Bozulabilir (Perishable)
Kargo

Bir tıkla
hızlı,esnek,rekabetçi
teklif al!​

  Perishable kargo olarak da bilinen bozulabilir kargo, en genel tanımıyla bir ürünün uygun koşullarda muhafaza edilmemesi ya da taşınmaması durumunda, ısı ve nem gibi çevresel koşullara maruz kalması halinde bozulabilen ürünler olarak ifade edilir.

  Bozulabilir ürünler, uygun standartlar sağlanmadığında zaman içinde ya da aşırı sıcaklığa maruz kaldığında kolayca kalitesini ve canlılığını yitirebilir. Bu sebeple ürünlerin özel bir dikkatle muhafaza edilmesi ve taşınması gerekmektedir. Bozulabilir ürünler, gerekli planlamalar ile birlikte tüm taşıma modları aracılığıyla taşınabilseler de en kısa sürede varış noktasına ulaşması hedeflendiği için genellikle havayolu taşımacılığı tercih edilmektedir. Teknolojik gelişmeler ve etkin taşıma teknikleri ile üretilen yeni çözümlerle bozulabilir ürünler ilk günkü tazelikleri ile istenilen her noktaya ulaştırılmaktadır.

  Dondurulmuş Gıda
  advanced divider

  Bozulabilir Kargo Taşımacılığı Nedir?

  Lojistiğin en ciddi ve hassas operasyonlarından olan bozulabilir kargo taşımacılığı ürünün, uygun saklama koşullarına bağlı kalarak teslim edilmesini kapsayan süreç olarak ifade edilir. Bazı ürünler, yapısı gereği ısı ve nem kontrolü gerektiren bir yapıda olabilir. Bu sebeple, taşınacak ürünün belirli bir ısıda sabit kalması, soğuk ya da sıcak derecelerde kolayca taşınabilmesi için bozulabilir kargo taşımacılığına gereksinim bulunmaktadır.

  advanced divider

  Bozulabilir kargo taşımacılık hizmeti, ısı değerlerinin korunması gereken ürünleri belirli kural ve yönetmeliklere bağlı kalarak taşır. Dünya çapında bozulabilir kargo taşımacılığının üst sınırlarını belirlemek ve bu alanda küresel tedarik zinciri çözümleri sunmak için kurulan Perishable Logistics Network’ün (PLN) kurucu üyeleri arasında yer alan Globelink Ünimar, bozulabilir kargo hizmeti sayesinde, özel taşıma standartlarını koruyarak, arzu edilen bölgeye bozulabilir ürünlerin güvenli bir şekilde ulaştırılmasını sağlamaktadır.

  Balık Taşımacılığı

  Bozulabilir Kargo Taşımacılığı Hangi Ürünleri Kapsar?

  advanced divider
  advanced divider

  Bozulabilir kargo taşımacılığında değerlendirilen ürünler arasında

  dondurulmuş ürünler, gıda ürünleri, bitkiler, çiçekler, taze meyve ve sebze ürünleri, dondurulmuş ya da taze et ve et ürünleri, yumurta, balık çeşitleri yer almaktadır. Bu ürünlerin her birinin korunması gereken ayrı bir ısı değeri bulunmaktadır. Ürünlerin muhafaza edileceği ısı değerinin teslim süresine kadar korunması gerekir.

  BOZULABİLİR KARGO

  Dondurulmuş yada taze et

  BOZULABİLİR KARGO

  Gıda ürünleri

  BOZULABİLİR KARGO

  Dondurulmuş veya taze balık

  BOZULABİLİR KARGO

  Yumurta ve gıda

  BOZULABİLİR KARGO

  Çiçekler

  advanced divider

  Bozulabilir Kargo Nasıl Paketlenmelidir?

  Bozulabilir kargo taşımacılığında ürünler özelinde paketleme ve yükleme standartlarına bağlı kalmak gerekmektedir. Ürünlerin hassas yapısı göz önüne alındığında, bozulabilir kargoların yükleme kuralları bulunmaktadır. Bozulabilir kargoda paketleme, oldukça önemlidir. Ürünlerin çıkış noktasından varış noktasına kadar bozulmadan, sağlam bir biçimde alıcıya ulaşması doğru paketlenme sayesinde mümkün olur. Havayolu ile taşınacak olan bozulabilir ürünler, standartlara bağlı olarak paketlenmelidir.
  Bozulabilir ürünlerin taşınması esnasında dayanıklı ambalajlar kullanılması, ürünün sağlam bir şekilde paketlenmesi açısından önemlidir. Taşınma sırasında ürünün hava sızdırmaması için özel kutulara yerleştirilmesi ve ürünün belirlenmiş sıcaklığının korunması gerekmektedir. Ek olarak, bozulabilir ürün özel ısı gerektiriyorsa, paket üzerinde bu duruma ilişkin bilgilere de yer verilmesi gerekmektedir.

