Dünya ticaretinin önemli bir bileşeni olan Afrika, her geçen gün artan nüfusu ve zengin kaynaklarıyla yükselen bir güç konumunda. Kıta yıllarca sömürgeciliğin gölgesinde kalsa da son yıllarda aldığı yatırımlarla hızla büyüyen Afrika, havayolu taşımacılığıyla da ön plana çıkmaya başlamıştır.

Özellikle havalimanları altyapısının hızla gelişim gösterdiği birçok Afrika ülkesi dünyanın birçok noktasıyla güçlü bir bağ yakalamış durumda. Avrupa’nın yanı sıra Asya’nın ticari hacmi yüksek birçok ülkesi de Afrika’yla güçlü ticari bağlara sahiptir.

Cape Town Uluslararası Havalimanı/ Güney Afrika

Afrika’nın güney ucunda bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti, kıtanın ekonomik refah seviyesi gelişmiş ülkeleri arasında yer alıyor. Bu ekonomik ve sosyal gelişmişlik neticesinde altyapısı hızla güçlenen bu ülke Afrika’nın ticari hacmi en yüksek havalimanlarına da ev sahipliği yapıyor.

Bir transit geçiş noktası olan Cape Town Uluslararası Havalimanı, Asya ve Amerika’dan sayısız kargonun geldiği bir nokta olarak biliniyor. Havalimanında, kargo taşımacılığı için özel olarak tasarlanmış tesisler ve ekipmanlar bulunmaktadır. Havalimanı modern kargo tesisleri ve teknolojik altyapısıyla hava taşımacılığı için oldukça elverişli bir ortam sağlamaktadır. Ayrıca, havayolu şirketleri ve diğer kargo taşımacılığı firmaları için ofis ve depolama alanları mevcuttur.

O.R. Tambo Uluslararası Havalimanı/ Güney Afrika

Afrika’nın havayolu taşımacılığında bir mihenk taşı olan O.R. Tambo Uluslararası Havalimanı, Afrika’nın en önemli ticari merkezi olarak biliniyor. Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde bulunan havayolu her yıl artan ticari hacmi ile dikkat çekiyor.

Afrika’nın en büyük havalimanı olan O.R. Tambo, büyük kargo uçaklarının dahi kolaylıkla iniş yapabileceği devasa pistlere sahiptir. Sahip olduğu depolama alanları ve kargo altyapısı sayesinde Afrika’nın elleçleme kapasitesi en yüksek havalimanı olarak biliniyor.

Kahire Uluslararası Havalimanı / Mısır

Afrika’nın kadim ülkesi Mısır’ın başkentinde bulunan Kahire Uluslararası Havalimanı, Avrupa, Afrika ve Asya’yı birbirine bağlayan bir havayolu olarak biliniyor.

Hem yolcu hem de ticari alanda hizmet sunan havayolu, Kahire’nin merkezinin 18,3 km (11,37 mil) kuzeydoğusunda ve Giza Piramitleri’ne 40 km (24,9 mil) mesafede yer almaktadır.  Havalimanının sahip olduğu ulaşım ağı altyapısı sayesinde Mısır’ın birçok noktasına hem karayolu hem de demiryoluyla yüklerinizi ulaştırabilirsiniz.

Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı, Kenya

Kenya’nın başkenti Nairobi’de konumlanan Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı, Kenya’nın ticari ağının en önemli parçası arasında yer alıyor. Kenya’nın denizaşırı ülkelerle ticari bağını her geçen gün büyüten havayolu, transit hava taşımacılığında adından sıkça söz ettirmektedir.

Jomo Kenyatta Uluslararası Havalimanı’nın sahip olduğu pist yapısı sayesinde büyük kargo uçaklarının inişini mümkün kılmaktadır. Ek güvenlik önlemleri ve yüksek elleçleme kapasitesi de havalimanının diğer önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı/ Etiyopya

Afrika’nın tarihi kökenleri çok eskiye dayanan ülkesi Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yer alıyor. Afrika’nın yüksek ticari hacme sahip havalimanlarından biri olan Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı hem ülke içi hem de uluslararası havayolu kargo taşımacılığında önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca havalimanının sahip olduğu ulaşım altyapısı sayesinde hem Etiyopya içine hem de komşu ülkelere kolaylıkla karayolu taşımacılığını mümkün kılmaktadır.

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın