Navlun Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
 • Nisan 19, 2020
 • Blog

Deniz ve nehir yolu taşımacılığında sıkça kullanılan navlun terimi, taşımacılık sektörünün tüm dünyada gelişim göstermesi ile birlikte kullanım alanını yaygınlaştırmıştır. Eski zamanlarda yalnızca denizyolu taşımacılığında yer alan terim karayolu, havayolu ve demiryolu taşımacılığını içeren tüm dış ticaret sektörünün önemli bir parçası haline gelmiştir. Taşımacılık yapan her şirketin öncelikli olarak navlun nedir? sorusunun cevabını bilmesi gerekir. İngilizce karşılığı ”freight” olan terim, Türkçe olarak ”nakliye bedeli” şeklinde özetlenebilir. Bu terim dış ticarette ”denizyolu ile taşınan yükler için taşıyıcı şirkete ödenen hizmet bedeli” olarak tanımlanır. Fakat günümüzde tüm taşıma alanlarında kullanımının yaygınlaşması ile bu tanım, ”herhangi bir taşıma aracına yüklenen mallar için talep edilen ücret” olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bir çeşit ticari sözleşme olarak kabul edilen navlun bedeli, yükü taşıtan ya da yükü teslim alan kişi tarafından ödenir. 

Navlun Sözleşmesi Nedir?

Navlun sözleşmesi ile, bedelin kimin tarafından ödeneceği kolayca belirlenir. ”Freight Collect” navlun ödemesinin ithalatçı, yani alıcı tarafından ödeneceğini beyan eden bir ibaredir. ”Freight Prepaid” ise navlun bedelinin ihracatçı tarafından ödeneceğini gösteren, alıcının herhangi bir ücret ödememesi için belirtilen ibaredir. Navlun sözleşmesinde yer alan bu iki farklı navlun ödeme şekli, aynı zamanda konşimento, karayolu taşıma belgeleri (CMR), havayolu taşıma belgeleri, multimodal konşimento gibi tüm taşıma türlerini kapsayan belge ve sözleşmeler içerisinde yer alır. Navlun sözleşmesinde bulunması gereken ek unsurlar şu şekilde incelenebilir;

Taşıma yapmak isteyen kişinin tüm taşıma kriterlerini yerine getirerek taşıma kabul belgesini elinde bulundurması,

 • Malın, hangi taşıma türü kullanılacaksa o taşıma türüne elverişli olması,
 • Seçilen taşıma türüne uygun sevkiyatın yapılması,
 • Taşıma yapılacak aracın yüke/yüklere uygun olarak temin edilmesi,
 • Taşıma karşılığının bir bedele tabi olması gerektiği gibi maddeler, navlun belgesi içerisinde yer almalıdır.

Bu seçeneklere ek olarak, iki tarafın da haberdar olması gereken bazı kriterler mevcuttur. Navlun sözleşmesinin sona erdiği durumlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir;

 • Taşıma aracına devlet tarafından el konması,
 • Savaş ve harp,
 • Yükleme ve boşaltma alanlarına el konması,
 • Pişmanlık navlun ödemesi gibi önemli hususlarda sözleşme sonlandırılabilir. Bu sözleşmeler karşılıklı kabul ile sağlanabilmektedir.

Taşımacılığın standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için sözleşmede bazı bilgilere yer verilmesi gerekir. Bu bilgiler;

 • Taşıtan kişi/firma unvanı ve iletişim bilgileri,
 • Taşınacak malın cinsi,
 • Tonaj miktarı,
 • Ödeme şekli,
 • Yük adeti,
 • Çıkış ve varış noktası,
 • Taşıma ve teslim şekli,
 • Taşınacak yüke uygun araç seçimi,
 • Sözleşme tarihi,
 • Yüklerin taşıma şartları gibi önemli bilgilerin, karışıklık olmaması adına sözleşmede yer alması gerekir.

Navlun Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Navlun hesaplaması yapabilmek için öncelikle taşıma türünün tespit edilmesi gerekir. Bunun sebebi, her taşıma şeklinde navlun bedellerinin farklılık göstermesidir. Globelink Ünimar olarak yükünüze en uygun taşıma modelini oluşturarak hem hızlı hem de bütçe dostu süreç yönetimi gerçekleştiriyoruz.

Havayolu Taşımacılığı Navlun Hesaplaması

Havayolu taşımacılığı genellikle küçük yüklerin varış noktasına hızla ulaşması sebebi ile tercih edilir. Değerli eşyalar, antika tablolar gibi pahada ağır yüklerin taşınması için güvenlik standartları açısından son derece idealdir. Aynı zamanda çabuk bozulabilecek gıdalar için soğutma giderlerini ortadan kaldırarak hızlı şekilde ulaştırır. Bu taşıma türünde navlun hesaplaması yapmak için öncelikle hacimsel ağırlığın hesaplanması gerekir. Yükün hangi kategoriye (tehlikeli madde, canlı hayvan, değerli eşya vb.) ait olduğu belirlendikten sonra istiflenebilir/istiflenemez, malzeme ölçüleri, brüt ağırlık gibi ölçüler esas alınarak gerekli hesaplamalar yapılır. Dünyanın birçok noktasında bulunan Globelink ofislerinin ve yaygın acente ağımızın tecrübe ve birikimi ile tüm transfer işlemlerini güvenli şekilde tamamlamayı amaç ediniyoruz. Globelink Ünimar olarak benimsediğimiz koşulsuz müşteri memnuniyetini her daim karşılayarak hem bütçe dostu hem de ideal rotaları kolayca belirliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz key account yönetimi ile anlık rapor sağlıyor, yüklerinden her an haberdar olmalarına önem veriyoruz.

