Türkiye, İngiltere ve İrlanda ile yoğun bir ticari hacme sahiptir. Bu ülkeler arasındaki ticari hacimler her geçen gün daha da artış göstermektedir. Türkiye’den İngiltere ve İrlanda’ya doğrudan karayolu ile ticaret gerçekleştirilmemektedir. Ancak denizyolu taşımacılığı ve sonrasında karayolu taşımacılığı iki ülkeye yapılan ticari faaliyetlerde tercih edilen bir yöntemdir. 

 

İngiltere ve Türkiye Ticari İlişkileri

İngiltere, Türkiye’nin ihracatında önemli bir pazar konumundadır. İngiltere’ye ihracat yapılan başlıca ürünler arasında otomotiv, tekstil ve hazır giyim, makine ve ekipmanlar, kimyasallar ve tarım ürünleri yer almaktadır. Türkiye’nin İngiltere’ye ihracatı, hem büyük şirketlerin hem de KOBİ’lerin katkısıyla gerçekleşmektedir.

 

Öte yandan, Türkiye de İngiltere’den önemli miktarda ithalat yapmaktadır. İngiltere’den yapılan ithalatın başlıca ürün kalemleri arasında makineler ve ekipmanlar, elektrikli ve elektronik eşyalar, otomotiv, kimyasallar ve ilaçlar yer almaktadır.

 

İrlanda ve Türkiye Ticari İlişkileri

Bir AB ülkesi olan İrlanda, İngiltere’nin aksine Türkiye için önemli bir ticari partner değildir. Ancak iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin artırılması için devletler düzeyinde çalışmalar devam etmektedir. 

 

Türkiye’nin İrlanda’ya ihracatı genellikle otomotiv, kimyasallar, tekstil ve hazır giyim, makine ve ekipmanlar gibi sektörlerde gerçekleşmektedir. Bununla birlikte, İrlanda’daki ekonomik büyüme ve ticaret potansiyeli, Türk şirketlerinin İrlanda pazarına ilgisini artırmaktadır.

 

İthalat tarafında ise, Türkiye İrlanda’dan daha fazla ürün ithal etmektedir. İrlanda’dan yapılan ithalatın başlıca kalemleri arasında elektrikli ve elektronik eşyalar, ilaçlar, kimyasallar, makine ve ekipmanlar yer almaktadır. İrlanda taşımacılık ile İrlanda’ya yük gönderimi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Türkiye’den İngiltere ve İrlanda’ya Karayolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Türkiye’den İngiltere ve İrlanda’ya karayolu ile taşımacılık yapmak için ilk olarak denizyolu tercih edilmektedir.

 

Denizyolu taşımacılığı ile İngiltere veya İrlanda limanlarına yüklerinizi ulaştırabilirsiniz. Örneğin, İngiltere veya İrlanda’ya konteyner taşımacılığı yapabilir, sonrasında konteyner taşımacılığını karayolu ile devam ettirebilirsiniz.

 

Türkiye’den İngiltere’ye veya İrlanda’ya yapılacak en iyi lojistik yöntemi Ro-Ro taşımacılık olarak öne çıkmaktadır. Karayolu ile taşınacak yüklerin tırlara yüklenmesi, sonrasında da bu tırların yük gemileri ile ilgili limana taşınması şeklinde gerçekleştirilir.

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın