Uğurhan Kiçki Argemonia'nın Özel Sayısına Konuk Oldu
 • Ekim 30, 2020
 • Blog

Ünimar’ın güvene dayalı bir kuruluş ve büyüme hikayesi olduğunu dile getiren Uğurhan Kiçki, heyecanı yüksek iki kişinin hayali ile 25 yıl önce başlayan yolculuğun, bugün aynı heyecana sahip yüzlerce insanın emeğiyle devam ettiğini söylüyor. Uğurhan Kiçki, “Globelink Ünimar olarak bulunduğumuz seviye ile yetinmeyi düşünmüyoruz. Hayallerimiz ve hedeflerimiz büyüyerek devam edecek” diyor.Globelink Ünimar’ın 25 yılda ulaştığı güçlü yapının mimarlarından biri olan Kurucu Ortak Uğurhan Kiçki, Globelink Ünimar’ın hayal etmeye devam ettikçe ve heyecanını kaybetmedikçe büyümeye devam edeceğini belirterek, şirketin çeyrek asırlık başarı hikayesi ve geleceğine yönelik beklentilerini tüm samimiyetiyle paylaştı.

25 yılda oluşturulan güçlü yapının diğer bir mimarı olarak, Uğurhan Kiçki kimdir?

Hayatım boyunca çalışmayı çok sevdim. Çalışma hayatıma öğrencilik yıllarımda başladım. Lise yıllarında Kapadokya’da Fransız turistlere kuyum satarak başlayan çalışma hayatım daha sonra üniversite yıllarında restoran yöneticiliği ve geceleri yapılan garsonluk ile devam etti. Erenköy İlkokulu ve Saint-Benoit Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans eğitimimi, Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünde devam ettim. Üniversiteden mezun olduktan sonra bir arkadaşım vasıtasıyla Balnak Nakliyat’ta kurumsal iş hayatına giriş yaptım. Bir lojistik firmasında iş bulmam birazcık tesadüf olsa da bir lojistik şirketi kurmak ve en zor şartlarda dahi onu büyütmek için mücadele etmek Cihan ile birlikte bizim tercihimizdi diyebilirim.

Gelinen nokta şüphesiz, “iyi ki tercih ettik” dedirtiyordur, peki ne hissettiriyor?

İlk duygum gurur… Bugün başarabildiklerimiz ve geldiğimiz nokta ile gurur duyuyorum. Sektörde önemli bir yeri olan, yaptığı faaliyetlerle sektöre yön veren, hatırı sayılır şirketlerden biri olduğumuzu görmek gurur veriyor. Emeğimizin, mücadelemizin karşılığını almak mutluluk veriyor. Geleceğe çok daha güvenle bakıyorum. Ekip arkadaşlarımız ile yıllarca verdiğimiz emeklerle kurumsal bir yapı oluşturduk ve bu yapı, bizi sektörde rakiplerimizden farklılaştırdığı gibi daha da kalıcı hale getirdi.

Kuruluş hikayenize bir de sizin pencerenizden bakmak isteriz…

1994 yılında Ünimar’ın temellerini attığımızda, heyecanı yüksek iki genç girişimciydik. Şirketin kuruluşunun ardından uzun bir süre sadece ikimiz çalıştık. Telefonlara cevap verme aşamasından satış operasyonlarına, daktilo ile fatura kesme aşamasından kuryeliğe kadar tüm işlemleri kendimiz yapıyorduk. Bu dönemde kullandığımız ofis mobilyalarından fatura kestiğimiz daktiloya kadar tüm eşyaları da evlerimizden getirmiştik. Şu anda şirketimizin İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yapan Burcu Altaş aramıza katıldıktan sonra, üç kişi hem sektörü öğrenip hem de tüm işleri kendimiz yapmaya devam ettik.

Askerdeyken, ankesörlü telefondan müşterilerinizi arama hikayenizden bahsettiler, çok ilgimizi çekti. Detayları sizden dinleyebilir miyiz?

1995 yılı Türkiye ekonomisi için sıkıntılı dönemlerdi. İşler durgun olduğu için ben de askerlik hizmetini tamamlayayım diye düşündüm fakat askerlik yaptığım sürece yine işten kopmadım. Sivildeyken başlattığım bazı müşteri görüşmelerini, askerdeyken ankesörlü telefondan arayarak devam ettirmeye çalıştım. Bir arkadaşımın evinde kalıyordum ve iki günümü, yeni müşteriler bağlamak için uğraşmakla geçiriyordum.

Nasıl bir hayalin, hedefin peşindeydiniz. Bugün şirketin geldiği seviyeleri hayal ediyor muydunuz?