  Perishable Kargo

  Bozulabilir Ürünlerin Taşınmasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

  Bozulabilir kargo taşımacılığının standartları, ATP Konvansiyonu adıyla bilinen uluslararası bir anlaşmayla belirlenmektedir. Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı ve Bu Taşımacılık Faaliyetinde Kullanılacak Özel Ekipmana İlişkin Anlaşma, kısa adıyla ATP, bozulma riski taşıyan gıda maddelerinin taşınması sürecinde saklama koşullarının iyileştirilmesi ve taşımacılık yönteminin gelişmesi için belirli kuralları içermektedir. Bozulabilir kargoların havayolu aracılığıyla taşınması ise IATA PCR (Bozulabilir Kargo Regülasyonları) kurallarına göre yapılmaktadır.

  Bozulabilir Ürün Taşımacılığı Sırasında Alınan Önlemler Nelerdir?

  Bozulabilir ürün taşımacılığında bazı önlemler alınarak ürünlerin dayanıklılığını artırmak amaçlanmaktadır. Bu önlemler, hava, kara, demir ve denizyolu taşımacılık modlarına göre çeşitli değişiklikler göstermektedir. Bu noktada, özellikle yükleme işlemleri sırasında bozulabilir kargo sınıflandırması yapılmalıdır. Karayoluyla taşınan bozulabilir kargo operasyonlarında iklimlendirme sistemine sahip frigorifik araçlar tercih edilmektedir. Denizyolu ile yapılan operasyonlarda soğutuculu konteyner olarak da bilinen reefer konteynerler kullanılmaktadır. Havayolu aracılığıyla taşınan bozulabilir ürünlerde ise farklı sıcaklıklara maruz kalmayı engellemek adına uygun paketlemeye ek olarak farklı sıcaklıklara maruz kalınmasını engellemek adına aktif sıcaklık kontrollü konteynerler, soğutmalı odalar veya dondurucular kullanılabilir.

  advanced divider

  Bozulabilir Kargo Taşımacılığı Esnasında Soğuk Zincirin Önemi Nedir?

  Soğuk zincir, bozulabilir ürünlerin taşınması için oldukça önemlidir. Bozulabilir kargo kodu gibi unsurlara dikkat edilerek, soğuk zincir taşımacılığı gerçekleştirilir.

  Bozulabilir kargo aşamalarından biri olarak ifade edilen soğuk zincir kargo yönteminde, çeşitli taşıma modlarının kullanıldığı bilinmektedir. İklimlendirme özelliğine sahip olan konteyner, kamyon, vagon, gemiler ve uçaklar gibi çeşitli araçlarda bozulabilir ürünlerin teslimat işlemleri gerçekleştirilir. Soğuk zincir kargo talebinin büyük çoğunluğu gıda ve ilaç sektörü taşımalarından meydana gelmektedir. Bozulabilir ürünler olarak bilinen gıda ürünleri, standart ısı ayarında soğuk zincir yöntemiyle varış noktasına ulaşır.
  Rekabet ortamında gerekli olan en hızlı taşıma modu olarak bilinen hava kargo, soğuk zincir ve bozulabilir ürün taşımacılığında tercih edilir. Sahip olduğu özellikler sayesinde bir buzdolabı işlevinde ilerleyen araçlar, -20° ile +25° arasında bozulabilir ürünlerin ideal sıcaklıkta muhafaza edilmesini ve taşınmasını sağlar. Soğuk bir ortamda taşınması gereken bozulabilir ürünleri taşınmasını sağlayan soğuk zincir, bozulabilir kargo taşımacılığında önemli bir yöntemdir. Bozulabilir soğuk zincir ürünlerinin bozulmadan varış noktasına ulaşması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Gönderilerin güvenliği ve kullanım kalitesinin bozulmaması adına, ürünlerin sıcaklığında meydana gelen düşüş ve artışların düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Gerekli kontroller sayesinde, ürünlerin soğuk zinciri ve gıda ürünlerinin raf ömrü korunur.

  Globelink Ünimar

  Bozulabilir Kargo Operasyonlarını Nasıl Gerçekleşiyor?

  Lojistiğin en ciddi ve hassas operasyonlarından biri olan bozulabilir kargoda, koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışıyla, bu operasyonlara dedike uzman personeliyle 7/24 hizmet sunan Globelink Ünimar; bozulabilir kargo ürünlerinin gerekli ısı aralık zincirini koruyarak teslim alınmasından yüklenmesine, depolanmasından istenilen her varış limanına gönderilmesine ve varış noktasındaki teslimatına kadar gerekli tüm süreçleri titizlikle gerçekleştirmektedir.

  Bozulabilir Kargo

  Bozulabilir (Perishable) Kargo

  Bir tıkla
  hızlı,esnek,rekabetçi
  teklif al!​