Bozulabilir Ürün Taşımacılığı Hizmetleri
 • Haziran 4, 2021
 • Blog

Bozulabilir taşımacılık çözümlerinde ürünlerin tazeliğinin korunması son derece önemlidir. Yumurta, taze meyveler ve sebzeler, süt ürünleri, taze et ve türevleri, çiçekler bozulabilir taşımacılık yöntemiyle taşınması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Ürünlerin, taşıma esnasında bozulmasının önlenmesi ve niteliklerini koruyabilmeleri adına çeşitli önlemlerin alınması gerekir. Bozulabilir kargo taşımacılığı esnasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan biri, bozulabilir ürün olarak nitelendirilen ürünlerin paketleme işlemleridir. Ürünlerin sağlıklı bir şekilde taşınabilmesi için dış etkenlere dayanıklı ve ısıyı koruyabilecek ambalajlar kullanılması gereklidir. İyi bir ambalaj işlemi sonrası, bozulabilir ürünlerin tazeliğini koruyarak varış noktasına ulaşması sağlanabilir. Bozulabilir kargo ürünlerinin taşınmasında, her ürüne uygun ısı ve nemi sağlamak oldukça önemlidir. Kullanılacak uygun ambalaj ve doğru iklimlendirme çözümleriyle, ürünlerin tazeliklerini koruyarak taşınması mümkün olmaktadır.

Bozulabilir Kargo Taşımacılığında Doğru Paketleme ile Maksimum Koruma

Gıda, ilaç ve bitki gibi hassas ürünlerin bozulabilir kargo taşımacılığı standartlarında taşınması gereklidir. Bozulabilir ürünler arasında yer alan dondurulmuş gıdalara ek olarak, taze gıda ürünleri de perishable cargo çözümlerine dahildir. Bozulabilir kargo taşımacılığında doğru paketleme işlemleri sonucunda ürünlerin tazeliğini koruması mümkün hale gelmektedir. Özellikle meyve ve sebzelerin çürüme, bozulma ve yapısal değişikliklere uğramadan varış noktasına ulaşması, doğru paketleme ve uygun iklimlendirme çözümlerine bağlıdır. Meyve ve sebzelerin çeşitlerine göre değişiklik gösteren paketleme çözümleri kullanılmasıyla birlikte ürünlerin tazeliğini muhafaza etmesi sağlanır. Çilek, kiraz, böğürtlen, yaban mersini ve böğürtlen gibi hassas yiyeceklerin, farklı paketleme alternatifleri kullanılarak dış etmenlerden korunması ile istenilen noktalara taşınması sağlanmaktadır. Bozulabilir ürünlerin korunarak taşınması için dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de ambalaj boyutunun özelleştirilmesi gerekliliğidir. Ürünlerin özelliklerine göre değişiklik gösteren koruma önlemleri geliştirilerek ürünlerin raflara ilk günkü tazelikleri ile ulaşması sağlanmaktadır.

Uygun Taşıma Koşulları ile İlk Günkü Tazelik

Bozulabilir ürün taşımacılığında, uygun taşıma önlemleri uygulandığı takdirde, ürünlerin tazeliğini uzun süre koruması mümkün hale gelir. Et, süt, balık, yumurta, çiçek, bitki, meyve ve sebze gibi hassas ürünler, rutin bozulabilir kargolar arasında yer alır. Hızlı bir şekilde taşınması gereken perishable kargo operasyonları esnasında birtakım kurallara dikkat edilmesi son derece önemlidir. Bu kargolar, ısı, nem ve basınç gibi dış faktörlerden kolay bir şekilde etkilendiği için doğru şekilde taşınmalıdır. Bozulabilir kargoların yükleme kuralları bulunmaktadır. İlk olarak, bozulabilir ürün bilgilerinin ambalaj üzerinde yer alması gerekir. Bu şekilde, ürünü taşıyan görevlilerin ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olması amaçlanmaktadır. Tüm bozulabilir gıda ürünlerinin yüklenmesi ve taşınması esnasında dayanıklı ambalajlar ve paketleme yöntemleri tercih edilmelidir. Hassas ürünlerin uzun süre tazeliğini koruması açısından dış ortamdan izole olmuş özel kaplarda taşınması gerekir. Özellikle meyve, sebze, yumurta ve çiçek gibi bozulabilir ürünlerin yükleme ve taşınma işlemleri esnasında ezilmeye maruz kalmamaları için sağlam paketleme ve özenli istifleme yapılmalıdır. Her ürün grubunun, kendine özgü ısı ve nem aralığına sahip olması nedeniyle, bozulabilir ürünlerin taşınması esnasında uygun değerler sağlanmalı ve sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

Ürünlerin Tazeliğini Koruyacak Taşıma Şekilleri

Bozulabilir ürünlerin taşınma şekli de ürünlerin tazeliğini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Ürünlerin taşıma şekli, bozulabilir kargo sınıflandırması ile doğrudan bağlantılıdır. Perishable kargo olarak sınıflandırılan bozulabilir ürünler, çeşitli taşıma modları eşliğinde taşınabilmektedir.

Dünya çapında bozulabilir kargo taşımacılığının üst sınırlarını belirlemek ve bu alanda küresel tedarik zinciri çözümleri sunmak için kurulan Perishable Logistics Network’ün (PLN) kurucu üyeleri arasında yer alan Globelink Ünimar, havayolunda sunduğu hızlı, güvenilir ve esnek çözümlere ek olarak karayolu aracılığı ile bozulabilir ürün taşımacılığı hizmeti de sunmaktadır. Başta bozulabilir gıdalar olmak üzere ürün güvenliğini sağlamak ve kalite standartlarını karşılamak üzere tasarlanmış çift rejimli ve ısı kontrollü karayolu araçları ile tamamı farklı ısı rejimlerinde saklanması gereken yüzlerce farklı ürün grubunu en yüksek verimlilikle taşımaktadır. Globelink Ünimar, bozulabilir ürünleri taşımak için tercih ettiği yöntemler ile ürünlerin uygun koşullarla muhafaza ederek istenilen her noktaya teslim edilmesini sağlamaktadır.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de bozulabilir ürün taşımacılığı konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Küresel Konteyner Taşımacılığında Beklenmeyen Değişimler
  Ağustos 15, 2022

  Küresel Konteyner Taşımacılığında Beklenmeyen Değişimler

  Türkiye Armatörler Birliği Danışmanı ve Ekonomist Harun Şişmanyazıcı Küresel

  En İyi Navlun Teklifi Almak İçin Tüyolar
  Ağustos 8, 2022

  En İyi Navlun Teklifi Almak İçin Tüyolar

  Navlun, geçmişten bu yana denizyolu ve nehir yolu ile