En İyi Navlun Teklifi Almak İçin Tüyolar
 • Ağustos 8, 2022
 • Blog

Navlun, geçmişten bu yana denizyolu ve nehir yolu ile yapılan taşımalarında yaygın olarak kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu terim lojistik sektörünün tüm dünya genelinde büyük bir gelişim göstermesi ile birlikte artık karayolu, demiryolu ve havayolu taşımacılıklarında da kullanılmaya başlanmıştır. Navlun, anlaşılacağı üzere günümüzde ticaret sektörü için oldukça önemli konulardan birisidir. Hem ülkeler hem de uluslararası ticaret ve lojistik yapan firmalar için bu kadar önemli olan navlun ne demek?

Navlun Nedir?

Dış ticaret ve lojistik sektörleri ile ilgili olanların sıklıkla karşılaştıkları soruların başında navlun bedeli nedir ve navlun sözleşmesi nedir gibi konular yer alıyor. Karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu sevkiyatlarında yaygın olarak karşımıza çıkan navlun teriminin İngilizcedeki karşılığı “freight” kelimesidir. Bu kelimenin dilimizdeki karşılığı ise sevkiyat bedelidir. Navlun bedeli şeklinde ifade edilen bu ücret, ürünlerin sevkiyatı için ödenen hizmet bedelidir. Alıcı, gönderici ve lojistik işlemini gerçekleştiren firma arasında geçerli olan navlun bedeli bağlayıcılığı olan bir tür ticari sözleşmedir. Navlun bedeli, lojistik firması ile birlikte bu sözleşmeye taraf olan alıcı veya gönderi tarafından ödenebilir. Navlun bedeli, firmaların ürün maliyeti ve satış fiyatı hesaplamalarında rol oynayan önemli kalemlerinden birisidir. Navlun ücretini etkileyen birçok faktör olsa da temel olarak dört faktörden bahsedilebilir. Bunlar;

 • Gönderilen ürünlerin özellikleri (hacmi, yüksekliği, ağırlığı vb.),
 • Yükleme, boşaltma ve teslimat noktalarının uzaklığı,
 • Ürünlerin taşınacağı taşıma modu ve taşıma kabının özellikleri,
 • Taşıma yöntemi (full veya parsiyel).

Navlun Fiyat Teklifi Nasıl Alınır

Navlun fiyatları yaygın olarak yukarıda belirtilen faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Navlun bedeli konusunda teklif alınabilmesi için öncelikle ürün ve lokasyonlar hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Peki bu aşamadan sonra navlun teklifi nasıl alınır?

Müşterilerine yirmi beş yılı aşkın süredir entegre lojistik çözümleri sunan Globelink Ünimar, alanında uzman operasyon ve fiyatlandırma ekibiyle tüm lojistik talepleriniz için en iyi navlunu almanızı sağlar. Bunun için isterseniz web sitemizde yer alan fiyat teklifi alma formunu doldurabilir, isterseniz de 0216 651 93 93 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Operasyona konu olan yüke dair hacim, ağırlık, yükleme ve boşaltma noktaları, teslimat noktası, tercih edilen taşımacılık türü gibi detayları paylaşmanız yeterlidir. Bu bilgilerin paylaşılmasının ardından uzman ekibimiz sizin için en uygun operasyon planlamasını yaparak navlun teklifini sizinle paylaşacaktır.

En İyi Navlun Teklifini Almak İçin Yapılması Gerekenler

Navlun hesaplaması yapılırken operasyona konu ürünlere dair içerik, ağırlık, en, boy, yükseklik, yükleme ve boşaltma noktası gibi bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Yükleme ve boşaltma işlemlerinin nerede gerçekleştirileceği ve sevkiyatın hangi taşıma modu ile yapılacağı (karayolu, havayolu, denizyolu) gibi bilgiler de navlun teklifini hesaplarken göz önünde bulundurulan faktörlerdendir.

Bu kriterlerden yükleme ve boşaltma noktalarının önemini avantajlı navlun teklifi alabilme bakımından inceleyelim. İster ülke içinde isterse de uluslararası sevkiyata konu ürünlerin nakliyesinin sağlıklı bir şekilde planlanabilmesi için yükleme ve boşaltma noktaları büyük önem arz etmektedir. Sevkiyata dair rota planlaması yükleme ve boşaltma noktaları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Aynı şekilde bu noktalara veya bu noktalardan yapılacak ara nakliyeler de navlun tutarını etkileyebilir.

Avantajlı navlun teklifleri alabilmek için, navlun hesaplamasında kullanabilecekleri hacim ve ağırlık bilgilerini sağlamak da oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse denizyolu sevkiyatlarında bir konteyneri dolduramayacak yükler parsiyel taşımacılık (LCL) şeklinde planlanırken bir konteyneri doldurabilecek yükler ise FCL (full konteyner) şeklinde planlanmaktadır. Her iki planlama da navlun teklifi hesaplamasına doğrudan etki eden faktörlerdir.

Sevkiyatı yapılacak olan malların özel işlem gerektirip gerektirmediği gibi konular da operasyonun temelini belirlemektedir. Isı ve nem dengesinin korunması gereken bozulabilir ürün taşımacılığı başta olmak üzere özel işlem gerektirebilecek ürünlerde farklı konteynerlerin kullanılması gerekir. Bu durum da navlun fiyatlarını etkileyebilir.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?
  Eylül 27, 2022

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?

  Özenli bir şekilde uluslararası standartlara uygun olarak varış noktasına

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Eylül 22, 2022

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi

  Küresel ticarette iki ülke arasında ticari ilişkiler ve mesafeler