Bozulabilir Ürün Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bozulabilir ürün taşımacılığı, lojistik taşımacılık metotları arasında son derece özen isteyen bir alan olarak bilinmektedir. Son derece hassas olan bozulabilir ürünlerin taşınma işlemi gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken özel durumlar söz konusudur. Dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bozulabilir ürünün çeşidi, bozulabilir ürünün taşınma şekli, depolama koşulları, bozulabilir ürünün taşınma işlemini gerçekleştiren çalışanların almış olduğu eğitimin yeterliliği ve ürünün taşınma esnasında alınan önlemler yer almaktadır. Bu beş ana noktaya dikkat edildiği takdirde, bozulabilir ürün taşımacılığı başarılı bir biçimde gerçekleşerek müşteri memnuniyeti kazanılması amaçlanır. Bu beş nokta aynı zamanda bozulabilir ürün taşımacılığı nasıl yapılır sorusunun cevaplarını karşılar niteliktedir.

Bozulabilir Ürünün Çeşidinin Önemi

Bozulabilir kargo taşımacılığı planlanırken yapılması gereken ilk işlem, taşınacak ürün çeşidinin belirlenmesidir. Ürün çeşidinin belirlenmesinin temel amacı, taşınması esnasında ürünün zarar görmesine neden olacak durumların önüne geçilmesidir. Ürün özelliklerine göre taşıma işlemi gerçekleştirildiği zaman, ürün kullanım özelliğini de yitirmemiş olur. Isı, nem, soğukluk, çevresel etmenler, iklim ve mevsim şartlarına uyum sağlayamayan, bu sebeple korunması gereken ürünlerin taşınması işlemleri bozulabilir kargo taşımacılığı olarak adlandırılmaktadır. 

Bu tarz kargo taşımalarında, ürünler belirlenen şartlarda muhafaza edilmediği takdirde bozulma riski doğacağından piyasa değerini kaybetmiş olur. Dondurulmuş ürünler, çeşitli bitkiler, hassas çiçekler, süt ve süt ürünleri, aşı ve ilaç gibi tıbbi ürünler, çeşitli gıda maddeleri bozulabilir ürün seçeneklerine örnek olarak gösterilebilir. Lojistik sürecini yönetecek firmanın konu ile ilgili tecrübeye sahip olması ve ürünler hakkında bilgi sahibi olması sürecin başarılı olarak yönetilmesi açısından önem taşımaktadır. 

Perishable kargo taşımalarında sektörün öncülerinden olan Globelink Ünimar, uluslararası operasyonel yönetim gücüne sahip ekibi ile tüm ürün çeşitlerinde hizmet vermektedir.

Bozulabilir Ürünleri Taşırken Alınan Önlemler

Bozulabilir ürün taşımacılığı yaparken alması gereken bazı önemli önlemler bulunmaktadır. Bozulabilir ürünler, son derece hassas olduğu için özel bir şekilde taşınmalıdır. Ürünler, belirli ısı ölçülerine bağlı kalınarak taşınmalıdır. Bazı ürünler oldukça düşük ısı eşliğinde taşınmalıdır. Bu taşıma sistemine soğuk ürün taşımacılığı adı verilmektedir. Soğuk ürün taşımacılığı yaparken uygun ısı, ürünlerin raf ömrü için son derece önemlidir. 

Taze gıda ürünlerinin hemen bozulmaması adına soğuk ürün taşımacılığı kurallarına bağlı olarak taşınması gerekmektedir. Bu sayede ürünlerin çürümesi söz konusu olmadan tüketici ile buluşturulur. Çeşitli aşı ve ilaç ürünleri de soğuk ürün taşımacılığı kategorisinde yer almaktadır. Bu ürünlerin yer aldığı her aracın derecesinin belirlenen standartlara uygun ayarda olması önemlidir. 

Firmalar, soğuk ürün taşırken özellikle dondurulmuş gıda ürünlerinde kuru buz kullanır. Kuru buz, soğuk zincir gıda ürünleri için alınmış bir önlemlerden biridir. Soğuk gıda ürünlerinin kimyasal reaksiyona girmesini engellemek amacıyla, gıda ürünlerinde kuru buz kullanmaktadır. Kuru buz sayesinde, gıda ürünlerinin tazeliği, rengi ve dokusu önemli ölçüde korunmuş olur.

Bozulabilir Ürün Taşımacılığında Görev Alan Çalışanın Eğitimi

Bozulabilir ürünün taşınma işlemini gerçekleştiren çalışanların uluslararası standartlara sahip eğitimlerden geçmesi, oldukça önemli bir durumdur. Çalışanların almış olduğu eğitim sayesinde ürün ve lojistik süreçler hakkında daha fazla bilgi sahibi olması amaçlanır. Bu sayede çalışanlar ürünleri kusursuz bir biçimde istenilen her noktaya ulaştırma görevini üstlenmiş olur. Bozulabilir kargo taşımacılığı son derece özel hizmet gerektiren taşımacılık yöntemi olarak ifade edilir. Bu görevi gerçekleştiren çalışanların da hizmet verdiği alanın önemi konusunda eğitim alması önemlidir. 

Bozulabilir ürünlerin taşınmasında görev alan ya da bu ürünlerin teslimini sağlayan çalışanların alanlarına uygun eğitim alması gerekmektedir. Bu alan üzerinde görevli personelin ürün nitelikleri ve ürünün ihtiyaç duyduğu lojistik süreçler hakkında bilgi sahibi olması operasyon kalitesi açısından önem taşımaktadır. Örneğin, soğuk zincir türüne ait ürünlerden biri olan dondurulmuş ürün kategorisinin taşınma işlemi gerçekleştirilmek istenildiğinde, operasyondan sorumlu personellerin bu kargo türünün hangi sıcaklık değerlerinde muhafaza edileceğini bilmesi, lojistik operasyon süreçlerinin kaliteli bir şekilde tamamlanması için son derece önemlidir. 

Perishable kargo süreci yönetmenin bilinci ile hareket eden personeller, ortaya çıkabilecek potansiyel problemleri en kısa sürede ortadan kaldırır. Taşınacak olan ürünün özelliklerini bilen çalışanlar ile son derece bilinçli şekilde bozulabilir kargo taşımacılığı hizmeti verilmesi amaçlanır.

Bozulabilir Ürünün Taşınma Şekli

Bozulabilir ürünlerin taşınma operasyonu sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de bozulabilir ürünün taşınma şeklidir. Bozulabilir gıda maddelerinin taşınması son derece özen gerektiren bir konudur. Perakende sektörü başta olmak üzere birçok sektör, bozulabilir ürün taşımacılığı yapmaktadır. Bozulabilir gıda maddeleri yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, meyve ve sebzeler, taze çiçek gibi ürünleri kapsamaktadır. Diğer ürün grupları ile kıyaslama yapıldığında, bozulabilir ürünler, genel olarak, oldukça hassas yapıya sahip olan ürünlerdir. Bu nedenle, bu ürünlerin taşıma araçlarına yüklenmesi esnasında diğer ürün çeşitlerine göre daha kapsamlı ve titiz bir biçimde çalışılması gerekmektedir. 

Ürünlerin yüklenmesi esnasında hızlı ve titiz davranılmasının bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerden biri, ürünlerin dış ortamdaki hava şartlarından etkilenip bozulma ihtimalinin önüne geçilmesidir. Bu noktada hız ve titizlik büyük önem arz etmektedir. Bozulabilir ürününün yükleme işlemini gerçekleştiren yükleme personelinin de ürün özelinde belirlenen hijyen şartlarına uyması gerekmektedir. Bozulabilir ürün taşımacılığı operasyonunu gerçekleştirecek olan firmaların araçlarında mutlaka ürünün taşınma sıcaklığını koruyacak iklimlendirme sistemi yer almalıdır. Dondurulmuş ürünler, belirli soğukluğa sahip araçlar ile taşınmalıdır. 

Bozulabilir gıda ürünlerinin doğru bir şekilde yerleştirilmesi de ürünün herhangi bir zarara uğramasının önüne geçer. Taşımayı gerçekleştiren aracın herhangi bir kısmının hava almaması sağlanarak özellikle dondurulmuş gıda ürünlerinin çözünme sorunu ortadan kalkmış olur. Araç içinin temiz ve hijyen koşullarını karşılıyor olması gıda ürünlerinin sağlık açısından risk altında olmasını engeller.

Bozulabilir Ürün Taşımacılığında Depolama Koşullarının Önemi

Depolama koşulları, her lojistik operasyonda olduğu gibi bozulabilir ürün taşımacılığı alanında da büyük öneme sahiptir. Bozulabilir gıdalar için depolama koşulları özellikle soğuk ürünler için son derece önemlidir. Bozulabilir gıdaların saklanma koşulları, uygun sıcaklık derecesi ve bağıl nem ayarının iyi bir biçimde ayarlanması ile sağlanmaktadır. Taze ürünün donma noktasına gelmeden hemen önceki sıcaklıkta tutulması en uygun sıcaklık olarak ifade edilir. 

Ürünler depolanırken su kaybının olmaması, bozulma ya da buruşma gibi durumların yaşanmadığı nem oranı ise en iyi nem oranı olarak belirlenir. Ayrıca nem oranı iyi ayarlanamazsa gıda ürünlerinde iç kararma durumu ile karşılaşılabilir. Bozulabilir ürünlerin muhafaza edildiği depolarda en uygun olan sıcaklığın belirlenip, o sıcaklıkta kalınması sayesinde ürünlerin raf ömrü uzamaktadır. Gıda ürünlerinin sıcaklık ve nem ayarlamalarının doğru bir şekilde ayarlanamaması ürünlerin depolama ömürlerinin azalmasına neden olabilir. 

Bozulabilir gıda ürünlerinin depolara ulaştığı andan itibaren, tüketiciye en taze bir biçimde ulaştırılabilmesi adına iklimlendirme işlemi yapılmalıdır. İklimlendirme işlemi yapılırken ürünlerin doğal yapısının bozulmamasına özen gösterilmelidir.

advanced divider

Siz de bozulabilir ürün taşımacılığı konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine güvenle ulaşmasını istiyorsanız Bozulabilir (Perishable) Kargo sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?
  Eylül 27, 2022

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?

  Özenli bir şekilde uluslararası standartlara uygun olarak varış noktasına

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Eylül 22, 2022

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi

  Küresel ticarette iki ülke arasında ticari ilişkiler ve mesafeler