Hangi Taşımacılık Şeklini Tercih Etmelisiniz?
 • Aralık 29, 2020
 • Blog

Lojistik için büyük bir öneme sahip olan taşımacılık müşteriler tarafından arzu edilen ürünlerin en hızlı ve en güvenli şekilde istenilen yere ulaştırılmasını sağlar. Seçilecek taşımacılık şekline karar vermeden önce alternatif taşımacılık modlarını bilmeniz sizlere fayda sağlayacaktır. Lojistik ve tedarik zinciri planlamaları, havayolu, denizyolu, karayolu ve demiryolu gibi taşımacılık modlarını da bünyesinde barındırmaktadır. Lojistik hizmetinden faydalanmak isteyen firmalar, ürünlerini istenilen noktalara ulaştırmak için taşımacılık modlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu aşamada firmaların işinde uzman bir taşımacılık şirketi ile birlikte çalışması gereklidir.

Taşımacılık şekilleri, firmaların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda gelişim göstermektedir. Pek çok taşıma türlerinin arasında tekil taşımacılık türü de yer almaktadır. Tekil taşımacılık, en yaygın kullanılan taşıma şekillerinden biri olarak ifade edilir. Herhangi bir eşyanın, hammaddenin veya ürünün bir ya da birden fazla taşıyıcı yardımıyla sadece tek taşıma türünü kullanarak taşınmasına tekil taşımacılık yöntemi adı verilir. Geleneksel bir taşıma yöntemi olarak ifade edilen tekil taşımacılığı, ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak tercih edebilirsiniz. Karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu aracılığı ile taşıma işlemi gerçekleştiren bu taşıma şekli, aynı zamanda boru taşımacılığı şeklinde de tercih edilebilir. Tekil taşımacılığa ek olarak firmaların istekleri doğrultusunda tercih edebileceği pek çok taşıma modeli bulunmaktadır. Bu noktada önemli olan, hangi taşıma şeklinin sizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılamaya yeterli olduğudur. Tıpkı tekil taşımacılık şeklinde olduğu gibi, kara yolu taşımacılığı da en çok tercih edilen taşıma türlerinden biri olarak ifade edilir. Firmaların kara yolu taşıma şeklini tercih etmelerinin en önemli sebebi, yükleme ve boşaltma sırasında fazla vakit kaybedilmemesi olarak belirtilir. Bu işlemlerin hızlıca yapılabilmesi, kara yolu taşımacılığının sunmuş olduğu avantajlardan yalnızca bir tanesidir.

Karayolu ve Denizyolu Taşımacılık Şekilleri

En çok tercih edilen taşımacılık şekilleri arasında yer alan karayolu taşımacılığı, tarifeli yüklemelerin kolayca yapılabilmesine ortam hazırlar. Kargo şirketlerinin de sıklıkla tercih ettiği bu taşıma yöntemi, ürünlerin istenilen noktaya kadar bırakılmasını sağlar. Sunduğu kapıdan kapıya teslim hizmeti nedeniyle e-ticaret sektörü başta olmak üzere birçok sektör tarafından kara yolu taşımacılığı sıklıkla tercih edilir. Ülkemizde gün içinde binlerce taşımacılık aracı, kara yolu taşımacılığını kullanarak müşterilerinin hizmetlerini karşı tarafa iletmektedir. Aynı zamanda kara yolu taşımacılık şekli, tüm lojistik süreçlerinin tamamlanabilmesi için tercih edilir. Taşımacılık sistemleri arasında yer alan bir diğer taşımacılık modu da deniz yolu taşımacılığıdır. Firmaların uluslararası taşımacılık talebi olması durumunda, deniz yolu alternatifini de değerlendirmelerinin faydası olacaktır. Oldukça güvenli olan bu taşımacılık sistemi, büyük ölçeğe ve miktara sahip olan eşyaların taşınması için de en uygun taşımacılık yöntemlerinden biridir. Dünya ticaretinin çok büyük bir bölümünü tek başına karşılayan deniz yolu taşımacılık sistemi, uluslararası alanda oldukça etkilidir. Uluslararası ticaret yapacak olan firmalar, tercihlerini deniz yolu taşımacılıktan yana kullanarak lojistik faaliyetlerini daha verimli hale getirebilir. Kuru yük ve hammaddeler gibi büyük miktarlara sahip olan ürünler bu taşıma şekli ile taşınır. Gelişen teknoloji ile birlikte limanların kapasitelerinin arttırılması, teknik donanımlarının geliştirilmesi ve altyapıların verimli olması bu taşımacılık sisteminin tercih edilmesi konusunda etkili olmuştur. Çok büyük ağırlıklara ya da miktarlara sahip ürünlerin taşımasını gerçekleştiren deniz yolu aynı zamanda, diğer taşıma modlarıyla olan bağlantılarını arttırdığı için de tercih edilir. Limandan varış yerine ulaşması gereken ürünler, rahatlıkla kara yolu ve demir yolu bağlantısına geçebilir. Böylece hızlı teslimat ile müşteri memnuniyeti sağlanması mümkün olur.

Demiryolu ve Havayolu Taşımacılık Şekilleri

Lojistik, bünyesinde pek çok taşımacılık türleri barındırmaktadır. Bu taşımacılık türleri arasında demiryolu ve havayolu taşımacılık şekilleri de yer alır. Demir yolu taşımacılık şekli, tıpkı deniz yolunda olduğu gibi uzun mesafeleri taşımacılıkta tercih edilen güvenli ve az maliyetli bir sistemdir. Bakım ve işletim maliyetinin de nispeten az olduğu demir yolu taşımacılık şekli, sizlere genel anlamda ekonomik tasarruf sunacaktır. Karayolu taşımacılık sisteminin büyük bir tamamlayıcısı olarak görülen bu sistem, özellikle aktarmalarda tercih edilir. Uzun mesafeli, dağlık ve engebeli yollarda başvurulan yöntem olan demir yolu, araçların zorlanacağı yerlere ulaşım sağlayarak müşteri memnuniyetinin sürmesine katkıda bulunur. Taşımacılık maliyetleri göz önünde bulundurulduğu zaman, demiryolu taşımacılık, tercih edilmeye son derece uygundur. Aynı zamanda çevre dostu olduğunu söylemek mümkündür. Çevreye salınan kirliliği en aza indirgeyen demir yolu taşımacılığı, gereksiz yakıt salınımını engeller.

Havayolu taşımacılık şekli, ürünlerin kısa süreli teslimatı nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bozulabilir ürünler, canlı hayvan taşımacılığı, yumurta, bitki, çiçek başta olmak üzere değerli taşlar ve takılar gibi birçok ürün hava yolu ile taşınan eşyalar arasında yer alır. Ayrıca, acil olan durumlarda da hava yoluna başvurulur. Sağlık hizmetleri bu duruma en iyi örnektir. Aşı, ilaç, kan ya da organ nakli hava yolu ile taşınması gereken sağlık hizmetinin parçalarıdır. Bu sayede uzun mesafeden gelecek tıbbi hizmetler, kısa süre içinde belirtilen noktaya ulaşır.

Parsiyel Taşımacılık ve Boru Hattı Taşımacılık Hizmeti

Lojistiğin sunmuş olduğu ekonomik taşımacılık hizmetlerinden biri de parsiyel taşımacılık olarak ifade edilmektedir. Karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığı ile entegre olabilen parsiyel taşımacılık, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen taşıma şekillerinden biri olmuştur. Bu taşıma sisteminde amaç, aynı güzergâh üzerinde sevkiyatı yapılan farklı müşterilere ait ürünlerin aynı araç içinde taşınarak lojistik maliyetleri ekonomik hale getirmektir. Kamyon, kamyonet, tır, uçak ya da konteyner gibi taşıma araçları ile taşınan yükler parsiyel taşımacılık standartları gereği sevkiyata çıkmaktadır.

Taşıma şekilleri arasında yer alan bir başka sistem ise boru hattı taşımacılığı olarak ifade edilir. Bu taşıma türünde, taşınacak ürün borular yardımıyla ulaşması gereken yere nakledilir. Çoğu zaman boru hattında sıvı ve gazlar taşınır. Doğal gaz, boru hattı taşımacılığı için verilen en başarılı örnektir. Çeşitli gazlar, sıvılar, petrol ve kimyasal maddeler, boru hattı taşımacılığı yöntemi kullanılarak belirtilen yere ulaştırılır.

İhtiyaç duyduğunuz taşımacılık şekli ne olursa olsun, yerel ve uluslararası operasyonel yönetim gücüne sahip entegre lojistik firması olan Globelink Ünimar, gerekli tüm organizasyonun yapılması konusunda size destek olmaktadır. Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin istediğiniz her noktaya zamanında ve sağlıklı bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız hemen teklif alabilirsiniz.

advanced divider

Ulusal ve uluslararası tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla teklif alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın