Arnavutluk Taşımacılık

Bir tıkla
hızlı,esnek,rekabetçi
teklif al!​

  Balkanlar'da yer alan küçük bir ülke olan Arnavutluk, bölgedeki diğer ülkelere kıyasla nispeten küçük bir ticaret hacmine sahiptir. Ancak son yıllarda hem ithalat hem de ihracatında istikrarlı bir artış görülmüştür. 2021 yılında Arnavutluk'un toplam ticaret hacmi 7 milyar doların üzerinde gerçekleşmiştir. Bunun yaklaşık 2 milyar dolarını ihracat, kalan 5 milyar dolarını ise ithalat oluşturmuştur.

  Arnavutluk'tan ihraç edilen başlıca ürünlerden biri, başta meyve ve sebzeler olmak üzere tarımsal ürünlerdir. Ülke aynı zamanda ihracatının önemli bir bölümünü oluşturan tekstil ve giyimde de önemli bir üretici konumundadır. Son yıllarda Arnavutluk ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler artış göstermektedir. İki ülkenin önemli bir büyüme kaydettiği alanlardan biri de mal ticaretidir. Arnavutluk 2021 yılında Türkiye'ye 60 milyon doların üzerinde mal ihraç ederken, Türkiye de Arnavutluk'a 200 milyon doların üzerinde mal ihraç etti. Bu ticaret ağırlıklı olarak tarım ürünleri, tekstil ve inşaat malzemelerinden oluşuyor. İki ülke yatırım ilişkilerini geliştirmek için de çalışmaktadır. Türkiye Arnavutluk'ta inşaat, enerji ve ulaştırma gibi çeşitli sektörlere yatırım yapmaktadır.

  advanced divider

  Denizyolu İle Ticaret

  Arnavutluk ve Türkiye arasındaki ticaret için en yaygın kullanılan ulaşım yollarından biri deniz yoludur. Balkan Yarımadası'nın batı kıyısında yer alan Arnavutluk, Türkiye için Avrupa'ya açılan bir kapı görevi olarak görülür.

  Liman Gemi Görseli

  Türkiye’de Arnavutluk için Avrupa ve Asya arasında bir köprü görevi görmektedir. Arnavutluk'un Dıraç ve Vlora olmak üzere iki ana limanı vardır. Her iki limanda Türkiye'ye mal ihraç etmek için kullanılmaktadır. Her iki liman İstanbul ve İzmir dahil olmak üzere çeşitli Türk limanlarına düzenli feribot bağlantılarına sahiptir. Ayrıca, iki ülke arasında çalışan ve tekstil, tarım ürünleri ve inşaat malzemeleri gibi malları taşıyan kargo gemileri de bulunmaktadır. Bu gemiler genellikle Arnavutluk limanlarından kalkmakta ve büyük kargo kapasiteleriyle bilinen Mersin ve İskenderun limanlarına gitmektedir. Arnavutluk'taki deniz taşımacılığı sektörü temel olarak ülkenin güçlü tarım sektöründen ve Avrupa Birliği'ne yakınlığından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, Arnavutluk'taki deniz taşımacılığı sektörü, ülkenin sanayi sektörü için hammadde ve mamul mal ithal etmek için de kullanılmaktadır. Ancak Arnavutluk'taki deniz taşımacılığı sektörü, modern altyapı eksikliği ve limanlardaki sınırlı kapasite gibi bazı zorluklarla karşı karşıyadır.

  Havayolu İle Ticaret

  advanced divider

  Havayolu ticareti aynı zamanda tek bir uçuşta daha büyük miktarlarda malın taşınmasına olanak sağlayarak, işletmeler için daha uygun maliyetli olabilmektedir. Havayolu ticareti aynı zamanda ticari iş birlikleri, ortaklıklar ve yatırımlar için de yeni fırsatlar yaratıyor. İki ülke daha bağlantılı hale geldikçe, işletmelerin ticari ilişkiler kurması ve yeni pazarlar keşfetmesi kolaylaşmaktadır. Hava taşımacılığı, işletmeleri ve bireyleri dünyanın dört bir yanındaki varış noktalarına bağlayan, uluslararası ticarette önemli bir ulaşım yöntemidir. Arnavutluk ile başlayacak olursak, ülkedeki hava taşımacılığı sektörü nispeten küçük olmakla birlikte büyümektedir. Kargo için ana havalimanı başkent Tiran'da bulunan Tiran Uluslararası Havalimanı Nënë Tereza'dır. Yılda 12.000 ton kapasiteli bir kargo terminaline sahip olan havalimanında bozulabilir ürünler, tekstil ve elektronik dâhil olmak üzere çeşitli mallar taşınmaktadır.Ülke, meyve ve sebzeler de dâhil olmak üzere çeşitli tarım ürünlerini dünyanın dört bir yanındaki pazarlara ihraç etmektedir. Ayrıca, Arnavutluk'un tekstil endüstrisi de ürünlerini uluslararası pazarlara ihraç etmek için büyük ölçüde hava taşımacılığına güveniyor. Ancak Arnavutluk'taki hava taşımacılığı sektörü, büyük pazarlara doğrudan uçuşların olmaması ve havaalanında sınırlı kargo işleme kapasitesi gibi bazı zorluklarla karşı karşıyadır. Türkiye'deki hava taşımacılığı sektörü temel olarak ülkenin tekstil, otomobil ve elektronik gibi çeşitli ürünleri dünyanın dört bir yanındaki pazarlara ihraç eden güçlü imalat sektörü tarafından yönlendirilmektedir.

  Size özel müşteri temsilcimizden

  Bir tıkla
  hızlı,esnek,rekabetçi
  teklif al!​