Avustralya Taşımacılık

Bir tıkla
hızlı,esnek,rekabetçi
teklif al!​

  Gayri safi yurtiçi hasılası 1,5 trilyon dolara yakın olan Avustralya, yirmi beş milyon nüfuslu bir ülkedir. Her sene üç yüz elli milyar dolarlık mal ve hizmet ihraç eden Avustralya buna karşın iki yüz elli milyar dolarlık ithalat gerçekleştirmektedir.

  Avustralya'da kişi başına düşen milli gelir yıllık elli bin dolardan fazladır. 2020 verilerine göre dünyanın en büyük on ikinci ekonomisi konumundaki Avustralya G20 ülkelerinin de değişmez üyelerinden birisidir. Ülke ekonomisinin yüzde sekseni hizmet sektörüne dayalı olsa da ülkede madencilik ve imalat sanayisi de oldukça gelişmiştir. Ülkenin en büyük ticaret ortakları Uzak Doğu ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’dir.
  Türkiye ve Avustralya arasındaki ikili ticaret ilişkileri ise günümüzden beş sene öncesine kadar oldukça değişkenlik göstermekteydi. Üç milyar dolar seviyesinden iki milyar dolarlara gerileyen ikili ticaret hacmi günümüzde ise dengeli bir şekilde seyretmektedir. Her sene Avustralya'dan 1,1 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiren Türkiye, Avustralya'ya 900 milyon dolarlık ürün ihraç etmektedir. Avustralya'ya ihraç ettiğimiz ürünler arasında kara taşıtları, makine, mekanik cihazlar, demir-çelik ve sebze-meyve gibi ürünler başı çekmektedir. Bununla birlikte Avustralya'da her yıl altın ve kömürle birlikte inorganik kimyasallar ve çeşitli eczacılık ürünleri ithal etmekteyiz. Pandemi nedeniyle sekteye uğrayan ticari ilişkiler salgının sona ermesiyle birlikte eski haline geri dönmüştür.

  advanced divider

  Avustralya Deniz Yolu Taşımacılığı

  Hint Okyanusu’nun güneydoğusunda yer alan bir kıta ülkesi olan Avustralya'nın hiçbir ülke ile karayolu bağlantısı bulunmamaktadır. Bu yüzden kıtanın keşfedildiği günden beri ülkeyle gerçekleştirilen ticari faaliyetler daima denizyolu veya havayolu aracılığıyla sağlanmıştır. Tıpkı geçmişte olduğu gibi günümüzde de denizyolu taşımacılığı Avustralya'ya yapılacak ticari işlemler için en sık tercih edilen taşımacılık modudur. Oldukça güvenli ve hızlı bir sevkiyat yöntemi olan denizyolu lojistiği Avustralya gibi büyük ekonomiler için birçok faydayı da beraberinde getirmektedir. Her şeyden önce önemli bir doğal kaynak ve enerji ihracatçısı konumundaki Avustralya için denizyolu bu ürünleri diğer ülkelere güvenli bir biçimde sevk edebilme olanağı sunmaktadır.

  Uluslararası Taşımacılık Seçenekleri Nelerdir?

  Türkiye ve Avustralya arasındaki denizyolu taşımacılığı ise hemen hemen her ürünün ithalatında ve ihracatında yaygın olarak tercih edilmektedir. Avustralya'dan ithal edilen ürünler Albany, Strahan, Cape Jervis, Eden ve Sydney gibi limanlarda gemilere yüklenmekte ve yola çıkmaktadır. Bu gemiler Hint Okyanusu’nu aştıktan sonra Kızıldeniz’e varmakta ve Süveyş Kanalı’ndan geçtikten sonra yüklerini Mersin, İstanbul, İzmir, Bursa ve Kocaeli başta olmak üzere Türkiye’nin önemli limanlarına teslim edilmektedir. Bu ürünler daha sonra karayolu başta olmak üzere diğer taşıma modları aracılığıyla ülke içerisinde istenilen tüm noktalara teslim edilmektedir. Aynı güzergah ve planlama Türkiye’den Avustralya'ya ihraç edilen ürünler için de izlenmektedir.

  Avustralya Havayolu Taşımacılığı

  advanced divider

  Avustralya gibi dünyanın geri kalanından uzakta ve hiçbir kara bağlantısının bulunmadığı ülkeler için havayolu son derece önemli bir ulaşım ve sevkiyat yöntemidir. Teknolojik olanakların gelişmesiyle birlikte ithalat ve ihracat faaliyetleri kapsamındaki sevkiyatlarda da yaygın olarak kullanılan havayolu taşımacılığı Avustralya ile gerçekleştirilen faaliyetler için en sık tercih edilen nakliye modlarındandır. Bölgesindeki en önemli gıda ihracatçısı konumunda bulunan Avustralya, bozulabilir özellikteki perishable ürünleri hızlı ve güvenli bir sevkiyat olanağı sunan havayolu taşımacılığı aracılığıyla diğer ülkelere nakletmektedir. Türkiye ve Avustralya arasındaki ticari ilişkilerde havayolu taşımacılığı ülkemizin altın, eczacılık ürünleri ve kimyasal madde ithalatında yaygın olarak tercih edilmektedir. Türkiye’den Avustralya'ya ihraç edilen sebze ve meyvelerin sevkiyatında da yine havayolu taşımacılığı tercih edilmektedir.

  Size özel müşteri temsilcimizden

  Bir tıkla
  hızlı,esnek,rekabetçi
  teklif al!​