Depo Yönetimi ve Depolama Hizmetleri Nasıl Olmalıdır?
 • Haziran 24, 2021
 • Blog

Geleneksel yönetim anlayışında depo sadece hammadde ve ürünlerin korunması ve saklanması için kurulmuş alanlar olarak düşünülürken gelişen teknoloji ve müşteri beklentilerinin değişmesiyle son dönemde tedarik zincirinin yönetilmesine destek sağlayan önemli bir unsur haline gelmiştir. Üretim ve satış yapan firmaların stok alanı olarak depo kullanması haricinde lojistik şirketleri de kendi hizmetlerini daha etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirmek için depo kullanmaktadır. Depolama hizmetleri, belli bir lokasyondan gelen hammadde ve/veya ürünlerin teslim alınarak bir süre korunup başka bir noktaya sevkiyata hazırlanması sürecini kapsar. Lojistik anlamda depolama işlemi, teslimat süreçlerini hızlandırmada ve farklı tedarikçilerden gelip aynı yere gidecek ürünlerin hazırlamasında yarar sağlar. Müşteri memnuniyetine odaklanılması, daha fazla ürün çeşitliliğine sahip olunması, taleplerin yönetilmesi, daha küçük miktarda sevkiyatların gerçekleştirilmesi ve gerçek zamanlı bilgi aktarımı gereksinimi profesyonel depolama hizmetlerinin önemini artırmaktadır.

Depo Yönetimi Faaliyetleri

Depo yönetimi, depolama ve sevkiyat sisteminin etkin ve verim sağlayacak şekilde çalıştırılmasını amaçlamaktadır. Gönderen ve alıcı arasında önemli bir köprü görevi görmektedir. Verimli depo yönetiminde süreçler hakkında eksiksiz ve hatasız bilgilere sahip olunmalıdır. Kısacası, bir ürünün depolanması ve dağıtılması işleminin en kısa süreyle ve en az hata payı ile gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Günümüzde depo yönetimi uzmanlık alanı olarak gelişme göstermiş ve lojistik faaliyetlerinin önemli bir parçası halini almıştır. Depo yönetimi faaliyetleri temelde planlama, teslim alma, adresleme, yerleştirme, sayım, stok takibi, hazırlama, paketleme, gönderme ve iade süreç yönetimi gibi işlemlerden oluşmaktadır.

Depo Yönetimi Süreci

Depo yönetimi nasıl yapılır sorusuna temel olarak birkaç adımla cevap verilebilir. İlk olarak envanter yönetimi, depoda bulunan hammadde ve/veya ürünleri ve deponun hangi yerinde olduğunu kolayca takip etmenizi sağlar. Sevkiyat için oldukça önemli bir aşamadır ve ürünlerin sevkiyata hazırlanması işlemini hızlandırır. Depoda gerçekleştiren diğer önemli aşama ürünü hazırlama aşamasıdır. Sevkiyatı gerçekleştirilecek ürünlerin yerlerinden toplanması ve hazır hale getirilmesi sürecini kapsamaktadır. Teslim alma ve yerleştirme aşamalarında depo yönetimi sistemleri ile gelen ürünlerin miktarı, depolama yerleri, sevk edilme talimatları ile ilgili bilgiler açıklanmaktadır. Son aşamada ise ürünlerin teslimat yerlerine göre depodan çıkarılması ve gönderilmesi işlemi yapılmaktadır. Lojistikte depo yönetimi ileri teknik bilgi ve sistemin hatasız çalışmasını gerektirir. Yönetim sürecindeki küçük hatalar hammadde ve/veya ürünlerde hasara, teslimat süreçlerinde gecikmeye ve müşteri memnuniyetinde azalmaya yol açacağından tedarik zinciri yönetiminde kritik öneme sahiptir.

Profesyonel Depo Yönetimi Sistemleri

Akıllı depolama sistemleri, teknolojinin gelişmesiyle son yıllarda oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Depolar artık sadece basit bir saklama yeri olmaktan çıkmış önemli bir ara nokta halini almıştır. Depo yönetimi, yapılan işi ve müşteri memnuniyetini büyük oranda etkilemektedir.  İşletmelerin başarı faktörleri içinde kritik bir öneme sahiptir. Depo yönetimini optimize etmek ve düzenlemek için tasarlanan birçok yazılım mevcuttur. Depo yönetim sistemleri (WMS) birçok rekabet avantajını de beraberinde getirmektedir. Depo yönetimi yazılımlarının kullanılması daha verimli bir depolama yönetimi süreci planlanmasında önemli bir fayda sağlar. Birbirine bağlı olan tüm süreçlerin verilerine erişim sağladığı için lojistik ve depo yönetimi kolaylaşır. Envanter takibi ve raporlama desteği sayesinde verimliliği artırır. Sevkiyatların iyileşmesine olumlu katkıda bulunmakla beraber özel koşullara sahip olan ürünlerin izlenme olasılığını sağlar. İşletme maliyetlerinin azalmasına katkıda bulunur. Bunlarla birlikte, kâğıtsız ve çevrimiçi operasyon yönetiminin temel gerekliliğidir. Zaman tasarrufu sağlar, yapılan her hareketin kayıt altına alınması sonucu depolama işlemlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına olanak tanır ve bu sayede hata oranı minimum düzeye indirilmiş olur. Tüm aşamaların düzenlenmesi ile kaydedilen ilerlemeler depo yönetiminde başarıya ulaşılmasını sağlayacaktır. Depo yönetimi sistemlerinin kullanımı, teknolojik gelişmelere ayak uydurmanın lojistik sektörüne ve müşteri memnuniyetine sağladığı katkı ve kolaylıkların kanıtı olarak gösterilebilir.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de profesyonel depo yönetimi ve depolama hizmetleri konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Ağustos 14, 2023

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı?

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı? Dünya ticaretinde tekstil

  Otonom Araçlarda Vites Yükseldi
  Ağustos 14, 2023

  Lojistikle Alakalı 5 Bilgisayar Oyunu

  Birçok farklı tema üzerine kurulu olan bilgisayar oyunları, eğlence