Sporda Markalaşmak İçin Vizyoner Şirketlere İhtiyacımız Var

Motor sporları alanında Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil eden Berkay Besler, kariyerinin satır başlarını, pandemi sürecinde yaşadıklarını ve gelecek hedeflerini Argemonia‘ya anlattı. Globelink Ünimar ile sponsorluk anlaşması imzalayan milli sporcu, “Türkiye olarak dünya çapında bilinen markalar yaratmaya çalışıyoruz. Özel sektörde yer alan güçlü şirketlerin Globelink Ünimar hassasiyetinde ve vizyonunda olup Türk sporculara destek olmasının büyük önem taşıdığını düşünüyorum” diyor.


Milli sporcu Berkay Besler, kariyerine başladığı kartingde beş Türkiye şampiyonluğu, iki Avrupa şampiyonluğu, iki farklı kategoride dünya üçüncülüğü gibi büyük başarılara imza attıktan sonra geçiş yaptığı diğer motor sporları kategorilerinde de çıkışını sürdürüyor. Porsche Cup şampiyonalarında iyi dereceler kazanan Besler, kariyerinin gelişimi için önemli bir adım atarak Globelink Ünimar ile sponsorluk anlaşması imzaladı. 21 yaşındaki genç sporcu ile kariyer yolculuğunu ve sponsorlukların sporcuların başarıları üzerindeki etkilerini konuştuk.

Kartinge ve ardından motor sporlarına uzanan yolculuğunuz nasıl şekillendi? Bu yolculuğun sonundaki başarıya ulaşmanızı sağlayan etmenler nelerdir?

Karting branşına 4,5 yaşımdayken başladım ve bu serüven 13,5 sene sürdü. Profesyonel olarak yarışmaya 2005 yılında Petrol Ofisi’nin “25 Küçük Adam” projesiyle başladım. Bu spora başlamamdaki en büyük etken, babamın da sporun içinde yer alması ve 2005 Türkiye Ralli Şampiyonu olmasıydı. Geriye dönüp baktığımda beş Türkiye şampiyonluğu, bir Belçika şampiyonluğu, iki Avrupa şampiyonluğu, iki farklı kategoride dünya üçüncülüğü ve sayısız pole pozisyonu gibi başarılar elde ettiğimi görüyorum. Kartingten otomobil dünyasına geçiş yapmak konusunda zorlandığımı açık bir şekilde söyleyebilirim.

İlk otomobil deneyimimi Clio Cup İtalya’da gerçekleştirdim. Bu çok önemli bir tecrübe oldu. İtalya’yı takiben 2018 senesinde Toksport WRT ile birlikte Porsche Sports Cup Almanya ve Porsche Benelux Cup şampiyonalarına katıldım. Porsche Sports Cup şampiyonluğuna ilk senemde ulaşmak kendi adıma ve ülkem adına çok gurur vericiydi. 19 yaşımda en prestijli tek marka kupası olan Porsche Cup şampiyonalarında yer almak paha biçilmez bir deneyimdi. 2018 senesinin sonunda başlayan ve 2019 yılının başlarında sona eren Orta Doğu Porsche Cup Şampiyonası’nda ilk sezonumu ikinci sırada bitirdim ve 16 yarışın 11’inde podyumda yer aldım. Bu 16 yarışın üçünü kazanarak İstiklal Marşımızı çaldırdım. O anı hatırladığım her saniye tüylerim diken diken oluyor. 2019 yılında bir üst adım olarak Porsche Carrera Cup Almanya Şampiyonası’na katıldım ve ilk yarışımda üçüncü oldum.

Globelink Ünimar ile vardığınız sponsorluk anlaşmasının detaylarını paylaşabilir misiniz?

Globelink Ünimar ile kısa süre önce başlayan ve çok verimli ilerleyen, her iki taraf için de faydalı olduğunu düşündüğüm bir birliktelik içerisindeyiz. Bundan sonraki süreçte de aynı uyum içerisinde daha birçok başarıya imza atacağımıza inanıyorum. Sponsorluk anlaşmamız Ağustos ayında katılmış olduğum dünyanın en prestijli tek marka kupası olan Porsche Supercup’ın iki hafta üst üste gerçekleşen İngiltere’nin Silverstone pistindeki yarışlarını kapsıyordu.

Ağustos ayında dünyanın en prestijli tek marka kupası olan Porsche Supercup’ta yarıştınız. Bu tür turnuvalarda sponsorluk anlaşmalarının sporculara sunduğu destekler nasıl bir öneme sahip?

