Üçüncü Parti Lojistik (3PL) Nedir?
 • Ağustos 18, 2021
 • Blog

Teknolojinin gelişmesi ve küreselleşme ile birlikte hareketlenen ticaretin sonucu olarak lojistik sektörü önemini arttırmaktadır. Denizyolu, karayolu, demiryolu ve havayolu taşımacılığı olmak üzere pek çok taşımacılık modu, ticari faaliyetlerde bulunan şirketlerin hizmetine sunulmuştur. Bu taşımacılık modları arasında yer alan havayolu taşımacılığı hızlı ve pratik oluşuyla zaman hassasiyetine sahip ürünlerin taşınmasında sıklıkla tercih edilmektedir. Ticaretin ve tedarik zincirinin önem kazanmasıyla birlikte lojistik sektörüne ait terimlerden olan 3PL, üçüncü parti lojistik hizmeti için kullanılan bir kısaltmadır.

Bu noktada detaylarıyla 3PL nedir sorusu akıllara gelmektedir. Bir lojistik terimi olan 3PL, bir şirketin ana faaliyet kapsamı dışında kalan lojistik ve tedarik zinciri faaliyetlerinin tamamını veya belirli bir kısmını başka bir şirkete yaptırması olarak açıklanabilir. Ticaret sektörünün her geçen gün daha da globalleştiği düşünüldüğünde müşterilerin istek ve ihtiyaçları hızlı bir değişim göstermektedir. Firmalar, rekabet avantajı kazanmak ve kazandıkları avantajı sürdürmek, temel faaliyet alanlarına odaklanmak, müşteri taleplerine hızlı bir şekilde cevap verebilmek adına 3PL hizmeti sunan lojistik firmalarıyla çalışmayı tercih etmektedir. Şirketler arasında rekabetin artmasıyla üçüncü parti lojistik hizmetine daha çok ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. 3. Partinin yanında 1. ve 2. parti lojistik hizmetlerine bakıldığında; 1. Parti olarak da tanımlanan PL, hizmet veya malın asıl üreticisi veya göndericisi olan tarafı ifade etmektedir. 2. Parti ise birinci parti olarak tanımlanan firmaların müşterisi veya tedarikçisi olan firmaları ifade eder. Ticaretin gelişmesine bağlı olarak lojistik sektörü de oldukça gelişmiş ve firmaların 3. Parti lojistik hizmetine olan ihtiyaçları artış göstermiştir. Bu hizmet ile tedarik zinciri ve lojistik faaliyetleri daha hızlı, stratejik, güvenli ve esnek olacak şekilde gerçekleştirilmektedir.  

Üçüncü Parti Lojistik Hizmetleri

3. parti lojistik hizmeti yurt dışı ve yurt içinde gerçekleştirilen tüm lojistik operasyonlarda tercih edilmektedir. Temelinde lojistik ve depolama faaliyetleri olan 3PL, şirketlerin ihtiyaç duyduğu lojistik faaliyetlerin daha hızlı, sistemli ve pratik bir şekilde gerçekleşebilmesi için oldukça önemli bir konuma sahiptir. 3PL lojistik firmaları sadece nakliye ve depolama hizmetleriyle değil, katma değerli hizmetler olarak tanımlanabilecek ürünlerin özelliklerine göre sınıflandırılmasını, yerleştirilmesini, taşımasını ve dağıtılmasını da sağlamaktadır.

3. parti lojistik firmaları tarafından şirketlere sunulan hizmetlerin bir diğer avantaj ise profesyonel destektir. Hızla değişim gösteren ticaret ortamında lojistik faaliyetlerin alanında uzmanlaşmış firmalar tarafından yönetilmesine ve kontrol edilmesine ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere her daim şirketlere destek sağlayan üçüncü parti lojistik şirketleri faaliyetlerin sorunsuz ve profesyonel bir şekilde gerçekleşmesini hedeflemektedir. Üçüncü parti lojistik ile ürünlerin sevkiyatında karşılaşılacak olan tüm işlemler sıkı bir şekilde takip edilmektedir. Böylece süreçler kontrol altında tutularak yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçilmektedir.

Üçüncü Parti Lojistik Özellikleri

Üçüncü parti lojistik özellikleri bakımından birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Sunulan hizmetin kapsamı, firmaların istek ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak bakıldığında 3. parti lojistik hizmetleri depolama, taşıma, ayrıştırma, dağıtma ve diğer katma değerli hizmet işlemlerini organize etmektedir. Bunların yanı sıra bilgi teknolojileri alanında da destek sağlanmaktadır. Lojistiğin operasyonel bölümlerine odaklanan üçüncü parti lojistik hizmeti, süreçlerin sorunsuz, güvenli, profesyonel ve koordineli bir şekilde gerçekleşmesini hedeflemektedir.

Üçüncü Parti Lojistik Hizmetinin Avantajları

Hızı, güvenilirliği, profesyonelliği, esnekliği ve stratejik yönetim sağlanması bu lojistik hizmetinin avantajları arasında yer almaktadır. Lojistik faaliyetleri sırasında ürünlerin ayrıştırılması, paketlenmesi, elleçlenmesi, sıralanması ve gerekli yerlere ulaştırılması sürecinin her aşaması özenle organize edilmektedir. 3. parti lojistik hizmetleri, güvenlik için profesyonel çalışma ekibiyle adım adım gerçekleştirilmektedir. 3PL hizmet süreci ürünlerin taşınması ve depolanması kadar bu ürünlere ait verilerin elektronik ortamda tutulmasını da kapsamaktadır. Gerçekleştirilen tüm hizmetlerin kaydı tutularak anlık takibinin yapılması da sağlanmaktadır.

advanced divider

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine güvenle ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  PAYLAŞ:

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın