istemez. Bu sebeple hammadde ve ürünlerin olası zararını en aza indirgemek adına tedarik zincirinin oldukça verimli bir biçimde yönetilmesi gerekir. Firmaların isteklerinden biri de kalite standartlarını karşılayacak ürünler ortaya koymaktır. Bu sebeple tedarik zinciri de iyi bir biçimde yönetildiği takdirde ürünün olabildiğince kaliteli olmasını amaç haline getirir. Kaliteli bir ürün hem firmayı hem de tüketici tarafının memnuniyete kavuşmasının yolunu açar. Ham maddenin temin edildiği tedarikçinin güvenilir olması da tedarik zinciri yönetiminin amaçlarından biri olarak sunulur.

Tedarik işleminin her zaman karşılıklı bir şekilde güven esasına dayanması gerekir. Güvenilir tedarikçiler ile uzun süreli, süreklilik sağlayan iş birlikleri içerisine girmek temel amaçlardan yalnızca biridir. Güvenilir tedarikçiden alınan ham madde gibi ürün ve hizmetlerin standart duruma gelmesini sağladıktan sonra bu ürün ve hizmetleri kalite standartlarına uygun şekilde temin edebilmek etkin bir tedarik zinciri yönetiminin en belirgin amaçlarından biridir. Bu sayede firmanın rekabet gücü ve beraberinde itibarı yükselir.

Tedarik Zinciri Yönetimi Modelleri Nelerdir?

Her firmanın farklı yapısı göz önünde bulundurulduğu zaman ortaya birbirinden farklı tedarik zinciri yönetimi modelleri çıkmaktadır. Firmaya göre değişiklik gösterebilen KPI’lar birbirinden farklı özelliklere sahip temel tedarik zinciri yönetimi modellerini karşımıza çıkarmaktadır. Bu modellerden ilki, yüksek verimli tedarik zinciri modelidir. Bu modelde yoğun bir rekabet söz konusudur. Genel olarak birbirinden farklı ürünlerin üretilmediği, müşteri kitlesi için pek çok rakip firmanın olduğu bir modeldir. Bu modelde en etkili yöntemlerden biri yapılacak fiyat değişiklikleridir. Çimento, demir tarzı sektörler üzerinde uygunluk göstermesi beklenir. Amaç tam anlamıyla verimliliği öne çıkarmaktır. Diğer modelin ismi hızlı tedarik zinciri modeli olarak ifade edilir.

Trend ürünlerin geliştirildikten hemen sonra tüketicilere ulaştırmayı planlayan firmalar için uygunluk gösterir. En temel örneği kıyafet sektörüdür. Sürekli olarak yenilenme ihtiyacı duyar. Talep stok dengesine dikkat ederek her bir ürünü parti halinde üretmesi beklenen modeldir. Devamlı akım tedarik zinciri modelini bilgi akışını düzgün bir biçimde sağlayan firmalar tercih etmelidir. Etkin tedarik zinciri yönetimi modelleri arasında yer alan bu modeli daha çok talep ve arzın aynı oranda olduğu firmalar kullanır. Süt ürünleri buna güzel bir örnektir. Amaç müşterilerin yeniden sipariş vermesini sağlamaktır. Fazla dalgalanmayan arz ve talep dengesi sayesinde stok maliyetine de sebep olmayan bir modeldir.

Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi

Doğru amaçlar eşliğinde yürütülen bir tedarik zinciri yönetimi, firmaların belirledikleri hedeflere ulaşmasını sağlamada büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle iyi kurgulanmış tedarik zinciri yönetimi önemi açıkça belli olur. Bu süreç pek çok alanı kapmasıyla bilinir. Satış ve operasyon planlama, üretim, talep ve sipariş yönetimi, depo yönetimi, taşıma, stok yönetimi ve stratejik iş planlama gibi süreçleri kapsamaktadır. Bu sebeple doğru bir biçimde yapılan etkin tedarik zinciri yönetimi, firmaların büyümesinin önünü açar. Tedarik zinciri yönetimi süreçleri firmalar adına son derece büyük öneme sahiptir.

Başarılı olabilmek adına uygulanması gereken bu süreçler toplamda sekiz tanedir. Müşteri memnuniyetini arttırmak amacıyla müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri hizmet yönetimi bu süreçler arasında yer almaktadır. Talep yönetimi, stokların azalmasına yardımcı olan süreçtir. Sipariş işleme ve imalat akış yönetimi, üretimde devamlılığı sağlamaya yönelik amaçla geliştirilen süreçtir. Süreçlerin bir diğer maddesi ise satın almadır. Ürün geliştirme ve ticarileştirme, şirkete verimlilik kazandırmayı amaç haline getiren süreçler olarak bilinmektedir. Müşteri memnuniyetini daha iyi ölçebilmek adına geliştirilen süreç ise iadeleri kapsamaktadır. Bu süreçlerin firmalara pek çok faydası bulunmaktadır.

advanced divider

 

Siz de tüm lojistik ve tedarik zinciri yönetimi taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?
  Eylül 27, 2022

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?

  Özenli bir şekilde uluslararası standartlara uygun olarak varış noktasına

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Eylül 22, 2022

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi

  Küresel ticarette iki ülke arasında ticari ilişkiler ve mesafeler