Havayolu Taşımacılığında Teslim Şekilleri Nelerdir?

Havayolu taşımacılığı sunmuş olduğu hızlı ve güvenli hizmet avantajıyla dünya çapında gerçekleştirilen lojistik operasyonlarda sıklıkla tercih edilen, oldukça önemli bir taşımacılık modudur. Operasyonlar esnasında tercih edilebilecek farklı teslim şekilleri vardır ve bunlar alıcı ve gönderici arasında mutabık kalınarak belirlenir. Kullanılabilecek teslim şekilleri ile ilgili aşağıda bilgiler verilmiştir:

 • Ex Works: EXW olarak kısaltılır ve iş yerinde teslim anlamına gelir.
 • Free Carrier: FCA olarak gösterilir ve taşıyıcıya masrafsız teslim anlamına gelir.
 • Carriage Paid to: CPT şeklinde kısaltılır. Taşıma ücreti ödenmiş teslim anlamına gelir ve taşıma, belirlenen yere kadar ödenmiş olur.
 • Carriage Insurance Paid to: CIP olarak kısaltılır. Taşıma ücreti ve sigorta ödenmiş teslim anlamına gelir ve sigorta dahil taşıma, belirlenen yere kadar ödenmiş demektir.
 • Delivered at Place: DAP olarak kısaltılır ve belirten yerde teslim demektir.
 • Delivered at Place Unloaded: Kısaltması DPU’dur ve belirtilen yerde eşya boşaltılmış teslim anlamına gelir.
 • Delivered Duty Paid: Kısaca DDP olarak gösterilir ve anlamı vergileri ödenmiş teslimdir.

Havayolu teslim şekilleri ile ilgili detaylı bilgi için Incoterms sayfamızı ziyaret edebilir, gerçekleştireceğiniz taşıma işlemleri ile ilgili size en uygun teslim şekilleri konusunda uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Havayolu Taşımacılığında Kargo Türleri Nelerdir?

Havayolu taşımacılığında taşınacak kargolar ürün özelliklere göre sınıflara ayrılır. Havayolu taşımacılığı kargo türleri genel olarak üçe ayrılır:

 • Genel kargolar: Operasyon aşamasında herhangi bir özel işlem gerektirmeyen, bozulabilir ürün ya da tehlikeli madde kategorisinde bulunmayan kargolar bu sınıfta yer alır.
 • Özel kargolar: Yüklemeden depolamaya, taşımadan kapıya teslim aşamasına kadar tüm süreçlerde özel koşullar gerektiren yükler bu sınıfa girer. Elleçleme süreçlerinde özel kabul, etiketleme ve paketleme gerektirir. Havayolu taşımacılığının sunduğu hız avantajı nedeniyle özellikle zaman hassasiyetine sahip ve bozulabilir (perishable) ürün sınıfına giren ürünler sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Tehlikeli madde kargoları: Yapıları gereği yüksek riskli ürünler bu sınıfta yer alır. Operasyon güvenli açısından doğru şekilde paketlenmeleri, etiketlenmeleri, depolanmaları ve taşınmaları gerekmektedir.

Havayolu taşımacılığı firmaları arasında sunduğu kaliteli hizmet ve deneyimli operasyon ekibiyle öncüler arasında yer alan Globelink Ünimar, ürünlerin özelliklerine göre belirlenen uluslararası standart ve kurallara uygun şekilde taşıma süreçlerini güvenle gerçekleştirmektedir.

Havayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Havayolu taşımacılığının en önemli avantajı hızlı bir şekilde teslimat yapabilmesidir. Bununla birlikte daha pek çok açıdan fayda sunar. Havayolu taşımacılığı avantajları kısaca şöyle listelenebilir:

 • Diğer taşımacılık modlarıyla entegre bir şekilde çalışarak ürünlerin istenilen noktalara kadar teslim edilmesini sağlar.
 • Ulusal ve uluslararası güvenlik standartları ile yüklerin güvenli bir şekilde teslimi sağlanır.
 • Uzak mesafelere kısa süre içinde taşıma yapmayı sağlar.
 • Standart ve prosedürlerin global olmasının avantajıyla operasyonun kalitesi her yerde aynıdır.
 • Deneyimli ve profesyonel personeller ile birlikte ürünlerin sağlıklı ve güvenli şekilde elleçlenmesi sağlanır.
 • Isı ve nem gibi ortam şartlarından etkilenme riski olan bozulabilir ürünler rahatlıkla taşınabilir.

Türkiye’de havayolu taşımacılığı sunan firmalar arasında yer alan Globelink Ünimar, güvenilir ve kaliteli hizmet standartlarıyla genel kargoları, bir orkideyi, tonlarca taze meyve ya da sebzeyi veya canlı hayvanları istenilen her noktaya zamanında teslim etmektedir.

Havayolu Taşımacılığının Önemi Nedir?

Havayolu taşımacılığı, özellikle uluslararası ticaret açısından oldukça önemlidir. Ulusal ticaret açısından sunduğu zaman avantajı önemli olsa da ithalat ve ihracatın gerçekleştirilmesinde de büyük bir role sahiptir. Havayolu taşımacılığı sektörü özellikleri gereği, uzak noktalar arasında ürün gönderimi yapmayı pratik ve kolay hale getirir. Bu sayede ticaret yapmak isteyen firmalar kolay bir şekilde istedikleri pazarlara ürünlerini gönderebilir. Ayrıca her türlü ürünün güvenli ve uygun koşullarda taşınmasını sağladığı için oldukça avantajlıdır. Hızlı olmasının yanı sıra teslimat açısından da esneklikler sunar. Sahip olduğu bu özelliklerden dolayı uluslararası havayolu taşımacılığı ithalat ve ihracat faaliyetleri bulunan firmalar açısından oldukça avantajlıdır.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Şubat 2, 2024

  Türkiye ve Güney Amerika Ticaret Rehberi

    Türkiye, son yıllarda dünyanın birçok noktasıyla denizyolu ticareti

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Şubat 2, 2024

  Tarihi ve Sanatsal Eserler Niçin Havayolu ile Taşınıyor?

    Havayolu taşımacılığı kara, deniz ve demiryolları taşımacılığına göre