Denizyolu Taşımacılığında Güvenli Operasyon Unsurları

Denizyolu taşımacılığı ithalat ve ihracat operasyonlarında en çok tercih edilen taşıma modlarından biridir. Gerek konteyner taşımacılığı ile gerekse de dökme yük opsiyonu ile ister az miktarda yükün, isterse de ağır ve çok miktarda ürünün taşınması için oldukça elverişli ve verimli bir taşıma imkanı sunar. Tek seferde daha fazla yükün farklı rotalara ulaştırılabilmesini sağlar. Diğer taşıma modları ile entegre çalışma avantajı ile birlikte dünyanın dört bir yanına teslimat gibi pek çok özelliğe sahiptir. Globelink Ünimar olarak, global anlamda önem arz eden tüm limanlara direkt ve aktarmalı servis sağlayarak, küresel denizyolu taşımacılığı hizmetlerimizle iş ortaklarımızın dünya ile bağlantısını sağlıyoruz.

Farklı ülkelere göndermek istediğiniz ürünleriniz için denizyolu taşımacılığını tercih edebilirsiniz. Ürünlerinizin güvenli bir şekilde adreslerine ulaşmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken beş önemli unsur aşağıda belirtilmiştir:

Doğru Konteyner Tercihi Yapın

Özel olarak yük taşımacılığı amacıyla üretilen konteynerler, denizyolu taşımacılığında oldukça sık şekilde kullanılırlar. Özellikle uluslararası ticarette sıklıkla tercih edilen konteynerler sayesinde eşyalar güvenli şekilde istenilen noktalara taşınabilirler. Bu noktada önemli olan operasyona uygun olan konteynerlerin tercih edilmesidir. 20’lik ve 40’lık konteynerlere ek olarak open top konteyner, reefer konteyner, flatrack konteyner, flexitank konteyner ve ISO tank konteyner çeşitleri de operasyonlarda kullanılmaktadır. Konteynerler tamamen kapalı ve dayanıklı malzemelerden yapıldığı için eşyaların güvenli bir şekilde istiflenmesini mümkün kılar. Bu sayede ürünlerin hasar almadan taşınmasını sağlayabilirsiniz. Denizyolu taşımacılığı yapan firmalar arasında öncü konumda olan Globelink Ünimar, sunduğu özel konteyner opsiyonları ile müşterilerinin ürünlerinin global pazarlara ulaştırılmasına destek olmaktadır.

Eşyaları En Güvenli Şekilde İstifleyin

Taşınacak ürünlerin güvenli bir şekilde adreslerine ulaştırılması için istifleme oldukça önemlidir. İstifleme işleminin yapılması için ürünlerin özellikleri göz önüne alınarak hareket edilmelidir. Konteyner içine yerleştirilen ürünler mutlaka sabitlenmelidir. İstiflenemez özelliğe sahip ürünler herhangi bir işleme tabi tutulmamalıdır. Ürünler konteynerlere yerleştirilirken eşyalar arasında boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir. Kırılma riski bulunan hassas ürünlerin istiflenmesi aşamasında dikkat edilmeli, ürünün zarar görmemesi adına özenle paketlenmelidir. Ayrıca yüklere uygun çevre ve iklimlendirme koşullarını sağlamak da oldukça önemlidir.

Tüm Belgeleri Hazırlayın

Denizyolu taşımacılığında kullanılan belgeler, güvenilir bir operasyon için oldukça önemlidir. Özellikle uluslararası taşımacılık esnasında herhangi bir problem ile karşılaşılmaması için ürünlerin yüklendiği ve boşaltılacağı ülkelerin iç yasaları ve kuralları da bilinmelidir. Operasyonların kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi için gerekli izinler ve belgeler resmi kurum ve kuruluşlardan alınmalıdır. Bu konuda herhangi bir problemin önüne geçilmesi için tecrübeli bir lojistik firmasından destek alınması fayda sağlar. Denizyolu taşımacılığı esnasında hazır bulunması gereken belgeler kısaca şu şekilde sıralanabilir: Fatura, ATR Dolaşım Belgesi, EUR Dolaşım Sertifikası, Menşei Şahadetnamesi, Deniz Konşimentosu.

Doğru Teslim Şekillerini Tercih Edin

Uluslararası ticaret yapmakta olan tüm satıcı ve alıcıların, gerçekleştirdikleri ticaret operasyonlarındaki malların teslimine ilişkin sorumluluklarını açıklayan en güncel terimler INCOTERMS ile belirlenmiştir. Yüklerin teslimi için doğru teslimat şeklini tercih etmelisiniz. Denizyolu taşımacılığında kullanılan teslim şekilleri şunlardır: FAS (Free Alongside Ship) – Gemi Doğrultusunda Masrafsız Teslim, FOB (Free on Board) – Gemide Masrafsız Teslim, CFR (Cost and Freight) – Masraflar ve Navlun Dahil Teslim, CIF (Cost, Insurance and Freight) – Masraflar, Sigorta ve Navlun Dahil Teslim. Denizyolu taşımacılığı teslim şekilleri ticarete konu olan tarafların maliyetleri ve riskleri aralarında adil bir şekilde paylaşmaları adına da rol oynamakta, taraflar arasında meydana gelebilecek uluslararası sorunların azalmasına da yardımcı olmaktadır.

Güvenilir ve Tecrübeli Firmayla Çalışın

Denizyolu taşımacılığında ürünlerinizin güvenli, hızlı ve sağlam bir şekilde teslim edilmesi için güvenilir ve tecrübeli bir firmayla çalışılması gerekir. Bu alanda deneyimli ekiple çalışan ve tüm süreci takip etmenize fırsat veren lojistik firmaları ile daha kaliteli bir operasyon imkanı elde edebilirsiniz. Uluslararası taşımacılık kurallarına uygun operasyon yapan bir çözüm ortağı ile çalışarak ürünlerinizin yapısı bozulmadan en doğru koşullarda taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Globelink Ünimar olarak, denizyolu taşımacılığında profesyonel ve güvenilir hizmet standartlarını gözeterek; yaygın uluslararası hizmet ağımız ile müşterilerimizin ihtiyacı olan taşımacılık hizmetini doğru zamanlama ile sağlamaktayız. Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz denizyolu taşıma operasyonlarımız ile FCL ve LCL (parsiyel) olmak üzere ihtiyaçlarınıza uygun olan transfer şeklini alanında deneyimli kadromuz yönetiminde gerçekleştiriyoruz.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın