Küresel Geçit Projesi Nedir?

Türkiye, sahip olduğu ülke için geniş karayolu ağı sayesinde hem kendi iç pazarına hem de yurtdışına karayolu lojistiği sayesinde sayısız yükün taşınmasını sağlamaktadır. Özellikle AB ülkelerinin büyük bir çoğunluğuna karayolu taşımacılığı gerçekleştiren Türkiye, sahip olduğu rotalar ile iç pazardan aldığı ürünleri bu rotalar sayesinde Avrupa’nın birçok ülkesine ulaştırabilmektedir.

Türkiye ve AB ülkeleri arasındaki karayolu taşımacılığı, uluslararası karayolu taşımacılığı standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte, öncelikle taşınacak yükün türü, miktarı, taşıma koşulları ve gümrük işlemleri gibi faktörler dikkate alınır. Özellikle AB standartlarının getirmiş olduğu karayolu lojistiği kurallarına uyum bu taşımacılık sırasında büyük önem taşımaktadır.

Türkiye’nin Avrupa’ya Açılan Kapıları

Türkiye, batıda Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşusudur. Sahip olunan gümrük kapıları başta bu iki ülkeyle olmak üzere AB ülkeleriyle yapılan ticaretin büyük bir kısmının sağlanmasında aktif rol oynamaktadırlar.

Türkiye’nin Batı’ya açılmasını sağlayan gümrük kapıları ise şunlardır;

 • Kapıkule Sınır Kapısı

Kapıkule Sınır Kapısı, Türkiye’nin Edirne ilinde, Bulgaristan sınırında yer alan ve Türkiye’nin en işlek sınır kapılarından biridir. Türkiye’nin olduğu gibi Avrupa’nın da en işlek sınır kapılarından biri olan Kapıkule, Türkiye’nin AB’ye açılan önemli kapılarından biridir ve iki bölge arasındaki ticaretin büyük bir kısmının gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Kapıkule Sınır Kapısı, Türkiye ve AB arasındaki yüksek hacimli ticaret nedeniyle son yıllarda genişleme çalışmaları yapılarak daha fazla büyük kapasiteye sahip olmuştur. Günlük ortalama 500 kamyonun geçiş yaptığı Kapıkule,karayolu taşımacılığının bel kemiğini oluşturmaktadır.

 • İpsala Sınır Kapısı

İpsala Sınır Kapısı, Türkiye’nin Avrupa kıtasında, Edirne ilinin İpsala ilçesi sınırları içerisinde yer alan bir karayolu sınır kapısıdır. Yunanistan’ın Kipi kentindeki sınır kapısı ile birlikte Türkiye ve Yunanistan arasındaki en önemli sınır kapılarından biridir.

İpsala Sınır Kapısı, Türkiye’nin AB ülkeleri ile yaptığı ticaretin önemli bir kısmının gerçekleştiği bir güzergah üzerindedir. Kapı, Türkiye’nin AB’ye ihracatında da önemli bir rol oynamaktadır. Son yıllarda sınır kapısında yapılan çalışmalar neticesinde her iki tarafın da daha fazla geçişe sahip olması hedeflenmektedir.

Kapıkule- Edirne- İstanbul ve İzmir Rotası

Türkiye’de ticari faaliyetlerin yoğun olarak gerçekleştiği güzergahlardan biridir. Bu rotanın özellikle Türkiye’nin Avrupa ile olan ticaretinde önemi büyüktür. Kapıkule sınır kapısı, Türkiye ile Avrupa arasında ticaretin yapıldığı en önemli sınır kapılarından biridir.

 Bu sınır kapısından geçen yüksek sayıdaki tır, Edirne ve İstanbul yönüne doğru ilerleyerek Türkiye’nin en önemli ticari merkezlerinden biri olan İstanbul’a ulaşmaktadır. İstanbul’dan sonra ise, İzmir gibi diğer ticari merkezlere doğru devam eden bir güzergah oluşmaktadır.

Kapıkule – Edirne – İzmir – Antalya Rotası

Türkiye’nin Akdeniz bölgesini karayoluyla Avrupa’ya bağlayan bu rota, özellikle Türkiye’den Avrupa’ya ulaştırılacak tarım ürünlerinin lojistiği için kullanılmaktadır.

 Akdeniz’de başlayan bu rota Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir’e ulaşarak devam eder. Birçok tarımsal ürün bu sayede Avrupa’ya karayoluyla kolaylıkla taşınmaktadır.

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın