Yurt İçi Taşımacılık Çözümleri Nelerdir?

Ürünlerin taşıma araçlarıyla Türkiye sınırları içerisinde istenilen noktalara teslim edilmesi yurt içi taşımacılığı olarak adlandırılmaktadır. Ürünlerin güvenilir ve hızlı bir şekilde teslim edilmesi için farklı taşımacılık modlarından faydalanılmaktadır. Bu taşıma modları arasında karayolu, havayolu, denizyolu veya demiryolu önde gelen alternatifler arasında yer alsa da ürün özelliklerine göre alternatifler farklılık gösterebilmektedir.

Özellikle kapıdan kapıya teslimat avantajı sunan karayolu taşımacılığı, aynı zamanda birden fazla noktaya yapılacak dağıtımlarda da tercih edilir. Ürünlerin ülke sınırları içerisinde istenilen noktaya teslim edilmesini sağlayan yurtiçi taşımacılığında sıklıkla da faydalanılmaktadır. Karayolu taşımacılığına alternatif olarak denizyolu veya zaman hassasiyetine sahip gönderimlerde havayolu taşımacılığı da kullanılabilir.

Yurt İçi Parsiyel Taşımacılığın Avantajları

Oldukça avantajlı bir taşımacılık çözümü olarak öne çıkan parsiyel taşımacılık, yurt içi dağıtım operasyonların da sıklıkla tercih edilir. Yurt içi parsiyel taşımacılık, gönderilecek ürünün bir taşıma aracını veya taşıma kabını doldurmadığı durumda başvurulan bir yöntemdir. Farklı müşterilere ait yüklerin aynı araca yüklenerek taşınmasını sağlayan bu yöntem sayesinde operasyonlar güvenli bir şekilde istenilen noktalara gönderilir. Genel olarak yurtiçi parsiyel taşımacılığın sağladığı avantajlar şu şekildedir:

 • Taşıma masrafları optimize edilir,
 • Aynı rota üzerinde teslimi sağlanacak ürünler tek bir araca yüklendiği için zaman tasarrufu yapılır,
 • Farklı taşımacılık modları entegre bir şekilde kullanılabilir; böylece uzak noktalara bile teslimat yaparken zaman kaybı ortadan kalkar,
 • Teslim edilecek noktadaki müşterinin taleplerine bağlı olarak teslim tarihinde esneklik yapılabilir,
 • Gönderici ve alıcı operasyonun her anında bilgi alabilir,
 • Gönderiler zamanında ve güvenilir şekilde teslim edilebilir.

Yurt içi yük taşımacılığı ile hangi taşıma modu tercih edilirse edilsin bu avantajlara sahip olmak mümkündür.

Yurt İçi Konteyner Taşımacılığı Nedir?

Yüklerin güvenli bir şekilde taşınabilmesi için kullanılan taşıma kapları arasında yer alan konteynerler, özellikle denizyolu taşımacılığında sıklıkla kullanılmaktadır. Yurt İçi konteyner taşımacılığı sayesinde pek çok ürün, teslim adresine kadar güvenli koşullarda taşınır. Farklı özelliklere ve boyutlara sahip olan konteynerler, ürünlerin özelliklerine göre seçilir. Bu yöntemle birlikte, yurt içinde bulunan limanlardan tesislere veya tesislerden limanlara ürün gönderimi yapılabilir. Teslim noktasına veya yükleme noktasına en yakın ve uygun limanda konteynerler elleçlenerek operasyonlar tamamlanır.

Yurt içi eşya-kargo taşımacılığı konusunda çok sık tercih edilmese de bazı durumlarda en uygun seçenek olarak değerlendirilip konteyner taşımacılığından faydalanılmaktadır. Bu alternatifte konteynerlere uygun şekilde yüklenen ürünler karayolu taşıma araçları ile adreslerine teslim edilmektedir. Kullanılabilecek bir diğer taşıma modu ise yurtiçi denizyolu konteyner taşımacılığı hizmetlerinden faydalanmaktır. Bu yöntemle örneğin Tekirdağ’dan gemilere yüklenen konteynerler Mersin limanına teslim edilir. Yurt içinde konteyner ile taşımacılığın yapıldığı modlardan bir diğeri de demiryoludur. Yüksek hacimli malları taşımak için demiryolu da tercih edilebilir.

Yurt İçi Karayolu Taşımacılığı

Yurt içi dağıtım operasyonlarında en sık tercih edilen taşıma modu karayolu taşımacılığıdır. Yükleme ve boşaltma operasyonlarında sunulan esneklik, kapıdan kapıya teslim opsiyonu, operasyonlarında 7 gün 24 saat devam etmesi yurt içi eşya taşımacılığı için karayolunun tercih edilmesinin sebeplerinden bazılarıdır. Karayolu taşımacılığı ile ürünün özellikleri ve miktarına göre uygun taşıma aracı seçilir, elleçleme işlemleri kısa süre içinde tamamlanır. Özellikle internet üzerinden yapılan satın alma işlemlerinde e-ticaret lojistiği avantajlarından faydalanılarak ürünler müşterilerin adreslerine hızlıca teslim edilmektedir.

Karayolu taşımacılığının sunduğu avantajlardan bir diğeri karayolu altyapısının ülkenin tamamına ulaşım imkanı sunmasıdır. Bu nedenle hava, iklim ve yol koşulları elverişli olduğu sürece istenilen her noktaya ulaşılabilmektedir. Yurt içi taşımacılıkta sıklıkla tercih edildiği için araç bulmak nispeten daha kolaydır. Yurt içi karayolu taşımacılığında öncü isimler arasında yer alan Globelink Ünimar, uluslararası karayolu taşımacılığı hizmetlerine ek olarak sunduğu yurt içi dağıtım ve depolama çözümleriyle müşterilerine uçtan uca güvenilir teslimat sunmaktadır.

Tüm bu özelliklerine bakıldığında yurt içi taşımacılık hizmetleri arasında karayolu taşımacılığının daha esnek teslimat imkanına sahip olduğu söylenebilir. Hem hız hem güvenilirlik hem de elverişli ulaşım ağından dolayı yurtiçi karayolu taşımacılığı oldukça avantajlı bir yöntemdir. Bu nedenle yurt içerisinde satış yapan firmalar tarafından ürün gönderimlerinde çok sık tercih edilmektedir.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Ağustos 14, 2023

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı?

  Tekstil Ürünleri Havayolu ile Taşınır mı? Dünya ticaretinde tekstil

  Otonom Araçlarda Vites Yükseldi
  Ağustos 14, 2023

  Lojistikle Alakalı 5 Bilgisayar Oyunu

  Birçok farklı tema üzerine kurulu olan bilgisayar oyunları, eğlence