Bozulabilir Gıda Taşımacılığı ile Dünyaya Ulaşın

Küreselleşen ticaret ve artan tüketici talepleri, üretim yapan firmaları dünyanın her yerine hızlı ve güvenli şekilde gönderim yapmaya teşvik etmektedir. Mesafelerden bağımsız olarak dünyanın herhangi bir noktasına en hızlı şekilde gönderim yapılması beklenen endüstriler arasında gıda taşımacılığı da yer almaktadır.

Gıda taşımacılığı ve özellikle bozulabilir gıda taşımacılığı, kapsamlı ve lojistiğin oldukça hassas bir alanını oluşturmaktadır. Lojistik ve tedarik zinciri sürecinde taşınan ürünlerin özelliklerine göre göz önünde bulundurulması ve dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu durum yeni lojistik hizmetlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Ürün özelliklerine göre geliştirilen hizmetlerden biri de bozulabilir gıda taşımacılığı hizmetleridir. Çevresel koşullardan etkilenen ve gereken koşulların sağlanmaması durumunda bozulmalara yol açabileceği için lojistiğin en hassas adımlarından biri olarak tanımlanan perishable kargo taşımacılığı çeşitli taşımacılık modları eşliğinde mesafeden bağımsız olarak ürünlerin istenilen her noktaya teslim edilmesini sağlamaktadır.

Bozulabilir kargo taşımacılığı (Perishable taşımacılık) kapsamında; taze ve dondurulmuş meyve ve sebze, et ve balık ürünleri, hayvansal gıdaların dışında bitkiler, çiçek, aşı ve diğer tıbbi malzemeler de yer almaktadır.

Bozulabilir Ürün Özelliklerinin Belirlenmesi

Bozulabilir kargo ürünleri, gerekli standartlar ve önlemler sağlanmadığında kolayca kalitesini ve canlılığını yitirilebilir. Bu sebeple taşınma koşulları dikkatle belirlenmelidir. Sevkiyat planı yapılırken ilk olarak ürünün çeşidi ve taşıma esnasında uyulacak şartlar belirlenmelidir. Temel amaç, ürünler taşınırken yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçmektir. Ürün çeşidi ve özelliklerine göre uygun taşıma kapları ve iklimlendirme çözümleri göz önüne alınarak sevkiyat gerçekleştirildiği zaman ürünlerin zarar görmesi engellenerek özelliğini koruması sağlanır. Globelink Ünimar’ın öncüleri arasında yer aldığı ve bozulabilir gıda taşımacılığı alanında bilgiye ve tecrübeye sahip çözüm ortakları ile çalışılması sürecin başarıyla yönetilmesini sağlar.

Bozulabilir Ürünler Taşınırken Gerekli Önlemlerin Alınması

Bozulabilir ürün taşımacılığında alınan önlemler ile son derece hassas olan ürünlerin dayanıklılığının artırılması amaçlanır. Belli ısı ve nem derecelerine bağlı kalınmalıdır. Düşük ısıda taşıma sistemine soğuk gıda taşımacılığı denilmektedir. Taze gıda ürünlerinde soğuk gıda taşımacılığı kurallarına mutlaka bağlı kalınmalıdır. Kurallara bağlı kalınması ürünlerin bozulmasını engelleyerek alıcıya teslim edilmesini sağlar. Bazı aşı ve ilaç türleri de soğuk ürün taşımacılığı kapsamına girdiği için bu ürünlerde de belirlenen uluslararası standartlara mutlaka bağlı kalınması gerekir. Bozulabilir gıda taşımacılığı yapılırken iklimlendirme sistemine sahip taşıma kapları, ısı ve nem ölçerler, kuru buz gibi çeşitli teknolojik ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu yöntemler arasında yer alan kuru buz yöntemi dondurulmuş ürünlerin kimyasal reaksiyona girmesini önlemek için kullanılan bir yöntemdir.

Bozulabilir Ürün Taşımacılığında Çalışanlarının Bilinçlendirilmesi

Bozulabilir kargo taşımacılığı sektöründe çalışan bireylerin uluslararası standartlara sahip bir eğitimden geçmesi oldukça önemlidir. Verilen eğitimler sayesinde, çalışanların ürünler ve taşıma süreçleri hakkında bilinçlenmesi ve sevkiyatı hatasız bir şekilde gerçekleştirmesi amaçlanır. Son derece özenli bir süreç yürüten çalışanların, bozulabilir gıda taşımacılığı konusunda hassasiyetin de bilincinde olması beklenmektedir. Çalışanların eğitim alması ve bilgi sahibi olması ürünün taşınmasının, depolanmasının ve paketlenmesinin gerektirdiği lojistik süreçleri kaliteli bir şekilde yönetmesinde yardımcı olur. Personelin dondurulmuş ürün kategorisinden bir ürünün hangi sıcaklık değerleri arasında muhafaza edilip taşınacağını bilmesi ve ortaya çıkabilecek problemleri öngörmesinde eğitimler büyük katkı sağlar. Globelink Ünimar, bozulabilir kargo taşımacılığı konusundaki tecrübeli personelleri ile koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışıyla hizmet sağlamaktadır.

Bozulabilir Ürünün Taşınma Şeklinin Belirlenmesi

Bozulabilir ürün taşımacılığı alanında en önemli konulardan biri kargonun taşınma yönteminin belirlenmesidir. Son derece özen gerektiren dondurulmuş gıda taşımacılığı gibi yöntemlerde mutlaka önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemler havayolu, karayolu, demiryolu ve denizyolu taşımacılık modlarına göre değişiklik gösterir. Karayolu ile gerçekleştirilen gıda taşımacılığı hizmetlerinde iklimlendirme sistemi olan frigo taşımacılık araçları kullanılmalıdır. Denizyolu ile yapılan taşımacılık işlemlerinde soğutuculu (reefer) konteynerler tercih edilmelidir. Havayolu aracılığı ile taşıma yapılacaksa farklı sıcaklıklara maruz kalmasını önlemek için uygun paketleme yapılmalı ve aktif sıcaklık kontrollü dondurucular, taşıma kapları ve soğutucu özelliğine sahip odalar kullanılmalıdır.  Bozulabilir ürünlerin depolanması, paketlenmesi ve taşınmaya hazırlanması sırasında taşımayı gerçekleştirecek aracın hava almamasına, araç içinin temiz olmasına ve hijyen koşullarına uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Bozulabilir Ürün Taşımacılığında Depolama Koşulları

Her türlü lojistik faaliyetinde olduğu gibi bozulabilir kargo taşımacılığında da depolama koşulları çok önemlidir. Özellikle soğuk zincire tabi dondurulmuş ürünler için depolama büyük öneme sahiptir. Bozulabilir ürünlerin saklama koşullarının uygun sıcaklık derecesinde ayarlanması, nem kontrolü ve soğutma sistemlerinin kalibrasyonun yapılması gerekmektedir. Taze ürünleri donmaması için sıcaklık ayarının, bozulma ve buruşma gibi durumlara sebep vermeyecek nem seviyesinin doğru olarak ayarlanması gerekmektedir. Nem oranının doğru ayarlanmaması gıda ürünlerinde iç kararmalara sebebiyet verebilir. Doğru sıcaklık ve nem ayarlarının yapılamaması ürünlerin raf ömrünün azalmasına neden olur. Bozulabilir gıda ürünleri depolara ulaştığı andan itibaren tüketiciye en taze biçimde ulaştırılması amaçlanmalıdır.

advanced divider

Siz de bozulabilir ürün taşımacılığı konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine güvenle ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın