Lojistik hizmetlerinde son dönemin trendlerinin başında anlık takip sistemleri geliyor. İlk olarak karayolu taşımacılığında kullanılan bu sistemler, yeni teknolojik gelişmeler sayesinde denizyolu taşımacılığında da kullanılabilir hale getirilmiştir. Denizyolu taşımacılığında anlık takip, müşteri ve lojistik firması arasındaki güven bağını daha da sıkı hale getirmektedir.

 

Denizyolu Taşımacılığında Anlık Takip Nedir?

Denizyolu taşımacılığında takip sistemi, farklı türdeki yük gemilerinin hareket durumunu takip etmeye yarayan bir sistemdir. Bu sistem ile, örneğin GPS teknolojisi ile, yük gemisinin limandan ayrıldıktan sonra ilgili limana gidene kadar ne kadar süre geçtiğini anlık olarak göstermektedir.

 

Ayrıca Otomatik Tanımlama Sistemi(AIS) ile çalışan gemi takip yöntemleri de bulunmaktadır. Bu sistem, yük gemilerinin nerede olduğunu göstermektedir. AIS ile geminin nerede olduğunu, yükünüzün olduğu geminin adı IMO kodu gibi kimlik bilgilerini size sunmaktadır. Ayrıca geminin yük taşıma kapasitesi ve rotası hakkında da anlık bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

Denizyolu Taşımacılığında Anlık Takip Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Denizyolu taşımacılığında anlık takip sisteminin kullanılması, hem müşteri hem de lojistik firması için çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar ise şöyle sıralanabilir;

 

 • Hızlı Karar Alabilirsiniz

Hem siz hem de lojistik firmanız anlık takip sistemi sayesinde olası bir olumsuz durumda yeni bir strateji belirleyebilirsiniz. Beşeri veya doğal olumsuzlukların ortaya çıkması durumunda bu durumu takip sistemi ile görebilir, bu duruma uygun olarak aksiyon alabilirsiniz. Böylece zaman ve maliyet açısından stratejik kararınızı alabilirsiniz.

 

 • Veri Tespitlerinde Bulunabilirsiniz

Lojistik firmaları anlık takip sistemi sayesinde birçok dataya ulaşım sağlayabilmektedirler. Örneğin, bir yük gemisinin bir limanda geçirdiği ortalama süre, hangi liman arasında ortalama ne kadar gün sürede gittiği gibi data verilerine ulaşmak oldukça kolaydır. Bu verileri kullanarak ilgili rotalar için müşterilerinize daha isabetli veriler sunabilirsiniz.

 

 • Müşterinizin Kazancını Arttırabilirsiniz

Lojistik sağlayıcısı olarak, anlık takip sistemleri ile müşterilerinize onlar için uygun teklif seçeneklerini sunabilirsiniz. Böylece tedarik zincirinin önemli bir parçası olan maliyet giderlerini düşük seviyelere getirebilirsiniz. Sadece fiyat değil, zaman yönetimi açısından da müşterinizin kazancını arttırabilirsiniz.

 

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın