Bozulabilir Ürün Taşımacılığı Nasıl Yapılır?
 • Temmuz 8, 2020
 • Blog

Lojistik hizmeti, günden güne gelişen ticaret ağında oldukça önemli gelişmeler göstermeye devam ediyor. Her tür ürünün alıcıya en uygun şekilde teslim edilmesini sağlayan lojistik firmaları beraberinde ürünlere uygun birbirinden farklı gönderim şekilleri de geliştirmektedir. Bu gönderim şekillerinden biri olan bozulabilir kargo taşımacılığı türü, özellikli ürünlerin teslimatının en doğru şekilde yapılması amacıyla geliştirilmiştir.

Bozulabilir Kargo Nedir?

Gün geçtikçe global hale gelen dünyanın, özellikle lojistik sektörüne yeni bir soluk getirdiğini söylemek mümkün olur. Kargo türleri arasında bozulabilir kargo en dikkat çeken kargo tiplerinden biri haline gelmiştir. Bozulabilir kargo, en genel tanımıyla, uzun süre uygun saklama koşulları sağlanamazsa bozulacak ürünleri kapsar. Bu ürünler arasında, sebze ve meyve, taze ya da dondurulmuş et türevleri, taze ya da dondurulmuş balık, bitkiler, çeşitli çiçekler ve kuluçkalık yumurtalar yer alır.

Diğer tüm bozulabilir ürünlerde olduğu gibi canlı çiçek taşımalarında da ürünlerin alıcılara en kısa sürede ve sıfır hasarla ulaştırılması beklenmektedir. Bu sebeple lojistik firmaları çeşitli önlemler alır. Bu önlemlerin başında, ürünlerin bozulmaması adına uygun saklama koşullarını sağlamak gelir. Çiçek taşımacılığı esnasında, çoğu zaman, cool frigorifik taşıma yöntemi kullanılır. Eğer ürünler için uygun muhafaza koşulları sağlanmazsa çabuk bozulabilen ürünler olması sebebiyle çiçeklerin solması söz konusu olabilir.

Bozulabilir gıda maddeleri kendilerine özgü sıcaklık değeri sınırları içerisinde ve büyük bir özenle taşınması gereken gıda ürünleridir. Eğer dondurulmuş bir ürünün taşıması yapılacak ise ona uygun bir ısı değeriyle taşımasının gerçekleşmesi gerekir. Aynı durum taze ürünler için de geçerlidir. Taze ürünlerin, kargo süresi sınırları içerisinde tazeliğini kaybetmeden alıcıya ulaşması gerekir. Bu sebeple ürünlerin tazeliğinin korunması ve alıcıya en az hasarla ulaşması adına, o ürünlere uygun gönderim koşulları sağlanması oldukça önemlidir.

Bozulabilir kargo ürün örnekleri arasında insanlar için canlı organ ve taze kan da bulunur. Sağlık alanında da kritik önem teşkil eden bozulabilir ürün taşımacılığı, organ bekleyen pek çok hasta için oldukça önemli bir noktada yer almaktadır. Sağlık ve gıda gibi pek çok sektörden firmaların da başvurduğu bozulabilir kargo taşımacılığı, lojistik alanında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Bozulabilir Kargo Nasıl Taşınır?

Bozulabilir kargo, özellikle havayolu ile yapılan taşımalarda önemli bir yere sahiptir. Ürünlerin gönderimi esnasında herhangi bir bozulmaya uğramaması için ürünlerin kusursuz bir biçimde doğru paketlenmesi kritik bir önem taşır. Bozulabilir kargo taşımacılığında büyük önem arz eden bir diğer konu ise, kargoyu elleçleyecek personelin ürün hakkında yeterince bilgilendirilmesi gerekliliğidir. Eğer kurye teslim edeceği kargonun içinde ne olduğunu bilirse, kargonun alıcıya en uygun şekilde teslimi sağlanmış olur. Bozulabilir kargoların yükleme kuralları arasında dayanıklı ve kaliteli ambalajların kullanılması da yer alır. Kargolar arasında ezilmeye sebebiyet vermemek adına bozulabilir kargo türüne en uygun biçimde yerleştirme gerçekleştirilmelidir. Eğer teslim edilecek bozulabilir ürünler sıvı ya da çabuk sulanan ürünlerse, su geçirmeyen ambalajlar ile korunması gerekmektedir. Bu önlem sayesinde hem ürün hem de ürün çevresinde yer alan diğer kargoların hasar alması engellenmiş olur. Taşıma kuralları arasında büyük bir öneme sahip olan bir diğer nokta ise, özel ısı gerektiren ürünlerin saklanma koşullarıdır. Öncelikle özel ısı gerektiren ürünlerin derece bilgileri gereklidir. Soğuk ürünlerin saklama koşullarının sağlanması adına çeşitli soğutucular kullanılmaktadır. Kimi zaman dondurucu da kullanılan bu kargolarda bazı durumlarda ekstra buz kullanımı da söz konusudur. Kargonun teslim yerine dondurulmuş halini koruyarak ulaşması için çoğu zaman kuru buz kullanılır.

Soğuk Zincir Kargo Nedir?

