Soğuk Zincir Taşımacılığı Nedir?

Soğuk zincir taşımacılığı iklimlendirme özelliğine sahip gelişmiş teknolojileri kullanarak bozulabilme riskine sahip ürünlerin dağıtımını hedefleyen özellikli bir taşımacılık yöntemidir. Gıda sektörü başta olmak üzere bozulabilir niteliğe sahip ürünlerin taşınmasında önemli bir yere sahiptir. Sahip olduğu iklimlendirme özelliği sayesinde bozulma riski taşıyan ürünleri çevresel etkenlerden koruyarak çok uzak mesafelere dahi taze ve güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlar. Havayolu, karayolu ve denizyolu taşımacılığında kullanılan araçlar için geliştirilmiş çözümler ile farklı taşımacılık modlarına entegre edilebilir. Bozulabilir ürünler için özel ısı ve nem koşulları konusunda sunduğu çözümler ile soğuk zincir lojistiği sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Zincir Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Globelink Ünimar’ın öncüleri arasında yer aldığı soğuk zincir lojistik firmaları bozulabilir ürünlerin taşınma koşulları hakkında bilgi ve tecrübe sahibidir. Tedarik zincirinde entegre bir şekilde çalışmak ve ürünleri sürekli kontrol etmek, soğuk zincirin en önemli anahtarıdır. Taşınan bozulabilir ürünün çeşidine göre güvenlik, ısı, nem, paketleme ve etiketleme koşulları değişiklik gösterir; bu yüzden titiz bir şekilde çalışmak gerekir. Lojistik şirketleri de bu konuda teknolojiden faydalanır. Veri bilimi de bu alanda firmalara yardımcı olur. Bozulabilir ürünlerin muhafaza koşulları ve gönderi yolları ile ilgili bilgileri bir arada sunar. Bu bilgiler sayesinde firmalar kullanılacak araç, zamanlama, ulaştırma ve ekipman seçimi konusunda daha doğru karar verebilir. Olası riskleri azaltmak için soğuk zincir teknolojileri kullanılır ve bozulabilir ürünler için güvenli bir ortam oluşturulur. Sonucunda ürünler ilk günkü tazeliklerini koruyacak şekilde uygun ve sağlıklı şekilde teslimat noktalarına ulaştırılır.

Soğuk zincir içinde bozulabilir kargo adı verilen ürünler taşınır. Örneğin; dondurulmuş ürünler, gıda ürünleri, bitkiler, çiçekler, taze meyve ve sebze ürünleri, dondurulmuş ya da taze et ve et ürünleri, yumurta, balık, canlı hayvan, aşı ve ilaç çeşitleri yer almaktadır. Soğuk zincir içerisinde taşınacak ürünler için belirlenen standartlara bağlı kalınması gerekmektedir. Aksi takdirde ürünlerde bozulma meydana gelerek ürünlerin işlevselliğinin kaybedilmesi söz konusu olabilir. Taşıma derecesine göre şu şekilde sınıflandırma yapılabilir:

 • Donuk (-18 ile -25 derece arası)
 • Soğuk (+2 ile +8 derece arası)
 • Serin (+ 8 ile +15 derece arası)
 • Genel (+15 ile +25 derece arası)

Soğuk Zincir Lojistiğin Avantajları Nelerdir?

Bozulabilir kargo ürünlerinin taşınması için ideal yöntem olan soğuk zincir lojistiği oldukça fazla avantaja sahiptir. Bozulabilir kargo taşımacılığı ile kaliteli ve sağlıklı bir şekilde gıda ürünü, ilaç, çiçek gibi eşyalarınızı taşıtabilirsiniz. Ayrıca sunduğu diğer avantajlar kısaca şöyledir:

 • Dünyanın herhangi bir noktasına bozulabilir ürünleri güvenli bir şekilde taşımayı sağlar. Bu sayede ürünler varış noktalarına ulaştığında tazeliğini korur,
 • Hassas ürünlerin ithalat ve ihracat işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlar,
 • Taşıma esnasında olası riskleri minimuma indirir,
 • Farklı ısı derecelerinde taşınması gereken bozulabilir ürünler için ideal sıcaklığı sunar,
 • Soğuk zincir taşımacılığı ile maksimum hız ve güvenlik imkanı elde edilebilir.

Soğuk zincir taşımacılığı yapan firmalar arasında öncü olan Globelink Ünimar sayesinde bozulabilir ürünlerinizi güvenli bir şekilde dilediğiniz yere gönderebilirsiniz.

Soğuk Zincir Lojistiğinin Önemi Nedir?

Isı ve nem başta olmak üzere çevresel etkilere duyarlı malzemelerin taşınması için özel önlemler alınması gerekir. Eğer bu önlemler alınmazsa ve uygun iklimlendirme koşulları sağlanmazsa, ürünler ciddi boyutta zarar alabilir. Örneğin; soğuk zincir gıda lojistiği bozulma riski bulunan gıda malzemelerinin güvenli bir şekilde taşınması açısından oldukça önemlidir. Ürünlerin muhafaza edileceği ısı ve nem değerlerinin teslim süresine kadar korunmasını sağlayarak tazeliğini korur ve tüketicilere ulaştırılmasını sağlar. Bununla birlikte taşınan gıda malzemelerine erişebilmek açısından da soğuk zincir taşımacılığı çok önemlidir. Temel gereksinim olan gıda malzemelerinin yanı sıra ilaç ve aşılar da bu yolla taşınır. Yani sağlık sektörünün faaliyetleri açısından da soğuk zincir önemli işlevlere sahiptir.

Türkiye’de soğuk zincir taşımacılığı alanında hizmet veren ve dünya çapında bozulabilir kargo taşımacılığı çözümleri sunmak için kurulan Perishable Logistics Network’ün (PLN) kurucu üyeleri arasında yer alan Globelink Ünimar, deneyimli ekibi ile sunduğu bozulabilir kargo hizmetleri ile arzu edilen her bölgeye bozulabilir ürünlerin güvenli şekilde ulaştırılmasını sağlamaktadır.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Şubat 2, 2024

  Türkiye ve Güney Amerika Ticaret Rehberi

    Türkiye, son yıllarda dünyanın birçok noktasıyla denizyolu ticareti

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Şubat 2, 2024

  Tarihi ve Sanatsal Eserler Niçin Havayolu ile Taşınıyor?

    Havayolu taşımacılığı kara, deniz ve demiryolları taşımacılığına göre