ETGB
Hizmetleri

Bir tıkla
hızlı,esnek,rekabetçi
teklif al!​

  ‘Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) Nedir?’ sorusunun cevabı;

  advanced divider

  ETGB’nin açılımı elektronik ticaret gümrük beyannamesidir. Elektronik ticaret gümrük beyannamesi, basılı bir belge olmamakla beraber elektronik ortamlarda düzenleme yapılması söz konusu olan bir belgedir. Elektronik ticaret gümrük beyannamesi bu anlamda temelinde havayolu, denizyolu, karayolu ya da hızlı kargo ile gönderilen veya alınan eşyaların gümrükten geçirilmesi sürecinde kullanılan ve süreci hızlandırmak adına tüm bürokrasinin dijital ortamda gerçekleştirildiği bir yapıdır.

  advanced divider

  Mikro İhracat Nedir?

  Türkiye’den yapılan brüt ağırlığı 300 kilogramdan az ve değeri katma değer vergisi (KDV) hariç 15.000 Euro’dan fazla olmayan ETGB ile yurt dışına ürün satışına verilen isimdir. Yalnızca bu şartları taşımakta olan ürünler mikro ihracat şeklinde gerçekleşebilir.

  advanced divider

  Mikro İhracat ile Geleneksel İhracatın Farkı Nedir?

  Geleneksel ihracat olarak tanımlanan ihracatlardan farklı olarak mikro ihracat kısa adıyla bilinen Hızlı Kargo Taşımacılığı Yoluyla yapılan ihracat işlemleri ETGB Beyanı ile gerçekleştirilmektedir. Firmamızın söz konusu yetki belgesi kapsamında taşıyıp gümrüklediği ihracat işlemlerinde, 07.10.2009 tarih ve 27369 sayılı R.G. ’de yayımlanan 2009/15481 sayılı Kararın 127 maddesi hükmüne istinaden Gümrük Müşavirliği hizmet ücreti tahsil edilmemektedir.

  advanced divider

  Mikro ihracat neleri kapsar?

  ETGB kapsamında:

  ETGB
  Lojistik Sektörünü Gelecekte Neler Bekliyor?
  advanced divider

  Mikro ihracat neleri kapsamaz?

  advanced divider

  Mikro ihracatta gümrük sürecinin tamamlanabilmesi için gerekli olan belgeler nelerdir?

  ATR Nedir?
  A.TR, Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanmış olan Gümrük Birliği anlaşmasına bağlı olarak, serbest dolaşımdaki ihracata konu malların gümrük muafiyetinden faydalanabilmesi için ihracatçının hazırlaması gereken evraktır.

  advanced divider
  Lojistik Hizmetleri
  advanced divider

  Mikro ihracatın avantajları nelerdir?

  advanced divider

  Globelink Ünimar’da ETGB İşlemleri Nasıl Gerçekleşiyor?

  ETGB
  Hizmetleri

  Bir tıkla
  hızlı,esnek,rekabetçi
  teklif al!​