Karayolu Taşımacılığı Navlun Hesaplaması

Karayolu taşımacılığı, geniş ağı ve esnekliği ile sıkça tercih edilen taşıma türlerinden bir tanesidir. Karayolu taşımacılığı navlun hesaplaması yapılırken, komple yük ve parsiyel yük taşımacılığı bağımsız şekilde incelenir. Komple yük, çıkış-varış noktası arasındaki mesafe ve piyasa koşullarına bağlı olarak hesaplanır. Parsiyel yük taşımacılığında ise yükün hacimsel ağırlığı belirlendikten sonra navlun fiyatlandırmasında uygulanacak ağırlık (Chargeable Weight) hesaplanır. Yalnızca ülke sınırları içerisinde değil, uluslararası taşımacılıkta da Globelink Ünimar olarak sayısız avantaj sunuyoruz. Gelişmiş teknolojik altyapı ve alanında uzman kadromuz ile tüm karayolu taşımacılığı sürecini müşterilerimizin talebi doğrultusunda gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz.

Denizyolu Taşımacılığı Navlun Hesaplaması

Denizyolu taşımacılığı, hacimsel olarak büyük yükler için ideal bir taşımacılık çeşididir. Navlun hesaplamalarında yükün hacimsel ağırlığı, mesafe, navlun fiyatlandırmasında uygulanacak ağırlığın hesaplanması gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Denizyolu taşımacılığında navlun hesaplama süreci komple konteyner, parsiyel yük ve Ro-Ro gibi taşıma seçeneklerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Dünya çapında yoğunluğu yüksek olan 90 limana direkt servis sağlayan Globelink Ünimar, denizyolu taşımacılığında beklenen hizmetin fazlasını sunar. Küresel lojistik ihtiyacını karşılamak için bilgi ve birikimlerine yenisini katmaya devam eden Globelink Ünimar hızlı, güvenilir ve bütçe dostu taşımacılık imkanını müşterilerine ulaştırır.

Navlun Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

İthalat ve ihracat yapan kişi/şirket için navlun son derece önem taşır. Bir şirketin ürün maliyeti, satış fiyatı ve gönderileceği ülke gibi kriterler navlun baz alınarak hesaplanır. Navlunun kişi, şirket ya da sektörü etkilemesinin yanı sıra, navlunu da etkileyen birçok faktör mevcuttur. Bu faktörler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Hacim ve Ağırlık: Navlunu doğrudan etkileyen faktörlerden bir tanesi de yükün hacmidir. Yüklerin bir konteyneri doldurup doldurmadığı (parsiyel) da önemli kriterler arasında yer alırken, navlun teklifi hesaplamasında bu değerler baz alınır.
 • Hatlar: Yoğunluğu mevcut olan bir güzergah, navlun maliyetini etkileyen faktörlerden bir tanesidir. İhracat bakımından dolu bir güzergahta rekabet ortamı yüksek olacağından, navlun maliyetleri düşürülebilir.
 • Konteyner Cinsi ve Özellikleri: Yükler için tercih edilen konteynerlerin cinsi ve özellikleri, navlun hesaplamasında belirleyici bir kriterdir. 20’lik konteynerin navlun hesaplaması 40’lık konteynerden farklı olacağı gibi, özellikleri bakımından da çeşitlilik gösterir. Örnek olarak, bozulabilir gıda taşımacılığı yapıldığı takdirde konteynerin soğutma özelliğine sahip olması, navlunu doğrudan etkiler. Aynı şekilde canlı hayvan taşımacılığında kullanılan konteynerin standartlara uygun olarak seçilmesi ve navlun hesabının bu kriterlere göre yapılması önemlidir.
 • Taşıma Süresi: Yükün çıkış noktasından varış noktasına ulaştığı ana kadar geçen süreye taşıma ya da transit süresi adı verilir. Bu sürenin artması, navlunun da artması anlamına gelir. Bu sebeple nakliye işlemlerinin kısa sürede tamamlanması, navlun bakımından önem taşır.

Tüm taşımacılık türlerinde en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlayan Globelink Ünimar, alanındaki uzman kadrosu ve operasyonel ekibi ile hem ekonomik hem de pratik bir taşıma süreci oluşturmaya devam etmektedir. Siz de lojistik hakkında tüm sorularınız için müşteri hizmetlerimizle iletişime geçebilir, sayfamız üzerinden hizmetlerimiz ve navlun fiyatları ile ilgili detaylı bilgileri kolayca alabilirsiniz.

advanced divider

Siz de yurtiçi ve uluslararası taşımacılık ile ilgili tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, teklif al formu ile hızlıca teklif alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Tek Kuşak Tek Yol Projesi
  Aralık 4, 2022

  Tek Kuşak Tek Yol Projesi

  Ekonomik gelişmişlik ve refah düzeyini daha da geliştirmek isteyen

  Denizcilik Sektöründe Azalan Görünürlük
  Kasım 27, 2022

  Denizcilik Sektöründe Azalan Görünürlük

  Dr. Okan Duru, “Gemi emisyonunun azaltılması ve deniz yakıtı