Liman Görseli
 • Haziran 1, 2020
 • Blog

Küreselleşme, günden güne kendini tüm sektörlerde göstermeye başlamışken en fazla etkilediği sektörlerin başında ise lojistik sektörü gelmektedir. Küreselleşme ile insan yaşantısına yeni yeni giren bir kavram olan uluslararası taşımacılık uluslararası ticaretin iyiden iyiye küreselleşmesi ile beraber bir ülkeden diğer ülkeye doğrudan ya da aktarmalı olarak; herhangi bir taşıma modunu kullanarak (karayolu, havayolu, demiryolu, denizyolu vd.) yapılan her çeşit taşımaya verilen isimdir. Firmaların ortak pazara girmeye çalışmaları ile hava, kara ve deniz yolları ulaşımında ayrıyeten çeşitli şirket ve firmalara sağlanan lojistik hizmetlerde belli başlı artışlar yaşanmaktadır.

Uluslararası Taşıma Şekilleri

Uluslararası taşımacılıkta taşıma şekilleri oldukça önemlidir. Bu taşıma şekilleri kimi zaman birbirine çok benzese de çoğu zaman birbirinden son derece farklıdırlar. Öyle ki; bu alandaki benzerliklerin kafa karışıklığı yaratmaması adına Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tarafından INCOTERMS programı geliştirilerek uygulanmaya başlamıştır. Uluslararası taşımacılıkta kullanılan terimlerin standartlaşmasını sağlayan bu uygulama kapsamında 4 ana başlık ve bu başlıklar altında yer alan toplamda 11 terim yer almaktadır. Uluslararası taşıma şekilleri arasında fabrikada teslim (ex works), taşıma vasıtasının yanında teslim (free carrier), navlun ödenmiş (carriage paid to), navlun ve sigorta ödenmiş (carriage and insured paid to), terminalde teslim (delivered at terminal), belirtilen noktada teslim (delivered at place), gümrük vergileri ödenmiş olarak teslim (delivered duty paid) şeklinde sıralanması mümkündür. 

Bu taşıma şekilleri tüm taşıma modlarında kullanılan teslim şekilleridir. Bu taşıma şekillerine ek olarak sadece deniz ve iç su taşımalarında kullanılan teslim şekilleri de mevcuttur. Sadece deniz ve iç su taşımalarında kullanılan teslim şekilleri arasında geminin yanında teslim (FAS), gemiye yükleyerek teslim (FOB), mal bedeli ve navlun ödenmiş olarak teslim (CFR) ve mal bedeli sigorta ve navlun ödenmiş olarak teslim (CIF) şeklinde sıralanması mümkündür. Globelink Ünimar olarak, tedarik zinciri ve lojistik sektöründeki tecrübe ve bilgi birikimimizle, uluslararası taşıma ihtiyaçlarınızda isabetli çözümler sunmaya devam ediyor, taşıma şeklini arzu ettiğiniz şekilde planlıyor, en doğru ve verimli sonucu almanızı sağlayacak şekilde gerçekleştiriyoruz.

Uluslararası Taşımacılık Nasıl Yapılır ?

Uluslararası taşımacılık ile ilgili pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biri de uluslararası taşımacılığın nasıl yapıldığıdır. Uluslararası taşımacılık, karayolu baz alınırsa dikkat verilmesi gereken ilk ve en önemli konulardan biri olan sürücülerin güvenliği ve sürücülerin yol boyu sergilediği tutumdur. Uluslararası taşımacılık firmaları öncelikli olarak sürücülerin güvenliğini ön planda tutar. 

Karayolu taşımacılığı sırasında en çok dikkat etmesi gereken kişi, hiç şüphesiz o taşıma görevini üstlenmiş olan sürücülerdir. Aracı süren personel, trafik kurallarına uymakla yükümlüdür. Sürücü trafik kurallarına uymazsa ek olarak hız yaparsa, sevkiyatı sağlanmakta olan ürünler büyük ölçüde zarar görebilir. Sürücü trafik kurallarına uymadığı için trafik cezası uygulanabilir ya da trafik cezası uygulanan sürücü sebebiyle sevkiyatı sağlanmakta olan ürünler varış adresine teslimat süresinden çok daha geç bir şekilde varabilir. Durum böyle olunca ne yazık ki sağlıklı bir taşımacılık hizmeti verilmemiş olur. Böyle durumlar yaşanmaması için teslimat görevlilerin son derece iyi eğitimlerden geçmesi, müşteriler ve uluslararası taşımacılık yapan firmanın itibarı için oldukça önem arz eder.

Uluslararası Taşımacılık Fiyatları

Uluslararası taşımacılık fiyatları pek çok müşteri tarafından merak edilir. Uluslararası taşımacılık fiyatları kargonun türüne ve sevkiyatın gideceği yolun güzargahına göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda malın gönderimi esnasında kullanılan sevkiyat yolu da uluslararası taşımacılık fiyatlarında değişkenliğe sebep olan bir etmendir. Uluslararası taşıma şirketleri öncelikli olarak taşıma şekillerini baz alır. Örneğin denizyolu ile bir teslimat gerçekleşecekse ve bu karayolunda gerçekleşmesi planlanan bir taşımacılık sistemine göre çok daha pahalıya denk geliyor ise, uluslararası taşıma şirketleri bu noktada çeşitli alternatiflere göre lojistik planlaması yaparak intermodal taşımacılıktan faydalanabilirler. 

Öte yandan eğer uluslararası bir sevkiyat gerçekleştirmek istiyorsanız, bu sevkiyatı gerçekleştirmede size yardımcı olacak iyi bir uluslararası taşımacılık yapan firma ile iş birliği yapmanız gerekiyor. İyi bir uluslararası taşıma firması genellikle birkaç özellik ile kendini belli eder. Bu özellikler arasında ilk olarak yıllardır sektörde olan firmaların başarı oranı geliyor. Proje taşımacılığı için iş birliği yapmak istediğiniz firmalar arasından müşteri referansı olarak güçlü bir profil seçen lojistik firmalarını seçmekte fayda var. Uluslararası taşımacılık yapan firmaların müşteri referanslarının önemini zamanında teslim edilen teslimatlar ile çok rahat bir şekilde anlamanız mümkün hale geliyor. Sizleri zor durumda bırakmayacak, ürünlerinizi zamanında teslim edecek aynı zamanda pek çok müşterinin güvenini kazanmış başarılı uluslararası taşımacılık yapan firmaları seçmenizde fayda var.

Uluslararası Taşımacılık Belgeleri

Uluslararası taşımacılık yapmaya karar vermeden önce, tıpkı yapılan her işte olduğu gibi uluslararası taşımacılıkta da uyulması gereken bazı kurallar, onay alınması gereken bazı belgeler bulunur. Uluslararası taşımacılık mevzuatı gereği uluslararası taşımacılık yapmadan önce bazı belgelere sahip olmanız gerekiyor. Bu belgeler nakliye hattı, uluslararası nakliye şirketi, havayolu taşımacılığı yapan şirket, lojistik şirketi ya da demiryolu şirketi tarafından verilen belgelerdir. Uluslararası taşımacılık yapması planlanan nakliye firması, nakliye belgelerine, işlemin bir muhasebe kaydını, malların nereye ve nasıl gönderileceğine ilişkin talimatlar ve sevkiyatın işlenmesi için talimatlar veren bir açıklama sunar. Her taşıma yöntemi için bir karayolu türü belgesi bulunur. 

Uluslararası taşımacılık belgeleri arasında konşimento, karayolu konşimentosu, havayolu konşimentosu, çok modlu taşımacılık konşimentosu, sigorta, ticari fatura, çeki listesi ve teslimat notu yer almaktadır. Konşimento, uluslararası taşımacılık yapan herhangi bir firmanın aracısı tarafından bir mal sahibine ürünlerin teslim alındığına dair kanıt niteliğindeki yazıları kapsayan bir göndericiye verilen belgelerdir. Mal sahibi arasında acente sahibi, gemi kaptanı, ya da bir gemi sahibi örnek olarak gösterilebilir. Karayolu konşimentosu ise CMR taşıma belgesi, uluslararası taşımacılığı üstlenen sürücülerin, operasyonu yönetecek olan operatörlerin ve nakliyeyi yapacak olan nakliye şirketlerinin, tarafların yerine getirmesi gereken sorumluluk ve yükümlülüklerini sözleşmeye yönelten uluslararası bir sevk notu olarak adlandırılır. 

Havayolu konşimentosu, uluslararası taşımacılık esnasında taşınan yükün havaalanından diğer havaalanına taşınmasını içeren bir konşimentodur. Havayolu konşimentosu pazarlığa açık bir belge asla değildir. Havayolu konşimentosu pazarlığa açık olmadığından dolayı, peşin olarak ödemesi gerçekleşmeyen uluslararası taşımacılık ürünlerinin kontrolü sağlamak ve o ürünleri korumak amacıyla satıcılar genellikle satış temsilcilerine alıcıların nakliye acentelerini gönderir. 

Çok modlu konşimento ise hem karayolu hem de havayolu gibi iki ya da daha fazla taşıma modunu kapsayan bir belgedir. Sigorta, hali hazırda yürürlükte olan sigorta kapsamının miktarını ve türünü gösteren bir belgedir. Kapsam şartlarını ve sigorta şirketini kapsar. Ticari fatura ise uluslararası taşımacılık ile ilgili olan tüm bilgileri içerin bir belgedir. Çeki listesi tıpkı ticari fatura gibi olsa da onun daha ayrıntılı bir versiyonu olarak adlandırılması mümkündür. Farklarından biri, fiyat bilgisi içermemesi olarak gösterilebilir. Son olarak teslimat notu, teslimatın bir kanıtı niteliği taşır ve kopyası satıcıya ya da göndericiye iade edilir.

Küresel anlamda ihtiyacınız olan tüm taşımacılık hizmetlerinde Globelink Ünimar’dan destek alabilmeniz mümkündür. Karayolu, havayolu, denizyolu ve entegre lojistik hizmetlerimizi, sahip olduğumuz geniş ağ ve köklü geçmişimizden gelen bilgi birikimlerimiz ışığında, yüksek kalite standartlarıyla sunuyoruz. Uluslararası taşımacılık hizmetlerinde, müşterilerimizin beklentilerini dikkate alarak, operasyon verimliliğini en üst seviyeye taşıyacak transfer planını oluşturuyor ve süreç boyunca yaptığımız bilgilendirmelerle tedarik zinciri sürecini doğru şekilde yönetebilmelerine yardımcı oluyoruz.

advanced divider

Siz de uluslararası taşımacılık konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?
  Eylül 27, 2022

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?

  Özenli bir şekilde uluslararası standartlara uygun olarak varış noktasına

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Eylül 22, 2022

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi

  Küresel ticarette iki ülke arasında ticari ilişkiler ve mesafeler