Kuruluş aşamamızdan itibaren çok iyi yerlere geleceğimize her zaman inanıyordum. Bu noktaya gelebilmek için gece gündüz demeden gerçekten çok çalıştık, her zaman dürüst olduk ve tüm paydaşlarımıza verdiğimiz sözleri her zaman tuttuk. Tüm bu faktörlerin bir araya gelmesiyle sektörün güvenilir ve saygın firmalarından biri olduk. Ancak şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki bulunduğumuz seviye ile yetinmeyi düşünmüyoruz. Globelink Ünimar olarak hayallerimiz ve hedeflerimiz büyüyerek devam ediyor. Bitmesinin de imkânı yok. Çünkü hayallerinizin ve hedeflerinizin bittiği noktada, gelişme ve büyüme de biter. Bu noktada da şirketler için varoluş anlamsızlaşır ve varlığını sürdürmesi imkânsız hale gelir.

Gelecekte Globelink Ünimar’ı nereye götürmeyi hedefliyorsunuz?

Önümüzdeki dönemde hedeflerimiz arasında önceliğimizi, sunduğumuz hizmetlerimize ek olarak yeni hizmetler ile çeşitliliğin arttırılmasına veriyoruz. Hepimizin yakından takip ettiği üzere günümüzde teknoloji çok hızlı bir dönüşüm geçiriyor. Globelink Ünimar olarak önceliklerimizden birisi de yeni çıkan teknolojilerin hizmetlerimize entegre edilmesi. 25 yılda olduğu gibi gelecek dönemde de insan kaynaklarına yatırım önceliğimiz olmaya devam edecek. Bu bağlamda, önümüzdeki dönemde de teknoloji ve insana yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Kuruluş hedeflerinizi göz önüne aldığınızda, bugün kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?

Cihan Yusufi ile oluşturduğumuz vizyon doğrultusunda mutlulukla belirtebilirim ki, 25. yılını kutlayan Globelink Ünimar’ı, Türkiye’de ve dünyada lojistik ve tedarik zinciri sektörünün önde gelen firmalarından biri olarak gelişimini ve büyümesini sürdüren, kurumsallaşması sayesinde var oluşunu uzun yıllar devam ettirebilecek; müşterilerine, çalışanlarına ve tüm paydaşlarına güven veren bir firma olarak tanımlarım. Sürekli kendini geliştiren, enerjisi yüksek bir firmayız. Kuruluş hedeflerimizden birisi de denizyolu parsiyel taşımacılığı denildiğinde akla gelen ilk firmalardan biri olmaktı. Bugün, Globelink Ünimar olarak, bu hedefimizi gerçekleştirmekle beraber çok daha fazlasına imza atmış bulunuyoruz. İnsan ve teknoloji yatırımına devam eden, Türkiye’nin önemli limanlarında ofisleri bulunan ve 200 civarında insana istihdam sağlayan, deniz, hava, kara ve ulusal dağıtımda sektörde söz sahibi olan bir firmayız. CWT Globelink ile de yaptığımız ortaklıkla uluslararası bilinirliğimizi arttırdık. Kurumsal bir yapı ile faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.

Türk lojistik sektöründe sık görülen öz mal yatırımını Globelink Ünimar’da göremiyoruz. Nasıl bir strateji izlediniz veya izliyorsunuz?

Ünimar’ın kuruluşundan itibaren öz mal yatırımı önceliklerimiz arasında olmadı. İş ortaklarımıza talep ettikleri hizmetleri sunarken, paydaşlarımız ile beraber hareket etmeyi tercih ediyoruz. Geçmişten bugüne bizim için öncelik insana yatırımdı. Ailemizin ferdi olan çalışanlarımızın her biri bizim için büyük bir değer. Kendilerine sunduğumuz tüm olanakların, çalışanlarımız tarafından da benimsenmesi bizi mutlu ettiği gibi doğru yolda olduğumuzu da kanıtlıyor.

Özellikle inişli çıkışlı ekonomilerde ortaklık yapısını korumak çok zordur. Aradan geçen 25 yılda sizin ortaklığınızın daha güçlendiğini görüyoruz. Bunun arkasındaki sırrı neye bağlıyorsunuz?

Cihan Bey ile ortaklığımızın temeli güven, sevgi ve saygı kavramlarına dayanıyor. Arkadaşlık ilişkilerinden evliliğe kadar çevremizdeki sağlıklı ilişkilerin tamamının temelinin zaten bu kavramlara dayandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Benim bakış açıma göre “iyi günde, kötü günde”, “bir ömür boyu” sözleri iş hayatında yapılan ortaklıklarda da geçerli olmalı. Bu güven duygusunu 2011 yılında CWT Globelink ile yaptığımız ortaklıkta da gördük ve yaşamaya da devam ediyoruz. Umut ediyorum ki, bu iş birliği uzun yıllar boyunca sektörümüze katkı sağlamaya devam edecektir.

advanced divider

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Tek Kuşak Tek Yol Projesi
  Aralık 4, 2022

  Tek Kuşak Tek Yol Projesi

  Ekonomik gelişmişlik ve refah düzeyini daha da geliştirmek isteyen

  Denizcilik Sektöründe Azalan Görünürlük
  Kasım 27, 2022

  Denizcilik Sektöründe Azalan Görünürlük

  Dr. Okan Duru, “Gemi emisyonunun azaltılması ve deniz yakıtı