Hava Kargo Taşımacılığı ile Zaman Yönetimi Avantajı

Kargo taşımacılığı esnasında herhangi bir ürünün, bir yerden alınarak belirlenen farklı bir yere teslim edilmesi esas alınmaktadır. Bu taşıma işlemi, güvenli, düzenli, yasal prosedürlere bağlı kalarak ve hava yolu taşıma modu eşliğinde yapıldığında havayolu kargo taşımacılığı kavramı ortaya çıkmaktadır. Küreselleşen ticaret dünyasında artan talep ve beklentilerin getirisi olarak, havayolu ulaşımı, hızlı olarak teslim edilmesi gereken ürünlerin teslimat işlemlerinde tercih edilir. Hava kargo işlemlerinin esas hedefi, tüm ürünlerin en kısa zamanda ve en güvenli şekilde istenilen noktaya teslim edilmesini sağlamaktır. Hava kargonun diğer gönderim şekilleri ile arasında, gönderim hızı açısından önemli bir fark bulunur. Hava kargo taşımacılığı sayesinde zaman tasarrufu sağlayarak, zaman yönetimini maksimum seviyeye çıkarmak mümkündür.

Hava Kargo Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Hava kargo taşımacılığının hem gönderici hem de alıcı açısından pek çok avantajı bulunmaktadır. Hava kargo taşımacılığı avantajları arasında, taşıma süresinin kısa olması yer alır. Özellikle, diğer lojistik modlarıyla kıyaslandığında hava kargo hizmetleri, kısa teslimat süresi sayesinde ön plana çıkmaktadır. Esnek planlama avantajı sunması sayesinde, hava kargo hizmetlerinin avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Farklı ülkelere yapılan lojistik işlemleri esnasında yasal prosedürlerine uyulması oldukça önemlidir. Hava kargo taşımacılık sisteminin hızlı işlemesinden dolayı, tüm yasal prosedürlerinin kolaylaştırılması söz konusudur. Hassas ve bozulabilir yükler, hava kargo taşımacılığı sayesinde bozulmadan ve hasarsız bir şekilde varış noktasına ulaşır. Küçük hacimli yüklerin de hava kargo aracılığıyla taşınması da hem gönderici hem de alıcı açısından avantajlı bir durumdur. Hava kargo taşımacılığının en önemli avantajı ise hız faktörü olarak kabul edilmektedir. Ürünlerin hızlı, eksiksiz ve güvenli şekilde ulaşması sayesinde, bozulabilir kargoların da nitelikleri korunur. Ek olarak, envanter maliyetinin azalması ve ürünlerin taşınması esnasında sağlanan iletişimin sürekliliği gibi unsurlar da hava kargo taşımacılığının avantajları arasında yer alır.

Hava Kargo Taşımacılığının Sağladığı Hizmetler

Bir ürünün, ülke içi ya da ülke dışına sevkiyatının havayolu aracılığıyla yapılması, hava kargo taşımacılığı nedir sorusuna yanıt olarak gösterilir. Hava kargo taşımacılığı kapsamında sunulan pek çok hizmet bulunmaktadır. Proje taşımacılığında zaman kavramının oldukça önemli olması sebebiyle, çeşitli ürünlerin hava kargo yoluyla taşınması mümkündür. İthalat ve ihracat taşımalarında, bozulabilir ya da değerli ürünlerin taşınma işlemi de hava kargo aracılığıyla sağlanabilmektedir. Hava kargo taşımacılığı yapan firmalar, havayolu ile meyve, sebze, dondurulmuş gıda, balık, canlı hayvan, yumurta ve çiçek taşımacılığı da yapmaktadır. Bu ürün gruplarına ek olarak, ETGB, mikro ihracat, e-ticaret yükleri ve konsolide kargo taşımacılığı işlemleri de hava kargo aracılığıyla sürdürülebilmektedir. Transit yük taşımacılığı da hava kargo taşımacılığının sunduğu hizmetler arasında yer almaktadır. Hava kargo taşımacılığının hızlandırılmış işlem avantajına sahip olması sebebiyle, havaleli özel taşımalar esnasında da tercih edilebilir.

Hava Kargo Taşımacılığında Hangi Ürünler Taşınır?

Hava kargo taşımacılığında genel olarak, hızlı bir şekilde teslim edilmesi gereken ürünlerin taşınması söz konusudur. Hava kargo taşımacılığının önemi, diğer taşıma yöntemleriyle karşılaştırılınca daha net bir şekilde ortaya çıkar. Kısa sürede teslimat için sıklıkla tercih edilen hava kargo taşımacılığında hız faktörü büyük avantajdır. Hava kargo taşımacılığında taşınan başlıca ürünler arasında, küçük hacimli ve yüksek değerli ürünler yer alır. Bu ürünlere ek olarak ETGB kapsamına giren ürünler, mikro ihracat ürünleri, e-ticaret gönderileri de sıklıkla hava kargo taşımacılığı ile sevk edilmektedir. Zaman bakımından hassasiyet gözeten bozulabilir (perishable) ürünlerin de hava kargo yoluyla taşınması tercih edilmektedir. Mevsimsel eğilimlerin hızlı bir şekilde değişmesinden dolayı, tekstil sektöründe yer alan ürünler de çoğu zaman hava kargo aracılığıyla taşınır ve mağazalara en kısa sürede ürünlerin ulaşması sağlanır. Tıbbi ürünler, belgeler ve mevsimsel sevkiyatlar da hava kargo taşımacılığında taşınan ürünler arasında yer alır. Gönderimi yapılacak ürüne uluslararası bir talep varsa, tedarik zincirinin desteklenmesi ve sürdürülebilirliği açısından hava kargo taşımacılığı sıklıkla tercih edilmektedir.

advanced divider

Siz de havayolu taşımacılığı konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Ağustos 14, 2023

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı?

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı? Dünya ticaretinde tekstil

  Otonom Araçlarda Vites Yükseldi
  Ağustos 14, 2023

  Lojistikle Alakalı 5 Bilgisayar Oyunu

  Birçok farklı tema üzerine kurulu olan bilgisayar oyunları, eğlence