Havalimanı Şehri Yaklaşımının Kent Ekonomisine Katkıları

Havayolu taşımacılığı son yıllarda lojistik modları arasında hızla öne çıkmaktadır. Ürünlerin hızlı bir şekilde bir noktadan diğerine ulaştırılmasını sağlayan havayolu taşımacılığı, ilk döneminde yükte hafif pahada ağır denilebilecek ürünlerin taşımacılığında kullanılmıştır.

 

Ancak son dönemde hava yolunun giderek daha uygun maliyetlerle ulaşılabilir olması birçok işletmecinin hava yolunu tercih etmesine imkan sağlamıştır. Ancak hava yolu bugün ulaşılabilir olsa da halen daha birçok işletme için daha yüksek maliyetli bir taşımacılık olarak biliniyor. Buna rağmen yapabileceğiniz bazı maliyet düşürücü yöntemlerle hava yolu taşımacılığını tercih edebilirsiniz.

 

Yüksek Hacimli Taşıma Planlayın

Havayolu taşımacılığında maliyetlerin önemli bir kısmı, yük hacmiyle doğru orantılıdır. Bu nedenle, yüksek hacimli taşımacılık planlaması yaparak, maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Yüksek hacimli taşıma planlaması yapmak, yük taşıma kapasitenizi maksimize ederek, maliyetleri azaltmanıza yardımcı olur.

 

Siparişlerinizi hazırlarken bölgesel gruplamalar yapabilir, uçuşları takip edebilir, programınızı bu doğrultuda oluşturabilirsiniz. Diğer bir deyişle ürün miktarı arttıkça sabit olan taşıma maliyetini kârınızla daha uygun bir hale getirebilirsiniz.

 

Taşıma Süresini Planlayın

En hızlı taşımacılık oranına sahip olan Ancak, teslimat sürelerinin ne kadar süreceğini önceden tahmin ederek, maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Teslimat sürelerini doğru planlayarak, uçuş saatlerinde yoğunluk oluşmamasına dikkat edebilirsiniz.

 

Böylece, özellikle yoğun seyahat dönemlerinde oluşabilecek ek maliyetleri önceden tahmin edebilir ve bu maliyetleri azaltabilirsiniz. Erken planlamalar da maliyetinizi düşürmek için açısından sizin için iyi bir tercih olacaktır. Ne kadar erken rezervasyon yaptırabilirseniz o denli maliyetinizi düşürebilirsiniz.

 

Kargolarınızın Sigortası Olmalıdır?

Havayolu taşımacılığı her ne kadar güvenilir bir lojistik çözümü olarak bilinse de olası olumsuz durumların yaşanması her daim olasıdır. Özellikle kargonun zarar görmesi veya kaybolması gibi olumsuz durumlarda maliyet kaybı yaşamamanız için kargolarınızı sigortalamanız önerilmektedir.

 

Havayolu nakliye sigortası, malın havayolu taşımacılığı sırasında hasar görmesi veya kaybolması durumunda finansal kayıpları karşılamak için satın alınan bir sigorta türüdür. Havayolu nakliye sigortası, taşıyıcı tarafından sağlanan standart taşıma sigortasının kapsamını genişletir ve daha kapsamlı bir koruma sağlar.

 

Havayolu nakliye sigortası poliçeleri, taşınan maddenin değerine, taşınan miktarına, taşıma sürecine, teslimat yerine ve diğer faktörlere göre değişebilir. Sigorta primi, taşınan malın değerine göre hesaplanır ve genellikle yüzde bir veya iki arasında bir oran kullanılır.

 

 

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Şubat 2, 2024

  Türkiye ve Güney Amerika Ticaret Rehberi

    Türkiye, son yıllarda dünyanın birçok noktasıyla denizyolu ticareti

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Şubat 2, 2024

  Tarihi ve Sanatsal Eserler Niçin Havayolu ile Taşınıyor?

    Havayolu taşımacılığı kara, deniz ve demiryolları taşımacılığına göre