Tedarik Zinciri Yönetiminde Entegre Lojistik Çözümleri

Tedarik zinciri yönetimi bir ürünün temelini oluşturan hammaddelerin tedarik aşamasından tüketiciye ulaşmasına kadar olan süreç boyunca malzeme ve bilgi akışını yönetmek anlamına gelir. Bir işletmenin verimliliği, kâr elde etmesi, sürdürülebilirliği ve müşteri memnuniyeti kazanabilmesi açısından oldukça önemlidir. Entegre lojistik ise bir firmanın ihtiyaçlarını önceden belirleyerek bu ihtiyaçların karşılanmasını sağlayan bir lojistik yönetimidir. Sunmuş olduğu avantajlarla gelecek dönemlerdeki tüm ihtiyaçların da önceden belirlenmesini kapsar. Bu açıdan entegre lojistik çözümleri firmaların verimliliğini artırmasına yardımcı olur. Tamamen hizmet odaklı bir yönetim biçimidir ve profesyonel bir şekilde ilerler.

Tedarik Zinciri Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

Tedarik zinciri yönetimi uygulamaları firmalar açısından oldukça büyük avantajlar sağlar. Bir ürünün üretilebilmesi için hammadde tedarikinden, ürünün alıcıya ulaştırılması için dağıtım süreçlerine kadar tüm aşamaları planlar. Bu sayede daha planlı bir ilerleme ve kaliteli hizmet sunulması söz konusu olur. Tedarik zinciri yönetiminin sunduğu avantajlar aşağıda verilmiştir:

 • Teslimatlar zamanında ve sorunsuz olarak gerçekleştirilebilir. Bu sayede müşteri memnuniyeti ve sadakati artar,
 • Planlı ve düzgün işleyen bir tedarik zinciri maliyetleri azaltılmasına destek sağlar,
 • Kaynaklar etkili ve doğru bir şekilde kullanıldığı için verimlilik artar,
 • Üretim aksamadan devam eder,
 • Öngörülemeyen talep oluşumlarına daha hızlı yanıt verilebilir. Bu sayede müşteri memnuniyeti yüksek olur.

Lojistik ve tedarik zinciri yönetimi içinde önemli bir yere sahip olan entegre lojistik çözümleri firmaların ileriye dönük ihtiyaçlarını tespit ederek planlama yapmasını sağlar. Bu sayede daha uzun vadeli avantaj elde edebilmek açısından önemlidir. Entegre lojistik hizmetleri, lojistik firmaları tarafından verilen neredeyse tüm ek hizmetleri kapsar.

Tedarik Zinciri Yönetiminin Amaçları Nelerdir?

Firmaların hizmet kalitelerini artırmak, müşteri memnuniyeti kazanmalarını sağlamak, verimliliği sağlamak gibi pek çok avantaj sunan tedarik zinciri yönetimi bazı amaçlara da hizmet eder. Tedarik zinciri yönetimi temel amaçları şu şekilde listelenebilir:

 • Kesintisiz malzeme, servis ve bilgi akışı sağlayarak üretimi düzenli hale getirmek ve sürdürmek,
 • Stok maliyetleri ve kayıpları minimuma indirgemek,
 • Ürünün kalite standartlarını korumak,
 • Güvenilir tedarikçilerle çalışmak ve süreklilik sağlamak,
 • Mal ve hizmetleri düşük maliyetlerle elde etmek,
 • Firmanın rekabet gücünü artırmak ve itibarını yükseltmek,
 • Girdileri garanti altına almak,
 • Tedarik süresine bakılarak, firmanın taleplere ve değişikliklere daha hızlı cevap vermesini sağlamak,
 • Tüketici taleplerine göre ürünün kalitesini artırmak,
 • Firmayı yeni teknolojilere yönlendirmek.

Tedarik zinciri yönetimi bileşenleri arasında yer alan üretim, envanter, taşıma, yer ve bilgi unsurları oldukça önemlidir. Firmanın verimliliğini artırmak için tedarik zinciri yönetiminde bu bileşenleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Tedarik Zinciri Yönetimi Nasıl Yapılır?

Tedarik zinciri yönetimini sağlıklı bir şekilde yapabilmek için tedarik zincirinin tüm aşamalarına hakim bir lojistik firmasıyla çalışmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Planlama, sipariş, depolama hizmetleri, stok yönetimi, sevkiyat gibi pek çok önemli süreç hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bunun için lojistik yaklaşımıyla tedarik zinciri yönetimi tercih edilebilir. Entegre lojistik çözümleri ile firmaların tedarik zinciri daha kolay yönetilebilir. Bu yöntem sayesinde firmanın tedarikçileri ve müşterileri ile iletişimi sağlanabilir ve onlardan gelen bilgi akışı takip edilebilir. Tedarik zincirinin deneyimli ve tecrübeli bir ekip ile yönetilmesi firmanın verimliliğini de otomatik olarak artırır.

Tedarik zinciri yönetimi önemi firmaların müşteri memnuniyeti kazanması ve değerlerini artırabilmeleri açısından oldukça kritiktir. Globelink Ünimar olarak, sunmuş olduğumuz entegre lojistik servislerimizle, müşterilerimizin tüm lojistik süreçlerini titizlikle planlıyor, koordine ediyor ve profesyonel ekibimizle daima değer katacak entegre lojistik çözümleri sunuyor hem Türkiye hem de dünya üzerinde etkin bir lojistik desteği sağlıyoruz.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Ağustos 14, 2023

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı?

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı? Dünya ticaretinde tekstil

  Otonom Araçlarda Vites Yükseldi
  Ağustos 14, 2023

  Lojistikle Alakalı 5 Bilgisayar Oyunu

  Birçok farklı tema üzerine kurulu olan bilgisayar oyunları, eğlence