Çapraz Sevkiyat Nedir?

Günümüz ticaret akışında ürünler sürekli olarak farklı noktalara transfer halindedir. Gündelik hayatta karşılaştığımız taşıma araçlarında bulunan ürünler bazen nihai kullanıcıya, bazen depoya, bazen de bir sonraki üretim aşamasına transfer ediliyor olabilir. Bu bağlamda lojistik hizmetlerinin aksamaması ve akıcı bir şekilde ilerlemesi adına yeni hizmetler ve çözüm yöntemleri geliştirilmektedir. Çapraz sevkiyat da bu yöntemlerden birisidir. İngilizcedeki cross docking teriminin dilimize uyarlanmış hali olan çapraz sevkiyat, en genel tanımıyla tedarikçi firmaların ürünlerinin depoya veya stoğa alınmadan kısa süre içerisinde sevk noktasına gönderilmesini ifade etmektedir.

Günümüzde artan müşteri talebi ve özellikle e-ticaret faaliyetleri ile birlikte üretim planlamalarının depolama hizmetleri olmaksızın gerçekleşmesi oldukça zorlaşmıştır. Bu sebeple hemen hemen her üretici firmanın bazen kendisine ait bazense de paydaşlarına ait depolama merkezleri bulunmaktadır. Bu depolarda gerek üretim için ihtiyaç duyulan hammaddeler gerekse de üretim sonrası ortaya çıkan ürünler muhafaza edilir. Üretim aşamasının ardından satışa hazır durumdaki bu ürünler kategorize edildikten sonra uygun saklama koşullarında müşterilere sevk edilmek üzere bekletilir. Bu ürünler piyasadan gelen taleplere istinaden üreticilerin kullandığı depolardan çıkarılır ve gerekli yerlere transfer edilir. Bu transfer işlemi ise temel olarak iki şekilde gerçekleştirilir:

 • Doğrudan müşteriye transfer,
 • Perakendeci firmalara transfer

Çapraz sevkiyat, tüm bu süreçlerde ortaya çıkan depolama adımlarının azaltılmasına yönelik geliştirilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü nihai ürünlerin paketlenerek depolara sevk edilmesi, depolarda kategorilere ayrılmaları, uygun koşullarda saklanmaları ve sevk noktalarına gönderilmek üzere hazırlanıp araçlara yüklenmesi gibi süreçler hem teslim süreçlerinin uzamasına hem de depolama maliyetlerinin artışına sebep olabilmektedir. Çapraz sevkiyat tam olarak bu noktada devreye girerek üretici firmaların söz konusu bu adımlardan büyük ölçüde kurtulmalarına ve hızlı bir şekilde süreci tamamlamalarına yardımcı olur.

Çapraz Sevkiyat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çapraz sevkiyat piyasaya mal tedarik eden üretici firmaların ürünlerini daha stoğa almadan veya depolara göndermeden doğrudan müşteriye sevk etmesini ifade eden bir lojistik terimidir. Bu yöntemde müşteri ihtiyaçlarına göre üretilmiş ürünler yine bu şekilde kategorize edilir ve hemen ardından da müşterilere sevkiyatı gerçekleştirilir. Çapraz sevkiyat kurumsal firmaları başlıca aşağıdaki maliyet kalemlerinden büyük ölçüde kurtarmaktadır:

 • Müşterilerden gelen tüm taleplerin toplanarak planlanması,
 • Üretici firmanın hammadde ve işlenmiş malzeme depolama gereksinimi,
 • Envanter, stok ve depolama yönetimi,
 • Dağıtım süreçlerinin planlanması ve yönetimi.

Lojistik Hizmetlerinde Çapraz Sevkiyat Uygulamaları

Çapraz sevkiyat ve bu yönteme bağlı her işlem firmaları yalnızca belli başlı maliyet kalemlerinden kurtarmaktan daha fazlasını yapar. Çapraz sevkiyat tedarikçi firmaların depolama işlemlerini daha organize ve seri bir şekilde sürdürebilmelerine de olanak tanır. Lojistik hizmetlerinde ise çapraz sevkiyat uygulamasını 3 ana başlık altında ele alabiliriz:

 • Tedarikçilerin varış noktasını belirlediği önceden tahsis edilmiş tedarikçi konsolidasyonu,
 • Sonradan tahsis edilen bir çapraz sevkiyat operatörü,
 • Önceden tahsis edilmiş bir çapraz sevkiyat operatörü.

Çapraz sevkiyat yönteminin avantajlarından faydalanmak isteyen firmalar Globelink Ünimar’ın alanında uzman ekibinin tecrübelerinden faydalanarak operasyonlarını yönetebilirler. Alanında uzman bir ekiple çalışarak doğru bir planlama yapabilir, karışık operasyon ağını iyi bir şekilde organize ederek yönetebilirsiniz. Profesyonel bir şekilde ele alınması gereken çapraz sevkiyat yöntemi yeterli iş gücüne, tecrübeye ve ekipmana ihtiyaç duyulan bir süreçtir. Hem tedarikçi hem de müşteri tarafında birimler arası iletişimin kuvvetli olması sürecin başarısında kritik bir rol oynamaktadır. Bu noktada Globelink Ünimar’ın sunduğu esnek, hızlı ve güvenilir çözümler için fiyat teklifi alarak gönderilerinizi istediğiniz noktalara ulaştırabilirsiniz.

advanced divider
PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Ağustos 14, 2023

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı?

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı? Dünya ticaretinde tekstil

  Otonom Araçlarda Vites Yükseldi
  Ağustos 14, 2023

  Lojistikle Alakalı 5 Bilgisayar Oyunu

  Birçok farklı tema üzerine kurulu olan bilgisayar oyunları, eğlence