Motor sporlarının çok maliyetli olması nedeniyle sporcuların ve takımların ciddi bir finansal desteğe ihtiyaçları var. Bu, ben ve takımım için de geçerli. Porsche Supercup yaklaşık 55 ülkede gösterilen ve 200 milyon insan tarafından takip edilen dünyanın en prestijli organizasyonlarından biri. Antrenman seansının ve sıralama turlarının F1 TV üzerinden canlı veriliyor olması ve yarışın hem F1’den hem de Eurosport ekranlarından bütün dünyaya yayınlanıyor olmasını çok önemli buluyorum. Sponsor, marka ve sporcu üçgeninde kurulan bu iş birliği sayesinde markalar, global olarak bilinirliklerini artırma fırsatı bulurlar. Türkiye olarak dünya çapında bilinen markalar yaratmaya çalıştığımız şu yıllarda, bu iş için en uygun mecraların başında motor sporlarının geldiğine inanıyorum. Globelink Ünimar ile yapmış olduğumuz sponsorluk anlaşması, bu anlamda gerek firmanın gerekse benim için çok önemli bir birliktelik olmuştur.

Bir yarışa sponsor desteğiyle girmek sporcular için ne gibi avantajlar sağlıyor?

Sporcuların başarılı olabilmeleri için bir yarışa giderken zihinlerinin temiz olması ve sadece yarışa konsantre olmaları gerekiyor. Bu durumda, sponsorluk anlaşmalarının sporculara verdiği en büyük katkı ve rahatlık, maddi açıdan bir şey düşünmeyerek sadece yapmaları gereken işe odaklanmaları. Motor sporlarındaki bütçelerin çok yüksek olmasından kaynaklanan zorluklar yaşanmakta. Sponsorluk eşittir bilinirlik artırma olduğuna göre, sürdürülebilir sponsorluk anlaşmaları, gerek marka bilinirliği gerekse sporcunun başarı yüzdesinin sürekli artması açısından çok önemli. Bu bağlamda, özel sektörde yer alan güçlü şirketlerin Globelink Ünimar hassasiyetinde ve vizyonunda olup motor sporlarında Türk sporculara destek vermesinin büyük önem taşıdığını düşünüyorum.

Pandeminin yarattığı yeni oluşumlar, yarış dünyasının takvimini nasıl etkiledi? Yakın zamanda yeni bir yarış var mı? Sizin takviminiz nedir?

Ocak ayında bu sene için planımız Porsche Carrera Cup Almanya Şampiyonası’na katılmaktı. Şubat ayının sonlarında Alman bir takımla sözleşme imzalama noktasına kadar her konuda anlaşmıştık. Pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte bütün yarış takvimi ertelendi ve yarışların ne zaman başlayacağı belli değildi. Biz de bu durumdan dolayı sözleşmeyi askıya almak zorunda kaldık. Yaklaşık iki üç ay içinde yarış takvimleri ortaya çıkmaya başladı ama bu takvime her hafta yeni yarışlar eklendi, bazı yarışlar kaldırıldı ve biz de en son ortaya çıkan takvimi gördükten sonra bu seneyi pas geçme kararı aldık.

Kariyerinizde mutlaka ulaşmak istediğiniz hedefler neler? Örneğin Formula, bir hedef mi sizin için?

Geçmiş zamanlarda her yarış pilotunun hedefinde olduğu gibi benim de hedefim Formula 1 pilotu olmaktı. Fakat karting sporundan otomobile geçtiğim zamanlarda Single Seater yani Formula 1’e giden yolda ilerlemek için elinizin altında gerçekten çok büyük derecede bütçe olması gerektiğini ve bir sponsor veya devlet desteği olmadan bu hayalin gerçekleşmesinin çok zor olduğunu gördüm. Otomobil serilerinde yarışmaya başladıktan sonra hedefim DTM, yani Alman otomobil firmalarının yer aldığı şampiyonada bir fabrika pilotu olarak yarışmak tarafına kaydı. Kariyerim boyunca mutlaka ulaşmak istediğim hedefler arasında 24 saat SPA, Nürburgring ve Le Mans gibi pistlerde podyumun en üst basamağında bir fabrika pilotu olarak yer almak bulunuyor. Elbette benden sonra gelecek genç yeteneklerin Formula 1’e giden yolda daha sorunsuz şekilde ilerleyebilmeleri için yaşadığım tecrübeleri ve bilgi birikimlerini paylaşarak, gelişimlerini hızlandırmak en önemli hedeflerim arasında. Halihazırda şu anda bile geriden gelen genç yeteneklere karting alanında gönüllü olarak koçluk veriyorum.

advanced divider

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Gerçek ve Sanal Birliktelikli Bir İşleyiş Modeli Kurguluyoruz
  Mart 15, 2021

  Gerçek ve Sanal Birliktelikli Bir İşleyiş Modeli Kurguluyoruz

  Lojistik dünyasının başarılı kadın yöneticilerinden Alışan Lojistik Yönetim Kurulu

  Yeşil Ekonomi
  Şubat 23, 2021

  Yeşil Ekonominin Büyüyen Gerçeği: Sürdürülebilirlik

  Bugünkü ihtiyaçları karşılarken, geleceğin kaynaklarına zarar vermeyen; çalışan ve