Ro-Ro Taşımacılığı

ETGB Elektronik ticaret gümrük beyannamesi anlamına gelir. Lojistik faaliyetler sonucunda taşınan ürünlere dair tüm verilerin elektronik ortamda kağıt çıktısı olmaksızın işlenmesini ifade eder.

 

ETGB beyannamesini alıcılar ve satıcılar arasında aracılık vazifesi gören kuruluşlar hazırlar. E-ticaret konusunda şeffaflık oluşmasını sağlayan ETGB sistemi yurtdışından satın alınan ürünlerin başka herhangi bir işlem görmeden yurt içinden satın alınmış gibi muamele görmesini sağlar.

 

Bir nevi ithalat kolaylaştırma özelliği olan ETGB belli başlı bazı şartlara tabidir. ETGB sistemine konu olan ürünlere dair veriler yönetmeliklerce düzenlenmektedir.

 

ETGB Kapsamında Değerlendirilebilecek Ürünler Nelerdir?

Yurtdışından satın alınan ürünlerin ETGB kapsamında değerlendirilebilmesi için bazı şartlar aranmaktadır. Buna göre değeri 150 Euroyu geçmeyen ve kişisel kullanıma mahsus olan kitap, dergi gibi basılı yayınlar için ETGB düzenlenebilir.

 

Buna ek olarak ağırlığı 300 kilogramı ve maddi değeri 15.000 Euro’yu geçmeyen her türlü eşya için de ETGB düzenlenebilir. Firmalar arasında alışverişe onu olan ürünler ile ilgili olarak gönderilen numunelikler de bu kapsam içinde değerlendirilir.

 

Kişilerin yolculuklarına yanında getirdikleri kişisel eşyaları için de ETGB düzenlenebilir. Elektronik ticaret gümrük beyannamesi ile yurda girişi yapılabilen ürünler arasında doktor reçetesi veya raporu bulunan tedavi maksatlı ilaçlar da bulunmaktadır.

 

Buna ek olarak bazı sporcu besin takviyeleri için de ETGB düzenlenebilir. Bu tarz ürünlerin ETGB belgelendirmesi ile yurda giriş yapabilmesi mikro ihracatçı firmalar için faydalıdır. İhracatçılar ETGB ile ülkeye ürün sokarak gümrük giderlerini azaltabilirler.

 

ETGB Kapsamına Giren İşlemler

Sadece ETGB sertifikasına sahip olan işletmeler tarafından yapılabilen bazı işlemler vardır. İşletmelerin bu sertifikaya sahip olabilmesi için gerekli olan bazı özellikler vardır. Bu altyapı sağlandıktan sonra sertifikasyon işlemi yapılabilir.

 

ETGB kapsamına giren işlemler arasında günümüzde yoğun olarak kullanılan online alışveriş siteleri girer. Burada yapılan her türlü işlem için ETGB düzenlenir. Buna ek olarak mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen her türlü alışveriş ve ticari faaliyet için de ETGB düzenlenmektedir.

 

Elektronik ödeme ortamından ödemesi yapılan her türlü fatura, harç, ceza ve vergi ödemeleri için ETGB düzenlenir. Yine günümüzde yoğun olarak kullanılan eft ve havale gibi dijital para transferi işlemleri için de ETGB düzenlenir.

 

Para transferleri sonunda düzenlenen ETGB hem alıcıya hem de göndericiye özel olarak düzenlenir ve ulaştırılır. Bu belgede transfere konu olan para miktarı, gönderim zamanı gibi detaylı bilgiler yer almaktadır.

 

Bunlara ek olarak her türlü elektronik fatura ve elektronik sipariş işlemi için de ETGB belgesi düzenlenir.

 

 

ETGB Formunda Doldurulması Gereken Bilgiler Nelerdir?

ETGB sürecinin gerçekleşebilmesi için elektronik ortamda doldurulan formda bulunan bilgilerin tam ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. ETGB formunda doldurulması gereken bilgilerden ilki irtibat kişisine dair kişisel bilgilerdir.

 

Bu kişisel bilgiler arasında telefon numarası ve e-mail adresi gibi veriler bulunur. Buna ek olarak bahse konu olan vergi numarası ve işletmeye ait olan vergi numarası da önemlidir. İhracatçı firma bilgileri, konşimento numarası doldurulması gereken diğer bilgiler arasındadır.

 

 

ETGB formunda önemli yer tutan bölümlerden birisi de gönderimi yapılan ürüne ait bilgilerin yazıldığı bölümdür. Burada ürünün tonaj bilgileri, türü, maddi değeri gibi bilgiler tam ve doğru olarak yazılmalıdır. Aksi durumda hukuki sorunlar ile karşı karşıya kalınır.

 

Alıcı ve gönderici firmaların adresleri, sicil numaraları, banka hesap bilgileri de ETGB formuna işlenen veriler arasındadır. Kaşe ve imza da formda olmalıdır.

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın