Sri Lanka Taşımacılık

Bir tıkla
hızlı,esnek,rekabetçi
teklif al!​

  22 milyon nüfusu bulunan Sri Lanka’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası 90 milyar dolardır. Yıllık ticaret hacmi 35 milyar dolar olan ülkede kişi başına düşen milli gelir ise 4 bin dolardır.

  Düşük enflasyon ve işsizlik oranlarıyla Sri Lanka Güney Asya Bölgesi’nin umut vadeden ekonomilerinden birisidir. Ülkenin en büyük ihraç pazarları ABD, İngiltere, Almanya ve Hindistan’dır. Sri Lanka bu ülkelere ağırlıklı olarak örme giysiler, hazır giyim, tekstil, baharat, çay ve kahve ihraç etmektedir. Ülkenin en önemli ithalat partnerleri ise Hindistan, Çin, Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri. Sri Lanka bu ülkelerden de başlıca olarak işlenmiş petrol, nükleer reaktörler ve tramvay ithal ediyor. Türkiye ve Sri Lanka’nın ticari ilişkileri ise son dönemlerde yükseliş eğilimi gösteriyor. 2019 verilerine göre Sri Lanka ve Türkiye’nin ikili ticaret hacmi 185 milyon dolar. Aynı yılın verileri Türkiye’nin Sri Lanka’dan 101 milyon dolar değerinde ürün ithal ettiğini, buna karşılık olaraksa Sri Lanka’ya 85 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor. Ülkeye ihraç ettiğimiz ürünler arasında demir-çelik ve tekstil ürünleri ile makine ve elektronik cihazlar ilk sıralarda yer alıyor. Sri Lanka’dan ise ağırlıklı olarak giyim eşyaları, çay ve kahve ithal ediyoruz. İki ülke arasında hala aktif olarak varlığını sürdüren tek ikili iş birliği mekanizması Karma Ekonomik Komisyonu.

  advanced divider

  Sri Lanka Denizyolu Taşımacılığı

  Hindistan’ın güneyindeki bir ada olan Sri Lanka Bengal Körfezi’ne ve Umman Denizi’ne komşu önemli bir deniz ülkesi. Bu sebeple deniz ticareti tarih boyunca adada yaşayan insanların en önemli geçim kaynaklarından birisi olagelmiş. Önce Ümit Burnu’nun keşfedilmesi ardından da Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla birlikte ise deniz ticareti Sri Lanka ekonomisinin can damarlarından birisi haline gelmiştir. Hiçbir ülke ile karayolu bağlantısı bulunmayan Sri Lanka’nın dış ticaret faaliyetlerini yürütebilmesi için tek seçeneği denizyolunu kullanmak. Bu yüzden hem düşük maliyetli hem de güvenli bir sevkiyat olanağı sunan denizyolu taşımacılığı Sri Lanka’nın ithalat ve ihracat faaliyetlerinde en çok tercih ettiği nakliye yöntemidir. Birbirleri için birer deniz aşırı ülke olan Türkiye ve Sri Lanka arasındaki ticari faaliyetlerde de denizyolu taşımacılığı anahtar rolü üstlenmektedir.

  İki ülke arasında sefer yapan gemiler Akdeniz, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz ve Umman Denizi güzergahını takip ederek sevkiyatları gerçekleştirmektedir. Bu faaliyetlerde en sık kullanılan limanlar Sri Lanka’da Colombo, Negombo, Galle ve Matara; Türkiye’de ise Mersin, İzmir, İstanbul ve Kocaeli limanlarıdır.

  Sri Lanka Havayolu Taşımacılığı

  advanced divider

  Taşımacılık faaliyetlerindeki geçmişi bir asrı aşan havayolu taşımacılığı günümüz uluslararası ticari faaliyetlerinin en sık kullanılan taşımacılık modlarındandır. Her ne kadar maliyetli bir sevkiyat yöntemi gibi gözükse de gerek hızlı gerekse de yüksek güvenlikli nakliye imkanı sunması dolayısıyla oldukça avantajlı bir metottur. Türkiye ve Sri Lanka arasındaki ticari faaliyetlerde ise havayolu taşımacılığı daha çok altın ve gümüş gibi değerli madenlerin yanı sıra takı ve mücevherat sevkiyatında tercih edilmektedir. Türkiye’den kalkan uçaklar yüklerini Sri Lanka’nın Kolombo Havaalanı’nda boşaltırken Sri Lanka’dan havalanan ticari uçakların rotası İstanbul, Esenboğa ve İzmir havalimanları olmaktadır.

  Size özel müşteri temsilcimizden

  Bir tıkla
  hızlı,esnek,rekabetçi
  teklif al!​