Lojistik Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?
 • Eylül 27, 2021
 • Blog

Lojistik yönetimi, firmaların faaliyet gösterdiği sektörlerin özelliklerine göre farklı şekillerde yapılabilir. Ancak firmaların faaliyet gösterdiği sektörleri ne olursa olsun doğru bir lojistik yönetimi için uygulanması gereken bazı önemli adımlar vardır. Bu sayede firmalar lojistik süreçlerini daha sağlıklı bir şekilde yönetebilir ve verimliliklerini arttırabilirler. Lojistik ve tedarik zinciri süreci içerisinde tüm adımların ayrı ayrı ve bütün olarak ele alınarak değerlendirilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması sayesinde iyi bir yönetim yapılabilir. Daha iyi bir lojistik yönetimi için uygulanması gereken dört temel adım detaylı bir şekilde aşağıda anlatılmıştır.

Lojistik Sürecini Doğru Bir Şekilde Planlayın

Lojistik ve tedarik zinciri faaliyetlerinde istenilen hedeflerin gerçekleştirilmesi için tüm süreçlerin en başından itibaren doğru bir şekilde planlanması gerekir. Hammadde tedarik aşamasından ürünün nihai kullanıcıya teslim aşamasına kadar tüm adımlar özenli ve titiz bir şekilde planlanmalı ve buna uygun hareket edilmelidir. Süreci planlarken tüm adımlar göz önünde bulundurulmalı, oluşturulacak plan lojistik süreç içinde yer alan tüm paydaşlarla birlikte yapılmalıdır. Ortaya konulan plan dahilinde tüm personeller bilgilendirilmeli ve gerekli durumlarda eğitimler de verilerek desteklenmelidir. Lojistik süreç planlanırken her zaman her şeyin yolunda gitmeyeceği de düşünülmelidir. Koronavirüs gibi beklenmedik bir durumla karşılaşıldığında tedarik zincirinin tüm paydaşları bu süreçten etkilenebilmektedir. Bu noktada devreye lojistik risk yönetimi ya da kriz yönetimi girer. Sürecin plan dışında ilerlediği durumlarda devreye giren alternatif planlar, kriz yönetiminin ilk aşamasını oluşturur. Bu alan uzmanlık gerektiren ve önemsenmesi gereken bir konudur. Siz de lojistik süreçlerinizin sorunsuz bir şekilde yönetilmesi için Globelink Ünimar’ın uzmanlığından faydalanabilir, yüklerinizi istediğiniz her noktaya güvenle ulaştırabilirsiniz.

Kriz Yönetimini Önemseyin

Tedarik aşamasında, üretimde, dağıtımda veya lojistik sürecin herhangi bir aşamasında her an problemle karşılaşılma riski bulunmaktadır. Böyle durumlarda kriz yönetimi, işletmeler için oldukça önemlidir. Lojistik sektöründe de olası sorunlara karşı önceden hazırlamak yapmak ve alternatif planlara sahip olmak büyük avantaj sağlar. Lojistik yönetimi faaliyetleri her ne kadar dönemsel olarak planlansa da kriz durumlarında işletmenin herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadan faaliyetlerine devam etmesi oldukça önemli bir konudur. Farklı alternatiflerle gerçekleştirilebilecek lojistik planlamalara sahip olunması ve süreçlerin sıkıntısız ve sürekli olarak yürütülebilmesi için alternatif planlara sahip olunması gerekmektedir. Kriz anlarında devreye girecek bu planlar, sürecin her adımını içermelidir. Hangi adımda sorun çıkıyorsa, ona alternatif bir çözüm sunabilmelidir. Örneğin karayolu ile gerçekleştirilmesi planlanan bir sevkiyatta, rota üzerinde bulunan yollar hava şartları nedeniyle kapandığında alternatif olarak ro-ro ile taşıma süreci tamamlanabilir.

Güvenilir ve Tecrübeli Bir Ekip ile Çalışın

Sektörde tecrübeli ve güvenilir bir firma ile çalışmak lojistik süreçlerinin yönetilmesini kolaylaştırır. Tedarik zinciri yönetimi ile ilgili tecrübe sahibi olan lojistik firmaları ve lojistik tedarik zinciri yönetimi konusunda deneyimli yöneticiler ile çalışmak olası riskleri ve sorunları önceden tespit etmek ve buna yönelik önlemler alınması açısında oldukça önemlidir. Lojistik ve tedarik zinciri süreçleri birbirine bağlı süreçler olduğundan ekip çalışması da her zaman ön planda tutulmalıdır. Süreç içerisinde herhangi bir adımda gerçekleşecek aksaklık, tüm süreci olumsuz etkileyebileceği için ekipte bulunan herkesle birlikte süreçleri gözden geçirmek, düzenlemeler ve planlar yapmak oldukça önemlidir. Lojistik yönetimi eğitimi ile ekipteki herkesin doğru ve güncel bilgilere sahip olması sağlanmalıdır.

Teknolojiden Faydalanın

Lojistik süreçler çok detaylı ve ince planlamalar gerektirir. Yani hazırlık aşamasında ve uygulama esnasında dikkatli olmak gerekir. Ürünlerin lojistik işlemlerini manuel olarak kayıt altına almak hem yorucu hem zaman kaybettirici hem de hata oranını yükselten bir etkendir. Bunun yerine doğru kurulmuş bir otomasyon sistemi oldukça kolay ve zaman kazandırıcıdır. Lojistik envanter yönetimi yaparken teknolojiden faydalanmak size pek çok artı sunar. İşin nerede, ne zaman, kim tarafından yapıldığını görebilir ve süreci yakından takip edebilirsiniz. Bu sayede verimliliği, etkinliği ve müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz. Lojistik operasyonlarda sıklıkla kullanılan barkod tarayıcılar, RFID okuyucular, GPS, araç takip sistemleri, operasyon yöneten yazılım sistemleri, araçlar ve cep telefonlarındaki konumlandırma sistem cihazlarına ek olarak sürücüsüz araçlar, giyilebilir teknolojiler, M2M teknolojileri, nesnelerin interneti, yapay zeka ve büyük veri kullanımı da gittikçe yaygınlaşmaktadır. Tedarik zincirinde teknolojiden destek almak süreç yönetimini kolaylaştırdığı gibi süreçlerin anlık olarak takip edilmesinin sağlanması, operasyonel verimliliğin arttırılması ve risk planlamasının yapılması konusunda da destek sağlamaktadır.

advanced divider

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine güvenle ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?
  Eylül 27, 2022

  Perishable Kargo Taşımacılığı Neden Önemlidir?

  Özenli bir şekilde uluslararası standartlara uygun olarak varış noktasına

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Eylül 22, 2022

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi

  Küresel ticarette iki ülke arasında ticari ilişkiler ve mesafeler