Katma Değeri Yaratan Bilgi ve Teknolojinin Birleşimidir
 • Haziran 2, 2021
 • Blog

Bilgi sermayesinin önemini her zamanki gibi korumaya devam edeceğine, teknolojinin durdurulamaz ilerleyişine rağmen şirketler için asıl katma değerin bilgi ve teknoloji birleşiminden sağlanacağının altını çizen Globelink Ünimar Mali İşler Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Selçuk Uray, Argemonia‘nın 20. Sayısına konuk oldu.

Yeni düzen anlayışında, şirketler arası mücadelede teknolojinin belirleyici olarak varlığını daha da güçlendirdiğine dikkat çeken Globelink Ünimar Mali İşler Direktörü ve İcra Kurulu Üyesi Selçuk Uray, yeni dönem projeksiyonlarını bu kaçınılmaz gerçek üzerine oluşturduklarını söylüyor. Pandemi sonrası yeni dönem ile birlikte teknolojik altyapılarını güçlendirerek, müşterilerine daha dijital, bu doğrultuda daha güvenli ve sürdürülebilir bir sistem sunmak adına adımlarını sıklaştırmaya başladıklarını kaydeden Uray, bu sene itibarıyla devreye aldıkları sanal pos ödeme sisteminin bu adımlardan biri olduğunu belirtiyor.

Pandeminin yarattığı belirsizlik daha temkinli olma durumunu ön plana çıkardı. Bu durumda Globelink Ünimar’ın yeni dönemle beraber finansal hareket planları hangi başlıklara yönelecek?

COVID-19 pandemisinin sağlık krizini aşıp bir ekonomi krizine dönüşmesi hem şirketler hem de hükümetler adına büyük belirsizlikleri ve zorlukları doğurdu ve bu sorunlar hâlâ devam ediyor. Biz de Globelink Ünimar olarak, bu çok yönlü kriz karşısında kendi yol haritamızı çizdik ve çalışanlarımızın sağlığı başta olmak üzere şirketimizin, müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin risklerini minimize etmeye çalıştık.

Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz operasyonel birimlerden olan Kredi ve Risk Departmanı ile müşteri ve tedarikçilerimiz için detaylı bir analiz yaparak, olası riskleri zaman planını esas alarak yönetmelerine ve sürdürülebilir bir yapıda ilerlemelerine katkıda bulunduk. Müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin süreçlerini sıkıntısız bir şekilde devam ettirmesi, sürdürülebilirlik politikamız açısından da büyük önem taşıyor.

Globelink Ünimar olarak, en önemli bileşenlerimizden olan çalışanlarımıza yeni teknolojileri sağlayarak, daha iyisini ortaya koymaya ve fark yaratmaya devam edeceğiz

Pandemi hem piyasalar hem de şirketler adına bir likidite sıkışması ve nakit akışı problemine de sebebiyet verdi. Biz, bu sorunun karşısına geçmek adına şirket öz sermayesinden işletme sermayesine aktardığımız fon ile nakit alımını ve likidite akışını güçlendirdik. Gayri nakdi limitlerimizi iki katına çıkararak, olası bir belirsizliğe karşı hazır şekilde bekletiyoruz. Aşı çalışmalarındaki önemli gelişmelere ve döviz kurlarının nispeten daha stabil hale gelmiş olmasına rağmen, hakim olan belirsizliğin yüksekliği, likidite konusundaki titizliğimizi sürdürmemize neden oluyor.

Attığımız bu adımlara ek olarak, mevcut ödeme tablomuzu daha esnek hale getirerek, müşterilerimizin finansmanını yeniden yapılandırmalarına yardımcı olduk, böylece pandemi krizinin yarattığı sorunlar karşısında yaşadıkları finans problemine destek sunmaya çalıştık. Tedarikçilerin ve müşterilerin desteklenmesi, hareket planımızın en önemli kısımlarından birini oluşturuyor. Bu sebeple de müşteri memnuniyetini temel alan bir firma olarak, attığımız her adımda onları düşünerek hareket etmeye devam ettik. Haftalık ve aylık bazda hazırlayıp sürekli olarak takip ettiğimiz finansal raporlarla, her an oluşabilecek bir olumsuzluğa ve krize karşı hem kendimiz hem de partnerlerimiz için hazırlıklı olmaya devam ediyoruz.

Bu dönemde tüm alanların süreci yönetebilmek ve sistemin içinde güçlü kalabilmek adına daha fazla dijitale yönelmesi durumu artık sıradanlaştı. Sizin finansal dijitalizasyon ile alakalı yol haritanız nedir, ne gibi yeniliklere başvurdunuz?

Yeni dönem ile birlikte teknoloji, tüm sektörler ve işletmeler için olduğu gibi bizim için de önemli bir hal aldı. Yeni dönem ve sonrası hareket planımızda teknolojiye öncelikli olarak yer ayıracağız çünkü şu artık bir gerçek ki, esnek ve dinamik olmak ancak teknoloji ile mümkün olabilecek. Sürdürülebilir büyüme ve kârlılığın yanı sıra daha rekabetçi bir formda kalmak için de teknolojik altyapınızı güçlendirmeniz gerekiyor. Her türlü riskin yönetilebilmesi, öngörülmesi ve hesaplanmasında dijitalizasyonun önemini pandemi net bir şekilde gösterdi ve biliyoruz ki, bu zihinsel ve teknolojik dönüşüme uyum sağlayamayan firmalar, orta vadede var olma mücadelesi verecek.

Biz de tüm gelişmelerle doğru orantılı olarak fiziki işlerimizin büyük bir kısmını sanal ortama taşıyarak hem kendimiz hem de müşterilerimiz için süreci daha kolay ve kesintisiz uygulanabilir bir sisteme dönüştürdük. Böylece istenilen yer ve zamanda hizmete erişimi mümkün kılarken çift taraflı olarak maliyetleri de azaltmayı hedefledik.

Bu süreçte devreye aldığımız en önemli sistemlerden biri sanal tahsilat yöntemi oldu. Netahsilat ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu uygulama ile birçok sistemi birbirine entegre ederek, şirketimiz ve müşterilerimiz için sorunsuz ve kolay bir tahsilat/ödeme alanı oluşturmuş olduk.

Sistem, Globelink Ünimar için nasıl bir finansal entegrasyon sağlıyor? Firmanın hangi kabiliyetlerini daha da artıracak?

Müşterilerimizden aldığımız talepleri de değerlendirerek geçiş yaptığımız sanal tahsilat sistemi, en başta COVID-19 sebebiyle yaşadığımız erişim güçlüğünü aşmamızı sağladı. Globelink Ünimar olarak, koşulsuz müşteri memnuniyeti temel felsefemizi oluşturuyor. Sektörde çeyrek asrı geride bırakan şirketimizin büyümesini sağlayan en önemli unsurlar, sunduğumuz esnek ve güvenilir hizmet ve çalışanlarımızın başarısının yanında hayata geçirdiğimiz kolaylaştırıcı sistemler.

Sanal tahsilat uygulaması, devreye aldığımız sistemler içinde şimdiden önemli bir yere sahip olmaya başladı. Geniş bir tedarikçi ve müşteri ağına sahip olan Globelink Ünimar, bu sistem ile tüm ödeme ağını tek bir çatı altında toplayarak hem daha hızlı bir tahsilat ve nakit akışı oluşturmuş oldu hem de müşterilerine taksit, ödeme atlatma olanağı, cep telefonu veya mail ile kolaylıkla ödeme yapabilecekleri bir alan sunmuş oldu. Müşterilerimiz için pazar dinamiklerine ve değişkenlerine uygun hızlı, pratik bir çözüm sunan sanal pos ödeme platformu, aynı zamanda müşteriler ve ana firma için takibi kolaylaştırıcı bir yapıda. Tek bir sistem üzerinden finansal süreçleri ve bilgi akışını takip etmek mümkün.