Soğuk ya da dondurulmuş bir şekilde alıcıya ulaştırılması hedef haline getirilen kargolara soğuk zincir kargo adı verilmektedir. Dondurulmuş gıda maddelerinin üretim ve tüketim esnasında sahip olduğu özellikleri koruyabilmesi adına lojistik firmaları bu yönteme başvurmayı tercih eder. Soğuk zincir kargo örneklerinden biri, neredeyse yılın her ayı yoğun bir şekilde tüketimin söz konusu olduğu balıklardır. İsteğe göre soğuk ya da dondurulmuş bir şekilde balık taşımacılığı yapılması mümkündür. Ürünün raf ömrünün kısalmaması için kargonun tüm soğuk zincir kargo taşımacılığı kurallarına uygun olarak hareket edilmesi gerekir. Kuru gıda taşımacılığı da soğuk zincir kargonun en önemli yapı taşlarından biridir. Kuru gıda ürünleri, uygun saklama koşulunda soğuk zincir depolarında bekler ve alıcıya teslim edilir. Soğuk zincir kargo, adından da çağrışım yapılacağı üzere her aşamasında ürünün soğuk ortamlarda yer almasını ve korunmasını sağlar. Soğutma üniteli tırlar soğuk zincirin başlangıç noktasıdır. Ardından ürün, tüm saklama koşullarına uygun olarak çeşitli depolarda (ara depo ya da bayi depo) muhafaza edilir. 

Soğuk kargo taşımacılığı yaparken dikkat edilmesi gereken her adımda oldukça kritik olan bazı durumlar vardır. Bu adımlar sıklıkla kontrol edilmelidir. Adımlarda meydana gelecek en ufak bir hata soğuk zinciri kırabilir ve ürünlerin kalitesi bozulabilir. Bu olaylardan mümkün olduğunca kaçınmak adına her aşama denetlenmeli ve tüketicinin sağlığı göz önünde bulundurulmalıdır. Soğuk kargo taşımacılığı esnasında uygulanması gereken adımlar arasında, nakliye aracına yükleme, nakliye aracından depoya teslim işlemi, ardından depodan nakliye aracına yükleme, nakliye aracından pazarlaması gerçekleştirilecek işletmeye boşaltma ve son olarak bu işletmeden ürünleri tüketiciye ulaştırmak yer almaktadır. Soğuk kargo esnasında ürünün hijyen koşullarına uygun olarak muhafaza edilmesi de son derece önemlidir. Soğuk zincirde kırılmaya sebebiyet vermemek adına ürünlerin kimyasal ya da fiziksel herhangi bir bozulmaya uğramadan tüketiciye kaliteli bir biçimde ulaştırılması hedeflenmektedir.

Soğuk Zincir Kargo Taşımacılığı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her geçen gün daha da fazla talep gören soğuk zincir kargo, hassasiyet gerektiren ürünlerin kalitesini koruyarak teslimatını sağlamayı amaçlar. Soğuk zincirde en önemli nokta zincirin hiçbir şekilde sekteye uğramaması, herhangi bir kırılma yaşanmamasıdır. Soğuk kargo taşımacılığı esnasında zincirin kırılmaması için hem tüketici hem de kargo firmaları için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Dondurulmuş ve soğuk zincir ürününün belli bir ısının altına düşmemesi gerekmektedir. Soğuk kargo taşımacılığı arasında soğuk havalı kargo da yer almaktadır. Türkiye’de yapılan perishable hava kargo ürünlerine örnek olarak, kiraz, incir, kayısı ve çilek gibi meyveler gösterilebilir. Yaş meyve taşımacılığı kapsamında bulunan bu meyveler, bozulma ihtimaline karşı belli saklama koşullarına uygun olarak saklanır. Soğuk havalı kargo bünyesi içerisinde yaş sebze taşımacılığı da yer almaktadır. Aynı şekilde yaş sebzelerin de çabuk bozulması riski olduğundan dolayı uygun paketleme ve derecelendirme hizmeti söz konusudur. 

Soğuk zincir kargoda dikkat edilmesi gereken her nokta aynı şekilde soğuk havalı kargo için de geçerliliğini sürdürmektedir. Soğuk taşımacılık esnasında kimi zaman ürünler donmuş kasalarda muhafaza edilir. Bunun sebebi ürünlerin herhangi bir çözünmeye uğramasının önüne geçmektir. Taşıması gerçekleştirilecek olan ürünlerin her birine uygun dereceler vardır ve bu derecelere uygun taşıma gerçekleştirilmelidir. Balık ya da et türevinin uygun koşullarda saklanabilmesi için farklı bir derece, yoğurt ya da donmuş sebze gibi ürünlerin saklanması için ise farklı dereceler gereklidir. Ürünlerin taşınması gereken saklama koşullarına uygun olarak kargo araçlarının derecesi ayarlanır. Ürünlerin bozulmaması, mevcut olan sıcaklığını kargo teslimi boyunca koruması gerekir. Soğuk taşımacılık neredeyse her sektörde büyük öneme sahiptir. Bu sektörlerden biri ise sağlık sektörüdür. Aşılar ve pek çok ilaç soğuk taşımacılık yöntemi ile taşınmaktadır.

Uluslararası operasyonel yönetim gücüne sahip entegre lojistik firması olarak Globelink Ünimar, bozulabilir ürün taşımacılığı alanında da öncü lojistik firmaları arasında yer almaktadır. Siz de dünyanın her noktasına bozulabilir kargo teslimatı talepleriniz için alanında uzman kadromuz ile görüşebilir, koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışımızla lojistik sürecinizi en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz.

advanced divider

Siz de perishable ve bozulabilir ürün taşımacılığı konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine güvenle ulaşmasını istiyorsanız Bozulabilir Kargo sayfamızı ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?
  Eylül 27, 2022

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?

  Özenli bir şekilde uluslararası standartlara uygun olarak varış noktasına

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Eylül 22, 2022

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi

  Küresel ticarette iki ülke arasında ticari ilişkiler ve mesafeler