İspanya Taşımacılık

Bir tıkla
hızlı,esnek,rekabetçi
teklif al!​

  İber Yarımadası’nın en büyük ülkesi olan İspanya’nın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası 1,4 milyar dolar seviyesindedir. Yaklaşık elli milyonluk nüfusa ev sahipliği yapan İspanya’da kişi başına düşen ortalama milli gelir ise 42 bin dolar seviyesindedir. Toplam ticaret hacmi 700 milyar dolar olan İspanya’da ithalat ve ihracat dengeli bir şekilde seyretmektedir. Her yıl 330 milyar dolarlık mal ihraç eden İspanya’da senelik ithalat tutarı ise 370 milyar dolardır.

  Başlıca ticaret ortakları Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri olan İspanya en çok otomobil, petrol ürünleri, motorlu taşıt aksamları, ilaç, turunçgiller ve zeytinyağı ihraç etmektedir. Ülkenin başlıca ithalat kalemleri arasında ise ham petrol, otomobil, motorlu taşıt aksamları, petrol ürünleri ve diğer hidrokarbon gazlar yer almaktadır. Akdeniz’in sayılı yarımada devletlerinden olan İspanya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler de bir hayli gelişmiş durumdadır. Türkiye ile İspanya arasındaki ikili ticaret hacmi güncel verilere göre 16 milyar dolar seviyesindedir ve bu miktarın karşılıklı olarak 20 milyar dolara yükseltilmesi hedefi bulunmaktadır. Türkiye'den İspanya’ya yıllık 9 milyar dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirilmektedir. Buna karşın İspanya’dan ülkemize gerçekleştirilen ithalat tutarı ise 7 milyar dolar seviyesindedir. Ülkemizden İspanya’ya daha çok otomobil, tekstil ürünleri, petrol yağları ve motorlu taşıt aksamları ihraç edilmektedir. Bu ihracat kalemlerinin 3’te 1’lik kısmı tamamen tekstil ürünlerinden oluşmakla birlikte Türkiye İspanya’nın Çin’den sonraki en büyük tekstil ihracatçısı konumundadır. Ülkemiz ise İspanya’dan daha çok işlenmemiş çinko, otomobil, motorlu taşıt aksamları, helikopter, uçak ve uzay araçları ithal etmektedir.

  İspanya Denizyolu Taşımacılığı

  advanced divider

  Denizyolu taşımacılığı İspanya gibi üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkenin ticari faaliyetleri için hayati bir öneme sahiptir. Ülkenin hem Atlas Okyanusu’na hem de Akdeniz’e geniş kıyı şeridi bulunmaktadır. İspanya aynı zamanda Akdeniz’in giriş kapısı olan Cebelitarık Boğazı’na da hakim bir konumda bulunmaktadır. Türkiye ve İspanya arasındaki ticari faaliyetlerin neredeyse yüzde doksanlık kısmı denizyolu üzerinden gerçekleştirilmektedir. İki ülke arasında sefer yapan gemiler için en büyük avantaj ise sevkiyatlarda Cebelitarık Boğazı’nın geçilmek zorunda olmamasıdır. Türkiye ve İspanya arasındaki ticari faaliyetlerde en çok kullanılan limanlara İspanya’dan Palma, İbiza, Malaga, Cartagena, Valencia ve Barcelona; Türkiye’den ise İzmir, Mersin, İstanbul, Tekirdağ, Samsun ve Kocaeli limanlarını örnek gösterebiliriz. Ayrıca İstanbul ve Barcelona arasında açılması planlanan Ro – Ro gemi taşımacılığı hattının da denizyolu ticaretine bir hayli katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

  Türkiye'den Amerika’ya Denizyolu Taşımacılığı Servisleri
  Kara Taşımacılığı

  İspanya Karayolu Taşımacılığı

  advanced divider

  Karayolu taşımacılığı İspanya için komşuları Portekiz ve Fransa ile gerçekleştirilen ticari faaliyetlerde önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte Gümrük Birliği’ne üye olan Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye ile gerçekleştirdiği ticari faaliyetlerde de sıklıkla karayolu taşımacılığı tercih edilmektedir. Türkiye ve İspanya arasındaki ticari ilişkilerde karayolu taşımacılığı dolaylı olarak önemli bir konuma sahiptir. Bilindiği üzere İspanya geniş bir coğrafyada yer alır ve ülkenin batısına gerçekleştirilecek denizyolu seferlerinde Cebelitarık Boğazı’nın geçilmesi şarttır. Bu yüzden bu bölgeye gönderilecek sevkiyatlar genellikle ülkenin Akdeniz kıyılarındaki limanlarda boşaltılır ve ülke içerisinde karayolu ile dağıtılır. Ayrıca ülkemizden İspanya’ya ve İspanya’dan ülkemize karşılıklı olarak karayolu seferleri de düzenlenmektedir.

  İspanya Havayolu Taşımacılığı

  advanced divider

  İspanya’da havayolu taşımacılığı daha çok Avrupa Birliği ülkeleri, Latin Amerika ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Uzak Doğu ülkeleri ile gerçekleştirilen ticari faaliyetlerde tercih edilmektedir. Türkiye ve İspanya arasındaki gönderimlerde de sıklıkla tercih edilen hava kargo tekstil, gıda başta olmak üzere bozulabilir ürünler, değerli maden, altın, mücevherat ve kıymetli eşyaların sevkiyatında tercih edilen bir taşıma modudur. Ülkedeki önde gelen havalimanları arasında Madrid Barajas, Barcelona, Tenerife Güney Havalimanı, Malaga ve Palma De Mallorca Havalimanı yer almaktadır.

  Intermodal Taşıma

  Size özel müşteri temsilcimizden

  Bir tıkla
  hızlı,esnek,rekabetçi
  teklif al!​