Brezilya Pazarı ve Fırsatlar
 • Mart 11, 2019
 • Blog

ÜLKE KÜNYESİ

 

Nüfus: 207 Milyon

Para Birimi: Brezilya Reali (BRL)
GSYİH: 1,796 trilyon ABD $

Kişi Başı GSYİH: 15,153 $

Reel Büyüme Oranı: -%3,6

Enflasyon (TÜFE): %8,7

Brezilya Pazarına Genel Bakış

Brezilya 2015 ve 2016 yıllarında art arda yaşadığı ekonomik resesyonlarla tarihindeki en düşük GSYH sıralamalarını test etse de halen 1,796 trilyon ABD $ ile dünyanın en büyük 8. ekonomisidir. Düşen emtia fiyatları ihracat gelirlerinin ve yatırımların azalmasına neden olmuş, dolayısı ile vergi gelirlerinde de bir gerileme meydana gelmiştir. Yabancı para birimlerine karşı zayıflayan Real zaten kur baskısının hissedildiği kamu borcunu daha da pahalı hale getirmiştir.

2016 yılında yürürlüğe giren ekonomik reformlar, hükümet harcamalarının kısılmasını ve ülkeye dışarıdan direkt yatırımların girişinin önünde bulunan engelleri kaldırmayı amaçlamıştır. 1980’li yıllarda başlayan silah üretimi Brezilya ekonomisinde bir lokomotif olmuş, dünyanın önemli silah üreticileri arasında yer almasını sağlamış, sonrasında bu teknolojinin sivil teknolojiye yönelmesi ile özellikle havacılık alanında da önemli gelişmeler sağlanmıştır. Embraer yolcu uçakları, savaş uçakları ve askeri nakliye uçaklarının üretimi halen Brezilya tarafından yapılabilmektedir.

Enerji kaynakları bakımından da zengin olan Brezilya, dünyanın en büyük on beşinci ve Güney Amerika’nın da ikinci büyük petrol üreticisidir. Ayrıca nükleer teknoloji sahibidir. Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi pek çok uluslararası kuruluşun ve G20’nin üyesi olmanın yanı sıra aralarında Arjantin, Paraguay, Uruguay ve Venezuela’nın bulunduğu Güney Amerika Ortak Pazarı kurucu üyesidir ve STA müzakerelerini MERCOSUR aracılığıyla yürütmektedir.

Brezilya’ya ihracat yapmanın başlıca koşulu çoğu ülkede olduğu gibi gerek internet üzerinden gerekse yüz yüze yapılan görüşmelerde özellikle ödeme koşulları konusunda istikrarlı olmaktır. Çünkü Brezilyalı alıcılar dünya pazarındaki genel tedarik durumunu ve satış koşullarını iyi bilip araştırma yapmaktadırlar.

Dış ticarete ilişkin kurumsal yapıya baktığımızda; ithalata ilişkin kontrolün Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan SECEX-Dış Ticaret Kurumu tarafından yapıldığı görülmektedir. Dış İlişkiler Bakanlığı’nın ise Brezilya’nın dış ticaretinde anahtar rol oynadığı görülmektedir. Brezilya’nın ihraç mallarının yurt dışında promosyonu ve ithalatın yapılacağı öncelikli ülkelerin belirlenmesinde karar verici olan Bakanlık, stratejik ve jeo-ekonomik açıdan önemli ülkeleri, özellikle Güney Amerika Ülkeleri için “PSCI-Rekabete Dayalı İthal İkame Programını” Ticareti Geliştirme Departmanı aracılığıyla uygulamaktadır.

Brezilya’daki En Güvenilir Çözüm Ortağınız Globelink Ünimar

Globelink Ünimar olarak Brezilya’daki güçlü acente ağımız sayesinde hem denizyolu hem de havayolunda, ithalat ve ihracat yüklemelerinizde hizmet vermekteyiz.

Denizyolu parsiyel ihracatta direkt Santos konsolumuz bulunmaktadır. Bunun dışında Avrupa ülkelerinden aktarma yaparak; Paranagua, Rio Grande, Rio de Janeiro, Santos, Betim, Minas Gerais, Curutiba, Itajai, Novo Hamburgo, Porto Alegre (Canoas), Sao Francisco do Sul, Vitoria, BR bölgelerine teslimat yapabilmekteyiz.

Denizyolu parsiyel ithalatta ise yine Santos Limanı’ndan direkt servisimiz olup Itajai, Rio Grande, Rio de Janeiro, Curutiba limanlarından çıkacak yüklerinizi de Santos aktarmalı olarak taşımaktayız.

advanced divider

Brezilya başta olmak üzere Güney Amerika kıtasına gerçekleştireceğiniz ithalat ve ihracat yüklemeleriniz ile ilgili tüm talepleriniz için Denizyolu ve Havayolu Taşımacılığı sayfamızı ziyaret edebilir, hızlıca teklif alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?
  Eylül 27, 2022

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?

  Özenli bir şekilde uluslararası standartlara uygun olarak varış noktasına

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Eylül 22, 2022

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi

  Küresel ticarette iki ülke arasında ticari ilişkiler ve mesafeler