Denizyolu taşımacılığı, düşük maliyetlerle yüksek tonajlı yüklerin bir noktadan diğerine taşınmasını sağlayan bilindik lojistik çözümüdür. Ancak Covid-19 pandemisi ve beraberinde gelen küresel ticaret durağanlığı, denizyolu taşımacılığını fiyatlarında dalgalanmalara neden olmuştur. Ancak denizyolu taşımacılığı için iyi bir bütçe planlaması, kar oranınızın artmasına imkan sağlayabilir.

 

Karbon Optimizasyonu Denizyolu Taşımacılığı İçin Bütçe Dostu

Sürdürülebilirlik, lojistiğin temel konuları arasında yer alıyor. Karbon ayak izini azaltacak çalışmalar genellikle gemilerin yakıtları üzerinden ilerlemektedir. Yakıt tüketimini azaltacak tüm girişimler denizyolu taşıma maliyetlerinin gözle görülür bir şekilde düşmesinin ilk nedenleri arasında yer alıyor.

 

Her bir ticari geminin ne kadar güç kullandığını ve bu gücün ne kadara mal olduğunu analiz ederek, hangilerinin olması gerekenden daha fazla güç kullandığını belirleyebilir ve bunu düzeltmek için adımlar atabilirsiniz.

 

Ayrıca uygun yük türüne göre bir gemi seçimi de yine yakıt tasarrufunu sağlayabilir. Bu yüzden yük türüne uygun bir yük gemisi ile kargoların gönderilmesi iyi bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Sürdürülebilir lojistik ile denizyolu taşımacılığındaki maliyetler büyük ölçüde kontrol altında tutulabilir.

 

Navlun ve Tedarik Zinciri Arasındaki İlişkiye Genel Bir Bakış

İstatiki bilgiler ve analitik veriler uygun navlun fiyatları için ideal bir görüş sunabilir. Tedarik zinciri boyunca yükün hangi harcamalarla karşılaştığını takip ederek bulabilirsiniz.

 

Tedarik zincirinin şeffaf ve uçtan uca görünümü sayesinde elde edilen en önemli faydalardan biri de bilgi talep etmenin, analiz etmenin, raporlamanın ve aktarmanın daha kolay olmasıdır. Bunu yapabilme becerisi maliyet yönetimi, ücret takibi, gider azaltma ve bütçe uyarlanabilirliği açısından çok değerlidir.

 

Yükün bir noktadan diğerine denizyolu ile taşınmasındaki maliyet hesaplamalarını ilgili optimizasyon araçları ve yapay zeka ile gerçekleştirebilirsiniz.  Özellikle büyük veri analizleri ile çok daha isabetli sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

Rota ve Sevkiyat Planlaması Oldukça Önemli

Bir yükün bir noktadan diğerine en az maliyetle taşınacağını öğrenmek için rota planlamasına önem verilmesi gerekiyor.

 

Doğru rota ve sevkiyat planlaması, taşıma süresini optimize etmek ve boş dönüşleri minimize etmek açısından önemlidir. Verimli bir rotaya karar vererek, taşıma maliyetlerini düşürebilirsiniz. Böylece ilgili yükü oldukça düşük bir maliyetle ulaştırabilirsiniz.

 

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın