Parsiyel Taşımacılık Hizmetlerinden Kimler Faydalanmalı?

Lojistik sektörünün gelişimi, müşteri talep ve isteklerindeki değişimler ve yeni teknolojilerin ortaya çıkardığı imkanlar taşıma türlerinde de çeşitli yeniliklere yol açmıştır. Müşterilerin talep ve istekleri de göz önüne alınarak geliştirilen ve lojistik sektörünün önemli taşıma modlarından biri de parsiyel taşımacılık modelidir.

Parsiyel kelimesi sözlük anlamıyla “tüm olmayan, parça” olarak tanımlanabilmektedir. Parsiyel taşımacılık nedir sorusuna taşıma aracını doldurmayacak parça eşyaların uygun maliyetlerle ulaştırma hizmeti sunulmasıdır cevabı verilebilir. Taşınması planlanan yüklerin taşıma aracını dolduracak hacme veya sayıya sahip olmadığı durumlarda parsiyel taşımacılığı kullanmak fayda sağlamaktadır. Parsiyel taşımacılığın temel amacı, aynı güzergah üzerinde taşınması talep edilen yüklerin, aynı taşıma aracı kullanılarak taşıma maliyetini uygun bir seviyeye getirmek olarak özetlenebilir. Yükün özellikleri nedeniyle lojistik maliyetlerinin yüksek olduğu durumlarda parsiyel taşımacılık, firmalara maliyet açısından büyük bir yarar sağlamaktadır.

Parsiyel Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Parsiyel taşımacılığı yurt içi ve uluslararası olmak üzere ikiye ayırmak mümkündür. Ülke içindeki taşımacılık şehirlerarası parsiyel taşımacılık olarak adlandırılırken, bir ülkeden başka bir ülkeye yapılacak parsiyel taşımacılık ise uluslararası parsiyel taşımacılık olarak ifade edilir.

Karayolu parsiyel taşımacılık, en yaygın kullanılan sevkiyat modlarından birisidir. Şehirlerarası taşımacılıkta olduğu gibi uluslararası taşımacılıkta da tercih edilen bu yöntemde, genellikle Avrupa kıtası ile birlikte komşu ülkelere gönderimler yapılmaktadır. Havayolu parsiyel taşımacılık, genellikle zaman hassasiyetine sahip kargoların taşınmasında tercih edilmektedir.

Denizyolu parsiyel taşımacılık ise en çok tercih edilen taşıma modları arasındadır. Globelink Ünimar, başta İstanbul olmak üzere Bursa, İzmir, Kocaeli ve Mersin limanlarında sunduğu hızlı, güvenilir ve esnek transfer imkanları ile global ticaret açısından önemli tüm ana limanlar ile birçok aktarma limanına yapılacak sevkiyatlar için uzman ekipleriyle çalışmalarını sürdürmektedir.

Parsiyel Taşımacılık Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Transferi gerçekleştirilecek ancak taşıma aracını dolduramayan yüklerin transferinde konsolidasyon çalışmaları ile maliyet açısından en avantajlı yöntem olan parsiyel taşımacılık fiyatları, gönderilmek istenen ürünün kapladığı alan baz alınarak hesaplanmaktadır.  Bu sayede bir konteyner ya da taşıma aracı kullanmak yerine ürün bazında bir fiyatlandırma yapılır. Böylece kullanılacak alan bazında fiyatlama yapıldığı için lojistik maliyetler açısından da avantaj sağlanmaktadır. Ürün özelliklerine ek olarak gönderilmesi planlanan lokasyon ve tercih edilen taşıma modu da fiyatlandırmayı etkilemektedir.

Parsiyel Taşımacılık Avantajları Nelerdir?

Parsiyel nakliyat tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla tercih edilmektedir. Parsiyel taşımacılık, ithalat ve ihracat işlemleri yapan KOBİ’ler başta olmak üzere birçok firma için avantajlı ve uygun çözüm sunmaktadır. Parsiyel taşımacılık, bir taşıma aracını dolduracak miktarda yüke sahip olmayan firmaların gönderilerinde maliyet açısından tasarruf yapma imkanı sağlar. Bu aşamada gönderilmesi planlanan ürünün metreküp hesabı en, boy, yükseklik ve adet ölçüleri ile belirlenir. Daha sonra metreküp, ağırlık ve lademetre gibi ölçüler kullanılarak mevcut yükün hesabı yapılabilir ve yükün kapladığı hacim kadar ödeme yapılır.

Parsiyel taşımacılıkta bekleme süresi uzatılmadan, aynı güzergahta yer alan birden fazla müşterinin yükünü en kısa sürede ulaştıracak en uygun rota belirlenmektedir. Karayolu, denizyolu ve havayolu gibi taşımacılık modları ile entegre olarak dünyanın dört bir yanına teslimat hizmeti sunulmaktadır.

Parsiyel taşımacılık alanında sektörün öncü isimlerinden olan Globelink Ünimar, deneyimli operasyon ekibinin konsolidasyon alanındaki tecrübeleriyle parsiyel taşımacılık taleplerinizi en hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştirmektedir. Denizyolu, havayolu ve karayolu modları ile yurtiçi veya yurtdışına gerçekleştireceğiniz operasyonlarınıza ilişkin parsiyel taşımacılık fiyatları için hemen teklif alabilir, Globelink Ünimar güvencesi ile lojistik operasyonlarınızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de parsiyel taşımacılık konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Şubat 2, 2024

  Türkiye ve Güney Amerika Ticaret Rehberi

    Türkiye, son yıllarda dünyanın birçok noktasıyla denizyolu ticareti

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Şubat 2, 2024

  Tarihi ve Sanatsal Eserler Niçin Havayolu ile Taşınıyor?

    Havayolu taşımacılığı kara, deniz ve demiryolları taşımacılığına göre