Çiçeklerinizi Dünyanın Her Yerine Ulaştırıyoruz
 • Mayıs 25, 2021
 • Blog

Isı ve nem başta olmak üzere ortam koşullarından doğrudan etkilenen çiçekleri uygun sıcaklık ve nem koşullarında taşıyabilmek son derece önemlidir. Hassas ürünler arasında yer alan çiçeklerin, varış noktasına sağlıklı şekilde ulaşabilmesi için bozulabilir kargo taşımacılığı tercih edilmelidir. Isı ve nem koşullarına uygun ekipmanlar yardımıyla teslim noktasından alınan çiçeklerin yapılarında bozulma meydana gelmeden varış noktasına ulaştırılması sağlanır. Dünyanın pek çok noktasında başvurulan lojistik çözümlerinden biri olan çiçek taşımacılığı, çiçeklerin üretim yerlerinden alınıp sağlıklı bir şekilde varış noktasına teslim edilmesini kapsamaktadır. Çiçeklerin, ulaşımı esnasında belirli sıcaklık ve nem değerlerinin göz önünde bulundurulması gereklidir. Lojistik operasyonları boyunca ürünlerin özelliklerine göre planlanan özel ekipmanların kullanılması son derece önemlidir. Her çiçeğin, taşınma esnasında ihtiyaç duyduğu belirli bir sıcaklık değeri bulunmaktadır. Bu sebeple, taşınan ürünü iyi tanımak ve ürüne uygun ısı değerini belirlemek gereklidir.

Çiçek Taşımacılığında Isı ve Nemin Önemi

Çiçekler, çoğu durumda hedef pazarlarına ulaşmak için hem ülke içi hem uluslararası alanda doğru ve hassas şekilde taşınması gereken ürünlerdir. Çiçeklerin varış noktasına ve nihai müşteriye ulaşıncaya kadar tazeliğini koruması için uygun yöntemler eşliğinde taşınması gerekir. Bozulabilir kargo çözümleri arasında yer alan çiçek taşımacılığında ısı ve nem faktörü önemlidir. Isı faktörü, çiçeklerin raf ömrünü etkileyen unsurlardan biridir. Çiçeklere uygun olmayan sıcaklık değeri nedeniyle, ürünlerin yapısında bozulma meydana gelebilir ve raf ömründe kısalma ortaya çıkabilir. Bu sebeple, çiçek taşımacılığı esnasında iklimlendirme sistemlerini göz önünde bulundurarak ürünlerin bozulmasını engellemek mümkündür. Hidrasyon ve nem faktörü de çiçek kargo çözümü esnasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Özellikle, “kesme çiçek” olarak adlandırılan ürünlerin taşınması esnasında ortam neminin çiçek özelliklerine göre ayarlanmış olması gerekir. Bitkilerin hızlı bir şekilde su kaybı yaşamaması için nem oranı ayarlanarak ürünlerin tazeliklerini koruması sağlanabilmektedir.

Etkili İklimlendirme Yöntemleri Eşliğinde Çiçek Taşımacılığı

Çiçekler, gelişen teknoloji ve kullanılan özellikli ekipmanlar sayesinde dünyanın her yerine uygun taşıma koşulları eşliğinde taşınabilmektedir. Çiçek taşımacılık sistemi, ürün kalitesini olumsuz yönde etkileyecek çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak ürünlerin taşınmasını sağlar. Etkili bir çiçek taşımacılığının temel amacı, uygun ısı ve nem kriterlerine bağlı kalarak ürün tazeliğini son tüketiciye kadar korumaktır. Çiçekleri uygun ısı ve nem aralığında tutmak ve raf ömrünü uzatmak amacıyla çeşitli iklimlendirme sistemleri geliştirilmiştir. Özellikle varış noktası uzun olan ürünlerin taşınmasında iklimlendirme sistemlerinin hayati derecede önemi bulunmaktadır. Çiçeklerin varış noktasına sağlıklı bir şekilde ulaşması için ısı kontrollü konteynerler gibi özel çözümlerle taşınması gereklidir. Bu sayede, çiçeklerin kalitesi ve yapısı bozulmadan istenilen noktaya ürünün taşınması sağlanır.

Canlı Çiçek Taşımacılığında Önemli Faktörler

Isı kontrollü konteynerler gibi özel donanımlı araçlar eşliğinde taşınan canlı çiçeklerin bir noktadan diğer noktaya ulaştırılması esnasında, yapısal özelliklerini kaybetmemesi gerekir. Raf ömrü uzun ve yapısal bozukluğa uğramayan çiçeklerin taşınması için gerekli olan birtakım faktörler bulunmaktadır. Hem içeriden hem dışarıdan gelecek ısı değişiklikleri ürün sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı, ısı dengesi sağlayacak araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple, canlı çiçek taşımacılığı esnasında iklimlendirme faktörü son derece önemlidir. İçerisinde aktif ısı kontrolü bulunan sistemler, canlı çiçek kargo çözümlerini etkili bir şekilde gerçekleştirmeye yardımcı olurken anlık takip imkanı da sunarak olası problemlerin önlenmesine yardımcı olurlar.

Dünya çapında bozulabilir kargo taşımacılığının üst sınırlarını belirlemek ve bu alanda küresel tedarik zinciri çözümleri sunmak için kurulan Perishable Logistics Network’ün (PLN) kurucu üyeleri arasında yer alan Globelink Ünimar, alanında tecrübeli uzman ekibi ile canlı çiçek taşımacılığı hizmeti sunarak çiçeklerinizi dünyanın her noktasına titizlikle ulaştırmaktadır.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de çiçek taşımacılığı konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Eylül 22, 2022

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi

  Küresel ticarette iki ülke arasında ticari ilişkiler ve mesafeler

  Amerika'ya İhracat Yapmanın Avantajları
  Eylül 19, 2022

  Amerika’ya İhracat Yapmanın Avantajları

  İhracat, kelime anlamı ile bir ülkenin ürettiği malları veya