Ro-Ro Taşımacılık Nedir?
 • Aralık 23, 2020
 • Blog

Ro-Ro, kelime anlamı ele alındığında Roll on ve Roll off kelimelerinin kısaltmalarını simgeler. Ro-ro taşımacılık ise lojistik araçlarının gemiler aracılığı ile bir yerden başka bir yere taşınmasını ifade eder. Bu yükleri taşıyan gemiler Ro-Ro gemisi olarak adlandırılırken bu taşımacılık türüne de Ro-Ro taşımacılığı adı verilmektedir. Bu taşımacılık şeklinin ortaya çıkmasında öncelikli olarak feribotlar etkili olmuştur. Feribotlar sayesinde ortaya çıkan bu yöntem, bir yükün minimum elleçleme ile taşınmasına da katkı sağlamaktadır. Bir yükün kolayca taşınabilmesi, nakliyesinin yapılabilmesi için bilinen geleneksel yol, ekipmanlar yardımıyla gemilere yükleme ve boşaltma işlemlerinin sağlanması olarak ifade edilir.

Ro-Ro taşımacılığın gelişmesinde büyük bir payı olan feribotlar, taşımanın gerçekleştiği araçları bünyesine alarak bir yerden farklı bir yere taşımakla görevlidir. Otomobil, kamyon, tır, tren gibi kendiliğinden sürülebilen ya da çekilebilen yükler, feribotlar yardımıyla taşınabilir. Globelink Ünimar da Ro-Ro taşımacılık yöntemini kullanarak müşterilerinin taleplerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu taşımacılık sisteminin bu denli gelişmesinin en önemli sebebi, artan müşteri talepleri olarak ifade edilebilir. Ro ro taşımacılığı tanımı gereği özel gemiler yardımı ile gerçekleştirilen taşımacılık olarak belirtilebilir.

Bu taşımacılık yöntemi, karayolu üzerinde taşıma yapan çeşitli araçların, yolculuğun belirli bir kısmını deniz yolu aracılığıyla yapmasına olanak sağlar. Ro-Ro gemilerine yarı römorklar çekicileri ile birlikte yüklenebilir. Aynı zamanda çekici, isterse çekiciyi yükleminde limanında bırakarak sadece römorkun Ro-Ro gemisine yüklenmesini sağlayabilir. Böyle bir durumda, nakliye limanında bulunan bir başka çekici römorku takılarak istenen varış noktasına götürür. Ro-Ro taşımacılıkta, yalnızca kamyon ya da tır taşınmakla sınırlı kalınmaz. Aynı zamanda bu taşımacılık şeklinde, lokomotif ve lokomotif vagonları da taşınabilmektedir.

Ro-Ro Taşımacılığının Sunduğu Faydalar

Uluslararası ticarete olan talebin artması ile birlikte global lojistik ihtiyaçları da ciddi oranda artış göstermiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte Ro-Ro taşımacılığa olan talep de aynı şekilde artış göstermiştir. Özellikle son yıllarda ro ro taşımacılığı yapan firmalar artış göstermektedir. Diğer tüm taşıma modları gibi Ro-Ro taşımacılığı da oldukça dikkat gerektiren bir taşıma yöntemidir. Yükleme ve boşaltma işlemleri Ro-Ro gemilerinde son derece hızlı ve kolaydır. Yine de bu eylemler oldukça dikkat ve özenli olunmasını gerektirir.

Taşımacılık esnasında yalnızca tek bir taşıma modu tercih etmek yerine, Ro-Ro taşımacılığın tercih edilmesi sayesinde firmaların işleri daha da kolaylaşmaktadır. Tamamen müşteri odaklı bir hizmet ayrıcalığına sahip olan bu taşımacılık sistemi, müşterilerine pek çok yarar sağlamaktadır. Son varılacak yere (destinasyon) kadar özel ekipmanlar kullanılan Ro-Ro taşımacılık, geminin içinde taşınan tüm yükleri, yükleme ve boşaltma esnasında özenle korur. Bu sebeple Ro-Ro gemilerinde yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında yüklerin hasara uğrama oranı son derece düşüktür. Ürünler, üst üste yüklenmediği için yani ambar üstü istifleme yapılma durumu söz konusu olmadığı için, Ro-Ro içinde bulunan eşyaların dış etmenler kaynaklı hasar alma ihtimali son derece düşüktür.

Yükleme ve boşaltma işlemleri esnasında çok fazla efor harcanmadığı için bu noktada bulunan maliyetler de düşüktür. Yükleme ve boşaltma işlemleri son derece pratik olduğundan dolayı, ro ro taşımacılığı limanları bünyesinde gerçekleşen işlemler de kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Ro-Ro taşımacılıkta kullanılması tercih edilen gemilerin hızları oldukça fazladır. Aynı zamanda, bu taşımacılık yapılırken gemilerin limanda bekleme süresi de son derece azdır. Bu sebeple, Ro-Ro taşımacılık esnasında kullanılması tercih edilen gemiler çok sayıda sefer gerçekleştirerek müşteri memnuniyet oranını yükseltir. Yüklerin istenilen limana nispeten kısa sürede varması sebebiyle müşteriler ile karşılıklı bir memnuniyet söz konusu olur. Alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından yapılan yükleme ve tahliye işlemleri sonucu müşteriler, yüklerini hasarsız bir şekilde alır. Tüm faydalar göz önünde bulundurulduğu zaman, Ro-Ro ile gerçekleştirilen taşımalar hızlı ve etkin bir şekilde tamamlanmaktadır.

Ro-Ro Taşımacılığı Hakkında Kapsamlı Bilgi

Yüklerini Ro-Ro taşımacılık yöntemi ile taşıtmak isteyen firmalar, aynı zamanda ro ro taşımacılık hakkında bilgi sahibi olmayı da arzu ederler. Ticaret hacminin artmasına paralel olarak yeni taşımacılık şekilleri de ortaya çıkmıştır. Bu taşımacılık şekillerinden biri olarak ifade edilen Ro-Ro taşımacılık, araba, kamyon, tır, vagon gibi yüksek hacimli araçların deniz yoluyla taşınmasını sağlar. Bu sayede ro ro taşımacılığı nedir sorusunun cevabı verilir. Tekerlekli kara araçlarının deniz yolu ile gemiler eşliğinde taşınmasını sağlayan bu yöntem, son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ciddi anlamda uzmanlık isteyen bir taşınma yöntemi olan Ro-Ro, tır gibi büyük araçların kısa süre içinde deniz yoluyla taşınmasını sağlar. Ro-Ro gemileri, arzu edilen araçların taşınmasına uygun hale getirilir.

Büyük araçların taşınmasının mümkün olduğu bu gemilere, yarı römorkların çekicileri ile binmesi de mümkündür. Bazı durumlarda, sadece römorkun gemiye yüklenme durumu da söz konusudur. Bu sayede, varış limanında farklı bir çekici ile yola devam edilir. Bir Ro-Ro gemisinin kaç adet tekerlekli araç alacağı, araçların uzunluğuna ve hacmine bağlı olarak değişkenlik gösterir. 100 metre ile 285 metre aralığında değişen gemilerin en küçüğü 25 ila 30 arasında tır taşıyabilir. Kısa süre içinde sık seferler yapabilen bu gemiler sayesinde, operasyon süreleri kısalır. Böylece şoförlerin yaşaması mümkün olan vize sorunlarının ortaya çıkma ihtimali de azalır. Kara yollarında görülen uzun gümrük sıraları, bu taşımacılık sisteminde görülmediği için trafik sorunu ortadan kalkar.

Ro-Ro Taşımacılığın Sunduğu Çeşitli Avantajlar

Pek çok avantajı söz konusu olan Ro-Ro taşımacılık sistemi, yüklerin pratik ve hızlı bir biçimde taşınmasını sağlar. Bu sayede ro ro taşımacılığı güzergahları sayısı da artış göstermektedir. Hızlı taşıma sayesinde, başta Avrupa olmak üzere pek çok bölgeye sevkiyat düzenlenmesi, yeni güzergahların eklenmesi söz konusudur. Limanda yüklenilen yükler, bir daha elleçlenmek zorunda olmadığı için, operasyon maliyetleri açısından da avantaj söz konusudur. Bu noktada, Ro-Ro taşımacılığının sunduğu avantajlar arasında ekonomik olanlar da bulunmaktadır. Pratik ve hızlı olması sayesinde, yüklerin limanda gereksiz yere oyalanmasının önüne geçilir. Yükler, limanda fazla beklemeden sefere çıkarak varış noktasına hızlıca ulaşır. Ro-Ro ile gerçekleştirilen taşımalarda kara yolunda olduğu gibi çeşitli geçiş ücretlerinin ödenmesi söz konusu değildir. Yurt dışında, çeşitli ülkelerde geçerli olan geçiş belgeleri, sınır ve çeşitli trafik sorunları ile karşılaşmanın önüne geçilir. Sınır kapılarında uzun kuyruklar ile bu taşımacılık şeklinde karşılaşılmadığı için yüklerin nispeten hızlı bir şekilde varış noktasına ulaşması sağlanır.

advanced divider

Siz de ro-ro taşımacılık başta olmak üzere tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız Karayolu Taşımacılığı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Şubat 2, 2024

  Türkiye ve Güney Amerika Ticaret Rehberi

    Türkiye, son yıllarda dünyanın birçok noktasıyla denizyolu ticareti

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Şubat 2, 2024

  Tarihi ve Sanatsal Eserler Niçin Havayolu ile Taşınıyor?

    Havayolu taşımacılığı kara, deniz ve demiryolları taşımacılığına göre