Konteyner Taşımacılığının Avantajları

Konteyner, yük taşımacılığında, ürünlerin şehirden şehire veya ülkeden ülkeye taşınmasında kullanılan kaplar olarak adlandırılmaktadır. Genellikle denizyolu taşımacılığında tercih edilse de tüm taşımacılık modlarında verimli olarak kullanılan konteynerler oldukça avantajlı özelliklere sahiptir. Konteyner taşımacılığı da tüm taşıma modlarına uyum sağlayan yapısı ile pek çok avantaj sunmaktadır. İthalat ve ihracat operasyonlarında tercih edilen yük taşıma araçları arasında yer alan konteyner taşımacılığında farklı türler bulunur ve bunların tercihi istek ve ihtiyaçlara göre yapılır.

Örneğin; FCL konteyner taşımacılığında, tüm konteyner içerisindeki yük bir müşteriye ait olur. Parsiyel taşımacılık olarak da bilinen LCL konteyner taşımacılığı, taşınması planlanan yüklerin bir konteyneri dolduracak hacme veya sayıya sahip olmadığı durumlarda tercih edilir. LCL taşımacılık esnasında konteyner içerisine birden fazla şirkete ait ürünler yüklenebilir. LCL taşımacılık, bir konteyneri doldurmayacak ürüne sahip olan firmalar açısından zaman ve maliyet açısından oldukça avantajlı bir yöntemdir. Konteyner taşımacılığının avantajları arasında ilk olarak ürünleri güvenli şekilde istenilen her noktaya taşıması sayılabilir. Konteyner taşımacılığının en önemli diğer avantajları ise şöyledir:

Dayanıklı Taşımacılık

Konteynerler uzun ömürlü ve dayanıklı taşıma araçlarıdır. Konteynerler, üretimde kullanılan yüksek teknolojili materyallerin sağladığı dayanıklılık ile uzun ömürlü kullanım imkanı sunarlar. Her türlü eşyayı rahatlıkla taşıma imkanı sunan konteynerler dış etkenlerden koruyan yapısı ile taşınan ürünlerde yapı bozulmasının önüne geçilmesini de sağlamaktadır. Bu nedenle genel kargo sınıfına giren ürünlerde olduğu gibi özel kargoların taşınması esnasında da tercih edilirler.

Güvenilir ve Sağlıklı Taşımacılık

İthalat ve ihracat ürünlerinin sevkiyatında önemli bir rol oynayan konteynerler sayesinde ürünler güvenli bir şekilde istenilen her noktaya teslim edilmektedir. Dış etmenlere karşı koruyucu materyallerden üretilmiş olması ile ürünlerin taşınması sırasında dış etmenlerden gelebilecek etkileri en aza indirmektedir. Varış noktasına kadar sürekli olarak açılmadan taşınabilmesi ve el değmeden elleçleme ve taşıma imkanının sunduğu hijyenik taşıma avantajı ile konteynerler sıklıkla tercih edilmektedir. Denizyolu taşımacılığında olduğu gibi demiryolu konteyner taşımacılığı ile de ürünler istenilen noktaya taşınabilmektedir.

Uzak Mesafelere Taşıma İmkanı

Uluslararası konteyner taşımacılığı sayesinde istenilen tüm yükler dünyanın bir ucundan diğer ucuna güvenle taşınabilmektedir. Denizaşırı ülkelere yapılacak olan teslimatlar için genellikle denizyolu konteyner taşımacılığı tercih edilse de karayolu taşımacılığı ve demiryolu taşımacılığı da alternatif olarak değerlendirilebilir. Rahat ve pratik şekilde doldurulup boşaltılması avantajı ile elleçleme işlemlerinde de zaman tasarrufu sağlayan konteynerler, ürünlerin türü ve özellikleri ne olursa olsun, kolay ve güvenli bir şekilde en uzak mesafedeki yerlere bile ulaştırılabilir.

Ağır Yüklerin Taşınması

Konteynerler farklı büyüklüklerdedir ve taşıma kapasiteleri oldukça yüksektir. Taşınacak ürünün boyutu, ağırlığı, sevkiyat yeri gibi etmenlere bağlı olarak yapılan planlama, uygun konteyner modeli seçiminde kritik rol oynayan faktörlerdendir. Seçilecek uygun konteyner modeli ile ağır yükler bile konteynerler ile taşınabilmektedir. Ürünleri ağırlıkları fark etmeksizin güvenli bir şekilde taşıyabildiği için müşteri memnuniyeti yaratılması açısından da önemlidir. Konteyner taşımacılığının önemi özellikle eşyaların yapısına uygun konteynerleri kullanabilmeyi sağlamasındadır.

Uygun Maliyetle Taşıma Avantajı

Rahat ve pratik şekilde doldurulup boşaltılması, çok miktarda ürünü tek seferde taşıma imkanı sunması, varış noktasına kadar sürekli olarak açılmadan tek işlemde taşınabilmesi ve farklı türdeki yüklerin tek bir konteynerde taşınmasının sunduğu avantaj ile konteyner taşımacılığı uygun maliyetle taşıma imkanı sunar. Konteyner taşımacılığının faydaları arasında önemli bir yere sahip olan uygun maliyetle taşıma avantajı sunması, bu yöntemin tercih edilmesinde etkilidir. Intermodal taşımacılık modu ile entegre olarak hizmet sunma avantajına da sahip olması küresel ticaret açısından zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Konteyner Taşımacılığı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Denizyolu taşımacılığı başta olmak üzere karayolu, demiryolu ve intermodal taşımacılıkta da sıklıkla kullanılan konteyner taşımacılığında fiyatlandırma işlemi çeşitli şartlara göre farklılıklar gösterir. İlk olarak ürünlerin hangi taşıma modu ile taşınacağı fiyatların belirlenmesinde etkilidir. Bununla birlikte yükleme ve teslimat noktası gibi etkenler de fiyatlar üzerinde etkilidir. Konteyner taşımacılığı fiyatları belirlenirken ürünlerin ağırlığı ve hacmi de göz önünde bulundurulur. Ayrıca taşımacılık yaparken kullanılacak güzergâh da fiyatları etkilemektedir. Taşıma esnasında kullanılacak konteynerler oldukça çeşitlidir. Ürüne uygun olarak seçilen konteynerler de fiyatlar açısından önemli bir etkendir.

Konteyner taşımacılığı yapan firmalar arasında sunduğu hizmetlerle sektörün öncüleri arasında yer alan Globelink Ünimar, müşterileri için karayolu, denizyolu ve intermodal taşımacılık opsiyonları ile konteyner taşımacılığı hizmeti vermeye devam etmektedir. Globelink Ünimar, sunduğu zengin operasyon seçenekleri ve uzman kadrosu ile müşterilerinin ihtiyacı olan lojistik sürecini en iyi şekilde yönetir. Konteyner taşımacılığı ile ilgili detaylı bilgi için hizmetlerimizi inceleyebilir, konteyner fiyatları için hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

advanced divider

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine güvenle ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın