Kombine Taşımacılıkla Sınırları Kaldırmak

Lojistik sektörü, yapısı gereği bünyesinde pek çok kavramı barındırmaktadır. Bu kavramlar arasında kombine taşımacılık da yer alır. Lojistik sektörüne son derece katkı sağlayan kombine taşımacılık türü, taşıma işlemleri esnasında en az iki taşıma modu kullanılarak yapılan operasyonları tanımlamak için kullanılır. Bu taşıma modları, karayolu, denizyolu, havayolu ve demiryolu gibi farklı türlerden meydana gelir. Özellikle son yıllarda lojistik sektöründe fazlasıyla tercih edilen kombine taşımacılık, hız ve esneklik avantajından dolayı tercih edilmektedir. Kombine taşımacılık nedir sorusu da bu taşıma şekli ile ilgili merak edilen konular arasında yer alır. Kombine taşımacılığın basit bir şekilde, ürünlerin teslim noktasına varıncaya kadar birbirinden farklı en az iki taşıma modu ile taşınması şeklinde tanımlanması mümkündür. Aktarılabilir konteyner gibi taşıma araçlarında bulunan ürünlerin, belirtilen varış noktasına kadar karayolu ve denizyolu gibi farklı taşıma modları eşliğinde taşınması ile kombine taşımacılık yapılır. 

Bu taşımacılık türü, çoğu zaman sunduğu hız ve esneklik avantajları nedeniyle tercih edilmektedir. Esnekliğin avantajları arasında, ürünlerin varacağı liman, terminal veya depoya giden yol güzergahının tercih edilen taşıma moduna uygunluk göstermemesi yer alır. Dağlık ve engebeli bir yoldan karayolu taşıma modunu tercih ederek varış yerine ulaşması istenen ürünlerin kalitesinin beklenen kaliteyi sağlamaması riski mevcuttur. Firmalar, bu tarz sorunlar ile karşılaşıp ürünlerin kalitesini düşünmek yerine, yol boyu farklı taşıma modlarını tercih ederek ürünleri varış noktasına ulaştırır. Karayolu ile ulaşımın riskli ve yavaş olabileceği durumlarda havayolu ve denizyolu gibi taşıma modları tercih edilerek, zaman ve maliyet tasarrufu sağlanması amaçlanır. Ayrıca, denizyolunun kullanabileceği güzergahlarda denizyolu da alternatiflere dahil edilerek ürünlerin varış noktasına çok daha kısa sürede varması hedeflenir.

Kombine Taşımacılık Türleri Nelerdir?

Konteyner ile taşıma yapmanın son yıllarda gelişim göstermesinden dolayı, uzun mesafe taşımacılığında etkili olan taşıma modları rağbet görmeye başlamıştır. Bu taşıma modları arasında demiryolu ve denizyolu da yer almaktadır. Başlangıç noktasından, teslim noktasına kadar olan süreçte birden fazla taşıma modu kullanılması sonucunda ortaya çıkan taşımacılık türüne kombine adı verilir. Kombine taşımacılık ile birlikte karayolu taşımacılığı tüm operasyon süreci boyunca değil, yalnızca liman ya da istasyondan itibaren tercih edilebilir. Zaman tasarrufu sağlayan bir taşıma yöntemi olarak kabul edilen kombine taşımacılık, uzun mesafeli taşıma operasyonlarında fayda sağlamaktadır. Uzun mesafe taşımacılığında karayolu, denizyolu, havayolu ve demiryolu alternatifleri ile ürünlerin farklı taşıma modları tercih edilerek taşınmasına olanak sağlamaktadır. Kombine taşımacılık hakkında merak edilen unsurlardan biri de bu taşımacılığın türleridir. 

Kombine taşımacılık türleri birbirinden farklı modellerin bir araya gelmesiyle meydana gelir. Kombine taşımacılığın türleri arasında tek modlu taşıma, modlar arası taşıma ve çoklu taşımacılık seçenekleri yer alır. Tek modlu taşıma ‘’unimodal transport’’ şeklinde de ifade edilebilir. Kombine taşımacılığın bu taşıma türünde, ürünlerin bir ya da birden fazla taşıyıcı tarafından yalnızca bir taşıma şekli kullanılarak taşınması hedeflenir. Bu taşıma türünde, firmalar tek bir taşıma yöntemini birden fazla araç kullanarak devam ettirirler. Bu yöntemi, denizyolu, karayolu, havayolu ve demiryolunda da tercih edebilirler. Bir diğer kombine taşımacılık türü olarak ifade edilen modlar arası taşıma da ‘’intermodal transport’’ şeklinde bilinmektedir. Bu modelde, aynı taşıma aracı mod değişimi yaparken yalnızca taşıma ünitesi aktarılır. Denizyolu için konteyner, demiryolu gibi taşıma modu için de treyler açılmadan ürünler farklı taşıma araçlarına sevk edilir. Bu sevkiyatı organize eden lojistik firması, modlar arası taşıma sevkiyat sürecinin tüm aşamalarından sorumldur. 

Kombine taşımacılığın bahsedilmesi gereken son türü, çoklu taşımacılık olarak ifade edilir. ‘’Multimodal transport’’ olarak da bilinen çoklu taşımacılık, farklı taşıma ünitelerini farklı taşıma araçları ile taşıyarak birden fazla taşıma modunu aynı teslimatta kullanılır. Çoklu taşımacılık, dökme yük olarak adlandırılan ürünlerin taşınması için son derece uygun bir seçenektir. Kombine taşımacılığın bu türünü tercih eden firmalar yüklerini ilk başta karayolu üzerinde taşıyabilir. Ardından limana ulaşan yükler, gemiye aktarılır. Ürünlerin, varış noktasından sonra teslim edileceği adrese ulaşabilmesi için tekrar karayolu araçları tercih edilerek çoklu taşımacılık yapılabilir.

Kombine Taşımacılığın Sunduğu Avantajlar

Kombine taşımacılık, son zamanlarda sıklıkla tercih edilen taşımacılık modellerinden biri haline gelmiştir. Firmaların bu taşımacılık modeline olan talebi, kombine taşımacılığın sunduğu avantajlar ile doğru orantılıdır. Kombine taşımacılık avantajları arasında ilk sırada güvenlik yer alır. Firmalar, satın aldıkları ya da sattıkları ürünlerin varış noktasına hasarsız bir şekilde ulaşmasını isterler. Bu noktada kombine taşımacılık önemi ortaya çıkmaktadır. Taşıma işlemine konu olan ürünlerin ya da çeşitli yüklerin, uzun mesafelerde aktarmalı bir şekilde de olsa güvenli taşınabilmesi, kombine taşımacılığın sunduğu avantajlardan biridir. Birbirinden farklı ürünleri rahatça kombine ederek taşımak da bu taşımacılığın sunduğu avantajlardan biridir. 

Kombine taşımacılık sayesinde, birleştirilen taşıma modları kolayca optimize edilebilir. Ürünler, birbirinden farklı taşımacılık modları ile istenilen varış noktasına götürülse de ortada bütünlük söz konusudur. Kombine taşımacılık, taşıma modlarının birbirine entegre olmasını da sağlamaktadır. Taşıması yapılacak olan ürünlerin boyutları ya da türlerine göre fiyatları değişiklik gösterebilir. Kombine taşımacılık maliyet ve hız bakımından ele alındığında da avantaj yaratmaktadır. Özellikle, teslim süresi uzun ve ağır yükler için kombine taşımacılık çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Kombine Taşımacılığın Faydaları Nelerdir?

Pek çok açıdan ele alındığı zaman kombine yük taşımacılığı birbirinden farklı faydalar sunmaktadır. Bu faydalardan ilki maliyet açısından sağlanan avantajları kapsar. Sadece karayolunu tercih eden taşımacılık yöntemleri yerine kombine taşımacılığın tercih edilmesi durumunda, geçiş ücretleri ve diğer maliyetlerden avantaj sağlanması söz konusu olmaktadır. Farklı taşıma modlarından faydalanıldığı için, yakıt kullanımında sağlanacak avantaj ile birlikte azalan karbon salınımı ile birlikte daha çevreci bir alternatif sunmaktadır. Karayolları açısından ele alındığında, trafik yoğunluğunun azalmasına neden olur. Taşıma opsiyonları arasına havayolu da dahil edildiğinde yükler kısa sürede varış noktasına vararak zaman tasarrufu sağlar. 

Kombine taşımacılık faydaları arasında taşımacılık güvenliğinin sağlanması da yer alır. Sağlanan taşımacılık güvenliği eşliğinde firmalar, ürünleri arzu edilen taşıma modlarıyla varış noktasına ulaştırır. Kombine taşımacılık, büyük miktarlara sahip olan yüklerin oldukça uzun mesafelere sevkiyatının yapılmasını daha kolay hale getirir. Tek bir sevkiyatta birden fazla taşımacılık modunun tercih edilmesi halinde, taşıma şekillerinin sunduğu avantajlardan faydalanmak mümkündür. Birbirinden farklı türdeki iki ürünü, değişik taşıma modları eşliğinde taşımak zaman tasarrufu yapılmasına katkı sağlar. Firmalar, ürünlerinin sevkiyatı için deniz ve demir yolunu karayolu ile birleştirirse karayolunun sunmuş olduğu esnek dağıtım avantajından da faydalanabilir.

advanced divider

Siz de uluslararası taşımacılık konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetler sayfamızı ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Şubat 2, 2024

  Türkiye ve Güney Amerika Ticaret Rehberi

    Türkiye, son yıllarda dünyanın birçok noktasıyla denizyolu ticareti

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Şubat 2, 2024

  Tarihi ve Sanatsal Eserler Niçin Havayolu ile Taşınıyor?

    Havayolu taşımacılığı kara, deniz ve demiryolları taşımacılığına göre