Cihan Yusufi Argemonia'nın Özel Sayısına Konuk Oldu

Şu an dönüp baktığımızda, güzel anılar olarak görünse de çok zor yıllardı. Sıfırdan başlamak tabiri bizi tanımlıyor aslında. Çok küçük bir sermaye ve sekiz metrekarelik ofis ile başladı her şey. Evlerden getirilen ofis eşyalarıyla kuruldu düzen.

Üniversite hayatının başında lojistik sektörüyle tanışan Cihan Yusufi, Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünün daha ilk yıllarında bir lojistik firmasında çalışmaya başladığını belirterek, “Lojistik bir tercih değildi fakat ailemin yaptığı işi devam ettirmemek bir tercihti” diyor ve lojistikte devam etme nedenini uluslararası bir iş olma özelliğine bağlıyor. Bir lojistik firmasında yaklaşık iki yıl çalıştıktan sonra, çocukluk ve üniversite arkadaşı olan Uğurhan Kiçki ile kafa kafaya verip, “Artık kendimiz için bir şeyler yapmalıyız” diyerek, 1994 yılının Eylül ayında Ünimar’ın ilk adımlarını attıklarını belirtiyor.

“Parsiyel taşımacılıkta Türkiye’ye yeni bir vizyon getirdik”

Lojistik tecrübelerinin az olmasına rağmen, Türkiye’de o dönemler yaygın olmayan denizyolu parsiyel taşımacılık ile sektöre giriş yapma nedenlerini Cihan Yusufi, “Bunu eğitimlerimizin bize kattığı vizyona bağlıyorum” diyor ve devam ediyor: “Eğitim hayatı boyunca ortaya çıkan yaşanmışlıkların, insan ilişkilerini, hayata bakış açısını ve vizyonumu pozitif anlamda etkilediğini çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Parsiyel taşımacılık 90’lı yıllarda çok popüler olmayan ve ticari hacmi az olan bir alandı fakat gelecek dönem için büyük potansiyel taşıdığını, çalıştığım lojistik firmasında görebilmiştim. Uğurhan da üniversite sonrası lojistik firmasında çalıştığı için benimle aynı şeyi düşünüyordu. Doğru bir tercih yaptığımızı da zamanla gördük. Denizyolu parsiyel taşımacılık hizmetinde uzmanlaşarak, uluslararası acenteler ile gerçekleştirilen iş birlikleri ile pazarda farklı bir konuma geldik. Bu alanda elde ettiğimiz know-how ve tecrübelerimiz, takip eden yıllarda faaliyetlerimize ve yatırımlarımıza da yol gösterdi. Tedarik zinciri yönetimi içerisinde yer alan diğer hizmetlere geçişimizde de ciddi bir avantaj sağladı. Geçmişe dönüp baktığımızda denizyolu parsiyel taşımacılığı alanında Türkiye’de yeni bir vizyon yarattığımızı ve büyük bir güç olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.”

“Müşterilerimizle aramızda güven bağı var”

Globelink Ünimar’ın 25 yıldaki başarısını iki ortak arasındaki ve müşteriler ile kurulan güvene bağlayan Cihan Yusufi, insanları ikna etmenin bir enerji sanatı olduğunu düşünüyor. Globelink Ünimar’ın, 25 yıllık geçmişinin ardından oluşan güçlü iş birliklerinin, aradaki güven bağından geldiğinin altını çizen Cihan Yusufi, “Uzun soluklu çalıştığımız müşterilerimiz var ve bu süreçte birlikte büyüdüğümüz için artık birer dost olduk. Biz onlara verdiğimiz sözleri tuttukça, onlar da bize güvenebileceklerini hissettiler. Globelink Ünimar’la ilgili duyabileceğiniz ilk kelime güvendir” diyor.

Bir dönüm noktası: CWT Globelink

Cihan Yusufi, denizyolu parsiyel taşımacılığında dünyanın en büyük firmalarından biri olan CWT Globelink ile yapılan ortaklığın da güven ile sağlandığını söylüyor ve bu güvenin ortak olduktan sonra da yönetimi kendilerine bırakarak devam ettiğini belirtiyor. CWT Globelink ortaklığının Ünimar’ın hedeflerine ulaşma noktasında önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Yusufi, şöyle devam ediyor: “Bizim açımızdan bakıldığında uluslararası çalışabilme deneyimine sahip, tecrübeli, güçlü bir firma olan CWT Globelink’in bizimle aynı vizyonu paylaşması bize ilk andan itibaren ciddi anlamda pozitif bir güç kattı ve katmaya devam ediyor. CWT Globelink ile yapılan Joint Venture sonrası genişleyen iş hacmimiz ve networkümüz sayesinde yepyeni bir sayfaya yelken açtık. Globelink Ünimar’ın şu anda Türkiye’de dokuz ofisi, 200’ü aşkın çalışanı, dünya çapında 31 ülkede 100’den fazla Globelink ofisi, yüzlerce acentesi ve sayıları binlerle ifade edilebilecek müşterisi bulunuyor.”

Ünimar, müşterisi ile birlikte büyüyor

Cihan Yusufi, şirketin ilk yıllarında bir yandan sektörün inceliklerini öğrendiklerini, bir yandan da daha iyisi nasıl yapabilir diye araştırdıklarını ve mevcut ile yetinmeyip daha iyisini verebilme önceliğinin aradan geçen 25 yılda da değişmediğini söylüyor. “Ünimar her zaman müşterilerinin götürdüğü yere gitti” diyor Yusufi ve devam ediyor: “Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda kendimizi sürekli yapılandırıyoruz. Bugüne kadar hiç varlık (asset) yatırımı yapmadık. Biz doğru insan ve doğru alt yükleniciler ile müşterilere çözüm sunarak, imkanlarımızı sınırlandırmadık. Müşterilerin istek ve taleplerine göre optimal çözümler üretiyoruz. Bu nedenle, Globelink Ünimar olarak, Türkiye’de denizyolu parsiyel taşımacılık alanında üçüncü ülkelere aktarma servisini vermeye başlayan ilk firmalardan olmanın gururunu yaşıyoruz. Geçmişe dönüp baktığımızda Lufthansa, Turkish Cargo, Qatar Havayolları başta olmak üzere değerli çözüm ortaklarımızdan aldığımız birçok ödül, bizleri işlerimizi doğru yaptığımız noktasında gururlandırıyor. 2021 yılı itibariyle de uluslararası karayolu taşımacılığı, depolama, iç dağıtım ve door-to-door taşımacılık hizmetlerine yoğunlaşacağız.”

Ben değil biz olmanın keyfini sürüyoruz

Aradan geçen 25 yılda kendilerini gururlandıracak çok güzel şeyler yaşadıklarını söyleyen Cihan Yusufi, duygularını şöyle ifade ediyor: “Sıfırdan kurulmuş bir yapı ile birlikte üretebilmek, belirlenen hedeflere ulaşmak, ülke ekonomisine katkı sağlamak gerçekten çok güzel bir duygu ve aynı zamanda çok da keyifli. Hepsi birbirinden değerli çalışma arkadaşlarımla birlikte başarıları paylaşmak bu hislerimize çok daha fazla anlam yüklüyor. Geçen yıllarla birlikte kolektif bir yapı haline bürünüp ‘ben’ değil de ‘biz’ olabilmenin keyfini sürüyoruz. Globelink Ünimar’ı güvenilir, sıcak, temkinli ama değişime açık bir aile ortamı olarak tanımlıyorum. Çünkü her zaman önceliğe insanı alan bir firma olduk. Personelin gelişimine katkı sağlayabilecek her projeyi dikkate alır, değerlendiririz. Bugüne kadar asset yatırımı yapmamış olmamız, bundan sonra da yapmayacağımız anlamına gelmez. Fakat önceliğimiz, bu assetlerde kullanılacak teknoloji ve bu teknolojileri yönetecek insan gücü altyapısını doğru oturtmak.”

“Globelink Ünimar güvenirliğini e-ticarete taşıyacağız”

“25. yılımızı kutlamaya hazırlandığımız 2019 yılı için hedefimiz net; insan kaynaklarını verimli bir şekilde kullanabilen, teknolojiyi yakından takip eden ve uygulayan bir firma olarak iş ortaklarımızın talepleri doğrultusunda entegre lojistik hizmet sağlayıcısı olmak” diyen Cihan Yusufi, şirketin gelecek dönemdeki hedefinin ise Globelink Ünimar güvenirliğini e-ticaret, hızlı kargo taşımacılığı alanına taşımak olduğunu belirtiyor. Aslında daha erken girmek istediklerini fakat gerek Türkiye gerek dünya ekonomisinin içinde bulunduğu durumdan dolayı temkinli davrandıklarını dile getirerek, “En yakın zamanda hızlı kargo taşımacılığı hizmetlerine başlamak için çalışmalarımız mevcut. Çok güçlü rakiplerimizin olduğunu biliyoruz fakat uzun soluklu iş yaptığımız ve bize güvenen müşterilerimizin de olduğunu biliyoruz. Müşterilerin talepleri doğrultusunda ağırlıklı e-ihracat olarak başlama düşüncemiz var. Dünya buraya gidiyor ve Türk firmalarının da bir yerden başlaması lazım. Çünkü teknoloji hem yeni iş alanları hem de bilinmezliği beraberinde getiriyor. Sektörün büyük bir dönüşüm yaşayacağı herkes tarafından kabul ediliyor fakat büyüklüğün sınırını henüz kimse bilmiyor.”

STK’lara katkıda bulunmaya devam

UTİKAD’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Deniz Ticaret Odası’nda Meclis Üyeliği, Hizmet İhracatçıları Birliği’nde Lojistik Komite Üyeliği görevlerini yürüten Cihan Yusufi, STK’larda yer almayı içten gelen, severek ve ciddi vakit ayırarak yapılması gereken görevler olarak görüyor ve ekliyor: “STK’larda bulunduğumuz konumlar ve aldığımız görevler yapısı gereği yıllar boyunca edindiğiniz tecrübeleri toplumla ve sektördeki paydaşlarınızla paylaşabilmeniz açısından çok değerli. Bulunduğum tüm görevlerde olmayı seviyor ve yaptığımız işlerden keyif alıyorum. Globelink Ünimar olarak sosyal sorumlukları önemsiyoruz. 25 yıldan beri TEMA, AÇEV ve Darüşşafaka gibi Türkiye için önemli sivil toplum kuruluşlarına desteğimizi hiçbir zaman eksik etmedik. Kurumların yanında gençlere de destek veren Globelink Ünimar, geçtiğimiz dönem Türkiye’yi uluslararası robot yarışmasında temsil eden SPARC Robotik Takımı’na da sponsor oldu.”

advanced divider

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Gerçek ve Sanal Birliktelikli Bir İşleyiş Modeli Kurguluyoruz
  Mart 15, 2021

  Gerçek ve Sanal Birliktelikli Bir İşleyiş Modeli Kurguluyoruz

  Lojistik dünyasının başarılı kadın yöneticilerinden Alışan Lojistik Yönetim Kurulu

  Yeşil Ekonomi
  Şubat 23, 2021

  Yeşil Ekonominin Büyüyen Gerçeği: Sürdürülebilirlik

  Bugünkü ihtiyaçları karşılarken, geleceğin kaynaklarına zarar vermeyen; çalışan ve