Yeni Normal Parsiyel Taşımacılığa Talebi Artırdı

COVID-19’un şekillendirdiği yeni dünya düzeninde parsiyel taşımacılık etkin bir çözüm yöntemi olarak öne çıktı. Mikro dağıtım yöntemlerinin önem kazanmasıyla parsiyel taşımacılığa artan talep, ülkemizde bu hizmeti veren lojistik firmaları için bir avantaj yarattı.

Ülkeler arasındaki seyahat, ticaret ve alışveriş imkanlarının sınırlara takılmadan, hız ve güvenle sağlanabildiği küreselleşmiş dünyada, COVID-19 kaynaklı kısıtlamalar, sarsıcı etkiler yarattı. Salgının bulaşma riskini azaltmak için alınan önlemlerin daha sıkı olduğu Mart-Haziran döneminde ülkelerin sınırlarını kapatması ve genel karantina uygulanması, tüm ticaret faaliyetleri ve tüketim ihtiyaçlarını iç kaynaklara yöneltti. Bu dönemde arz ve talep arasında oluşan dengesiz ilişki, firmaları alacakları riski azaltacak yöntemler aramaya yöneltti. Tüm bu gelişmeler, firmaların bir konteyneri doldurma zorunluluğu olmadan, küçük parçalı yüklerin teslimatına talebini artırdı. Böylelikle COVID-19’un şekillendirdiği yeni dünya düzeninde parsiyel taşımacılık etkin bir çözüm yöntemi olarak öne çıktı. Mikro dağıtım yöntemlerinin önem kazanmasıyla parsiyel taşımacılığa artan talep, ülkemizde bu hizmeti veren lojistik firmaları için bir avantaj yarattı. Lojistik sektörünün önemli isimleri, yeni normalde de küçük parçaları hızlı ve ekonomik biçimde taşımaya olanak sunan parsiyel taşımacılık yöntemine ilginin süreceğini öngörüyor.

Ekonomik ve Pratik Faydalar Dikkat Çekiyor

Lojistik sektörü 19 milyar dolarlık hacminin yanında diğer sektörlerin sorunsuz işlemesinde de kilit görevlere sahip. Lojistiğin durması, global ticaretin de çökmesi anlamına geliyor. Ancak pandeminin yarattığı şartlar, ülkeler arası ticareti de zedelemiş durumda. Küresel sigorta şirketlerinin hazırladığı raporlar; taşımacılık ve lojistik sektöründe, dünya genelinde yüzde 5,5 oranında iflas öngörüyor. COVID-19 önlemleri ile kapanan kara sınırları, deniz yolu taşımacılığına yönelik tercihi artırdı; bu da navlun fiyatlarında yükselişlere neden oldu. Bu sorunlara talep azlığı ve mal tedarik sıkıntısı da eklenince kurumlar alternatif lojistik yöntemlerini araştırmaya başladılar. Sunduğu ekonomik ve pratik faydalarla parsiyel taşımacılık, bu arayışlara karşılık gelen çözümlerden biri olarak dikkat çekiyor. Parsiyel taşımacılık yöntemindeki en temel fayda, taşıma ücreti ve navlun fiyatlarının nispeten uygun olması. Bir konteynerin dolumunu beklemeden istendiği kadar yükün taşınması da mal ve talep dengesinin kurulamadığı bugünlerde pratiklik açısından cazip bulunuyor.

Parsiyel Taşımacılık, Dijital Altyapı ile Şekil Değiştiriyor

Koronavirüs, teknoloji kullanımının hayatın her alanı için ne kadar elzem olduğunu gözler önüne serdi. Lojistik sektörü de operasyonlarına dijital altyapıyı monte edebildiği ölçüde hizmetini kusursuzlaştırıyor. Temassız teslimatdijital veri aktarımıakıllı kapasite yönetimi gibi dijital uygulamaların sektörde kalıcı olması bekleniyor.

Aynı anda çoklu yük, müşteri ve lokasyon algoritmalarıyla işleyen kompleks bir sürece sahip olan parsiyel taşımacılıkta da dijital altyapının güçlü olması hizmet kalitesinin belirleyicisi oluyor. Parsiyel taşımacılık operasyonları, aynı teslimat sürecinde aynı güzergahta olma kaydıyla farklı lokasyonlarda birden fazla müşteri ile yürütülen bir yapıya sahip. Bu nedenle müşteri bilgilerinin sıkı takip edilmesi ve müşterinin düzenli bilgilendirilmesi gerekiyor. Sektörde tercih edilen Key Account Yönetim Sistemi, transfer sürecinin raporlanmasına ve müşteriye her an güncel bilgi akışı sunulmasına imkan tanıyor.

“Lojistik Sektöründe Yeni Dinamiklere Hazırız”

Globelink Ünimar’ın, uzman kadrosu ve operasyon gücüyle parsiyel taşımacılık alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri olduğunu hatırlatan Globelink Ünimar NVOCC Ülke Müdürü Can Metin Pekkoç, Globelink Ünimar’ın parsiyel taşımacılıkta operasyonel süreçleri tek çatı ve tek strateji altında yürüttüğünü belirterek, “Dijital altyapımızı her geçen gün güçlendirdiğimizi söyleyebiliriz. Güçlü acente ağımızla, hızlı ve doğru bilgi akışıyla birlikte güvenilir operasyonlar sağlamaktayız. Sürekliliği sağlayabilmek adına hem şirket içi hem de acentelerimizle, periyodik eğitimler düzenleyip süreçlerle ilgili iyileştirmeler yapmaktayız” diyor.

COVID-19 ile birlikte yaşanan değişimde küçük ve hızlı teslimat seçeneklerine olan talebin arttığını söyleyen Pekkoç, şöyle devam ediyor: “Dijital altyapımızın güçlü olması nedeniyle uzaktan çalışmaya çok çabuk adapte olup müşterilerimize kesintisiz hizmet vermeye devam ettik. Sadece deniz yolunda değil, havayolu, uluslararası karayolu ve ulusal dağıtım ürünlerimizle de mikro taşımalar yapmaya devam etmekteyiz.”

Parsiyel taşımacılıkta operasyonel süreçleri tek çatı ve tek strateji altında yürütmekteyiz. Entegre lojistik hizmetlerinin tamamını sağlayabilecek kapasitedeyiz.

Can Metin Pekkoç, parsiyel taşımacılık hizmetlerinde dijitalleşmenin önemine vurgu yaparken e-ticaretin payının artmasıyla lojistik sektöründe oluşan yeni dinamiklere hazır olduklarını söylüyor ve devam ediyor: “Değişim ve gelişime önem veren, dijitalleşmeye yatırım yapan bir şirket yapımız var. Her geçen gün bu alandaki donanımızı artırıyor ve geliştiriyoruz. Entegre lojistik hizmetlerinin tamamını sağlayabilecek kapasitedeyiz. Dünya ticaretinde e-ticaretin payı her geçen gün artıyor. Biz de bu alanda gerekli yatırım ve planları yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şu an itibarıyla 2023 yılı sonuna kadar projeksiyonumuzun hazır olduğunu söyleyebiliriz.”

Parsiyel Yük Taşımacılığının Sunduğu Avantajlar

 • Bir konteyneri doldurmayacak miktarda yüke sahip firmaların araç paylaşımı yapmasına imkan tanıyarak önemli ölçüde tasarruf avantajı sunar.
 • Parsiyel yüklemede maliyet hesabı, müşteriye ait yükün kapladığı hacimle belirlenir. Araç içi boşluklar ödenen miktarı artırmaz.
 • Birden fazla müşterinin yükü taşınsa dahi, aynı güzergahta yer almaları sebebiyle zaman konusunda ekstra kayıplar yaşanmaz. Buna ek olarak, bekleme süreleri azaltılarak en ideal rota oluşturulur.
 • Parsiyel taşımacılık, karayolu, denizyolu, havayolu ve demiryolu olmak üzere tüm taşımacılık türleriyle entegredir.
 • Key Account Yönetim Sistemi uygulaması kullanılarak transfer süreci titizlikle raporlanır ve müşteriye en güncel bilgi akışı sunulur.
 • Transferde teslim tarihi seçimi müşteriye bırakılarak esnek ve güvenli taşımacılık hizmeti sunulur.

advanced divider

Siz de parsiyel taşımacılık konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız Parsiyel Taşımacılık sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Gerçek ve Sanal Birliktelikli Bir İşleyiş Modeli Kurguluyoruz
  Mart 15, 2021

  Gerçek ve Sanal Birliktelikli Bir İşleyiş Modeli Kurguluyoruz

  Lojistik dünyasının başarılı kadın yöneticilerinden Alışan Lojistik Yönetim Kurulu

  Şubat 23, 2021

  Yeşil Ekonominin Büyüyen Gerçeği: Sürdürülebilirlik

  Bugünkü ihtiyaçları karşılarken, geleceğin kaynaklarına zarar vermeyen; çalışan ve