Netahsilat ile birlikte hayata geçirdiğimiz sanal tahsilat uygulamasıyla birçok sistemi birbirine entegre ederek, şirketimiz ve müşterilerimiz için sorunsuz ve kolay bir tahsilat/ödeme alanı oluşturduk

Globelink Ünimar ekosistemine başarılı bir şekilde entegre ettiğimizde alacak devir hızımızı epeyce düşürmemize yardımcı olacak olan sanal pos, işleyebildiği veriler sayesinde nakit akım raporlarımızın doğruluk payını daha da artırarak, daha belirli adımlar atmamıza da olanak sağlayacaktır. Bu, alacağımız ekonomik kararlar ve yatırımlar için de elimizi güçlendiren bir durum.

Pandemi ile birlikte tüm dünyada temassız sistemler önem kazanmaya başladı. Sanal pos da insan trafiğini ortadan kaldırarak sistemin güvenli bir şekilde ilerletilmesini sağlıyor. Gelişen dünyanın bir gereği olarak sanal pos sisteminin daha da gelişerek, evrak bazlı pek çok işlemin yerini alacağını ve işletmeler ile müşteriler üzerindeki yükü daha da azaltacağını düşünüyoruz.

Yakın zamanda yeni normalin taleplerine uygun yeni inovatif sistemleri devreye alma gibi bir planınız var mı?

IT altyapımızı ve bilişim sistemlerimizi yeni dönemin ihtiyaçları doğrultusunda, daha hızlı çözüm sunacak şekilde geliştirmek, 2021 ve sonrası için ajandamızın önemli başlıklarından biri. Güvenli, şeffaf ve hızlı iletişim, işlem ve ortam adına ortaya konacak yenilikler, iş süreçlerini daha kesintisiz hale getirmenin yanında sunduğunuz hizmetin bir karşılığı olarak, sizin diğer hizmet sağlayıcılarından ayrışmanızı ve daha fazla görünür olmanızı sağlayacaktır.

Ekonomik sistemin değişim ve dönüşüm içinde olduğu yeni düzende teknolojik faaliyetlerin fiziki pek çok işlemin yerini alması kaçınılmaz gözüküyor. Ancak bilgi her zamanki önemini korumaya devam edecek. Burada önemli olan bu teknolojik yeniliklerle entelektüel sermayeyi bir araya getirmeyi başarabilmek.

Yeni ekonomik düzende fark yaratmak ve büyümek; ileri düzeyde bilgi ve yenilikçi teknolojilerin yarattığı katma değerin birlikteliğinden doğacak. Biz de Globelink Ünimar olarak, en önemli bileşenlerimizden olan çalışanlarımıza bu teknolojileri sağlayarak, daha iyisini ortaya koymaya devam edeceğiz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Pandemi süreci ve beraberinde yaşanan değişimler bizlere gösterdi ki, uzaktan çalışma koşullarını ve şartlarını iyileştirdiğinizde gayet verimli işler çıkarabiliyoruz. Bu da ilerleyen dönemde birçok sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de uzaktan çalışma sistemini daha da geliştirip, yeni normalleşme sonrası, kısmen de olsa kalıcı hale getirecektir.

Daha önce de belirttiğim gibi teknoloji tek başına çok güçlü bir aktör olsa da katma değeri ve farklılaşmayı ortaya koyan teknoloji ve bilginin birleşimidir. Bu sebeple de şirket kültürü ve şirket değerleri kavramlarını yeniden değerlendirmek ve çalışan, yöneten kavramlarını yeniden tanımlamak faydalı olacaktır. Tüm bu değişkenler, doğal olarak finans ekosistemini ve doğal olarak da ödeme sistemlerini yeniden şekillendirecektir.

advanced divider

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Küresel Konteyner Taşımacılığında Beklenmeyen Değişimler
  Ağustos 15, 2022

  Küresel Konteyner Taşımacılığında Beklenmeyen Değişimler

  Türkiye Armatörler Birliği Danışmanı ve Ekonomist Harun Şişmanyazıcı Küresel

  En İyi Navlun Teklifi Almak İçin Tüyolar
  Ağustos 8, 2022

  En İyi Navlun Teklifi Almak İçin Tüyolar

  Navlun, geçmişten bu yana denizyolu ve nehir yolu ile