Karayolu Taşımacılığında Kullanılan Araçlar

Lojistiğin altın kurallarının başında verimlilik ve sürdürülebilirlik geliyor. Tedarik zincirlerinin önemli bir unsuru olan karayolu lojistiği, yoğunluktan çevresel sorunlara kadar pek çok zorlukla karşı karşıyadır. Tek bir sevkiyat için birden fazla taşıma modunun kullanılmasını içeren intermodal taşımacılık, çözüm vaat ediyor. 

Intermodal Taşımacılık Nedir?

Intermodal taşımacılık, yüklerin havayolu, karayolu ve denizyolu gibi birden fazla lojistik modu kullanılarak taşınmasını sağlar. Bu metot, kesintisiz ve verimli bir lojistik süreci oluşturmak için farklı sevkiyat modlarının güçlü yanlarından yararlanır. Konteynerler; kamyonlar ve gemiler arasında kolayca aktarılabildikleri, elleçlemeyi en aza indirdikleri ve hasar riskini azalttıkları için intermodal taşımacılığın önemli bir bileşenidir.

Verimliliği Artırmak

İntermodal taşımacılık, karayolu lojistiğinin verimliliğini önemli ölçüde artırır. Örneğin, lojistik sağlayıcılar  kamyon taşımacılığını entegre ederek uzun mesafeler için karayolu taşımacılığının yüksek kapasitesinden yararlanabilir.  Ayrıca yüklerin son teslimat aşamaları için kamyonları kullanabilir. 

Kısacası, intermodal taşımacılık transit sürelerini kısaltır ve her bir modun güçlü yanlarının kullanımını optimize eder. Ayrıca, standart hale getirilmiş konteynerlerin kullanılması yükleme ve boşaltma süreçlerini basitleştirerek operasyonel verimliliği artırır ve lojistik merkezlerindeki geri dönüş sürelerini azaltır.

Yol Tıkanıklığının Azaltılması

Karayolu lojistiğindeki en acil sorunlardan biri, gecikmelere, yakıt tüketiminin artmasına ve daha yüksek emisyonlara yol açan trafik sıkışıklığıdır. İntermodal taşımacılık, yük trafiğinin bir kısmını genellikle yeterince kullanılmayan demiryollarına veya su yollarına kaydırarak karayolundaki tıkanıklığı hafifletebilir.

 İntermodal taşımacılık, özellikle uzun mesafeli taşımalarda yoldaki kamyon sayısını azaltarak karayolu ağları üzerindeki yükü hafifletir. Bu sadece trafik akışını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda altyapıdaki aşınma ve yıpranmayı azaltarak daha düşük bakım maliyetleri ve daha az kesinti sağlar.

Sürdürülebilirliğin Geliştirilmesi

Sürdürülebilirlik lojistik sektöründe giderek daha fazla önem kazanıyor ve intermodal taşımacılık daha çevreci uygulamalara giden bir yol sunuyor. Demiryolu ve gemi taşımacılığı modları genellikle yakıt açısından daha verimlidir ve kamyon taşımacılığına kıyasla daha az sera gazı yayar.

 Şirketler bu modları lojistik zincirine dahil ederek karbon ayak izlerini önemli ölçüde azaltabilirler. Ayrıca, yollardaki sıkışıklığın azalması, rölantide çalışan araçlardan kaynaklanan daha düşük emisyonlar ve daha akıcı trafik akışı anlamına gelmekte ve çevresel faydalara daha fazla katkıda bulunmaktadır.

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın