Bozulabilir Kargo Taşımacılığında Özel Çözümler
 • Haziran 28, 2021
 • Blog

Çevresel faktörlerden etkilenerek kısa sürede mevcut kalitesini yitirebilecek ürünlerin taşınma operasyonları, bozulabilir kargonun ve perishable ütün taşınmasının ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. Lojistik sektöründe önemli bir yere sahip olan bozulabilir kargo taşımacılığı, hava kargo faaliyetlerinin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Firmaların bozulabilir niteliğe sahip ürünlerini hızlı bir şekilde ulaştırmasını sağlayan taşımacılık türü, son yıllarda gelişimini hızlandırmıştır. Bozulabilir kargo kapsamında taşınan ürünler hem hızlı hem de yapısı bozulmadan istenilen her noktaya ulaştırılmaktadır. Belirli ısı, nem ve basınç oranı dahilinde kalitesini koruyan ürünler, uzun süreli teslimatlar esnasında zarar görebilirler. Bu noktada, firmaların en büyük yardımcısı olarak bilinen bozulabilir kargo hizmeti pek çok taşımacılık modu eşliğinde gerçekleştirilebilir. Meyveler, sebzeler, bitkiler, canlı çiçekler, süt ürünleri, dondurulmuş gıdalar, taze et ve et ürünleri de bozulabilir kargo sınıfında yer alan ürünler olarak ifade edilir.

Bozulabilir Kargo Hizmetlerinin Paketleme Koşulları

Diğer taşıma modları ile de taşınabilmelerine rağmen genellikle havayolu aracılığıyla taşınan bozulabilir kargolar için paketleme, depolama ve taşıma koşulları oldukça önemlidir. Perishable taşımacılık esnasında ürünlerin bozulmasını engellemek ve kalitesini korumak için doğru paketleme yapmak son derece önemlidir. Kargonun varış noktasına hasarsız bir şekilde ulaşabilmesi, doğru paketleme yöntemlerinin tercih edilmesine bağlıdır. Hava yoluyla bozulabilir ürün taşımacılığı tercih ediliyorsa, uçakların taşıma kapasitesi sayesinde avantajlı paketleme koşullarından faydalanılır. 

Bozulabilir ürünlerin her birinin ürün niteliklerine özgü paketlenme yöntemleri bulunmaktadır. Bu paketleme farklılıklarını göz önünde bulundurarak bozulabilir ürün taşımacılığını daha kaliteli hale getirmek mümkün olur. Aksi takdirde ürünlerin varış noktasına yapısı bozulmuş bir şekilde ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bozulabilir kargo hizmetlerinin gelişmiş paketleme koşulları arasında, iklimlendirme özelliğine sahip koruyucu kaplar ve termal battaniyeler gibi lojistik çözümleri de yer almaktadır. Ürünleri su sızdırmayan kaplar eşliğinde taşımak ve sevkiyat süresi boyunca ortamın nem ve sıcaklığını korumak oldukça önemlidir. Özel iklim şartları gerektiren ürünlerin taşınma işlemleri esnasında, paketler üzerinde mutlaka derece bilgilerinin bulunması gerekir. Bu sayede bozulabilir kargoların niteliklerini ve tazeliklerini koruyarak istenilen her noktaya ulaştırılması sağlanır.

Bozulabilir Kargo Hizmetlerinde Kullanılan Çözümler

Bozulabilir kargolar nelerdir sorusuna, iklim, nem ve çevresel koşullar ve zaman aşımı sebebiyle niteliğini kaybedebilen gönderimler şeklinde cevap vermek mümkündür. Son yıllarda teknolojik gelişmeler ile birlikte daha verimli ve etkili hale gelen bozulabilir kargo çözümleri, gönderim esnasında iklimlendirme özelliğine sahip soğutucu ve dondurucu araçlardan faydalanır. Ortam ısısına karşı hassasiyete sahip olan gönderiler için tercih edilen dondurucu ve soğutucular, ürünlerin teslimat esnasında mevcut yapısını korumaya yöneliktir. Gelişmiş bozulabilir kargo hizmetlerinde kullanılan bir diğer çözüm ise kuru buz olarak ifade edilir. Kuru buz kullanımı sayesinde, ürünlerin kalitesi korunarak alıcıya ulaştırılır. Kuru buz ve jel dondurucu çözümleri, bozulabilir kargo gönderimlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Dayanıklı ambalajlar eşliğinde kullanılan kuru buz ve jel dondurucular hem yurtiçi hem yurtdışı gönderimlerinde önem arz etmektedir. Gelişmiş bozulabilir kargo çözümleri sayesinde, ürünler için uygun sıcaklığı sağlayarak, en kısa sürede kalitesi ve yapısı bozulmadan teslimat yapmak mümkündür.

Bozulabilir Kargo Taşımasında Kullanılan Araçlar

Bozulabilir kargoların taşınması için gerekli ısı koşullarının sağlanması oldukça önemlidir. Bu sebeple, bozulabilir kargo sınıflandırması gibi unsurları göz önünde bulundurarak uygun araç seçimi yapılmalıdır. Gelişmiş bozulabilir kargo çözümlerinde kullanılan frigorifik araçlar, karayolu aracılığıyla yapılan gönderimler için uygundur. Soğuk zincir kargoda sıklıkla tercih edilen bu araçlar, bozulabilir özelliğe sahip tüm ürün grupları için uygundur. Soğuk zincirin kırılmasını engelleyerek gıda sağlığını korumayı sürdüren frigorifik araçlar, özellikle dondurulmuş gıda ürünlerinin yapısını koruyarak teslimat noktasına ulaşmasını sağlar. Bozulabilir kargolar, uygun teslimat araçları sayesinde en hijyenik ve kaliteli koşullarda alıcıya ulaştırılır.

Bozulabilir kargo lojistiğinde sektörün öncü firmalarından olan Globelink Ünimar, geniş dağıtım ağı ve ısı hassasiyetine sahip çözümleriyle, bozulabilir ürünleri havayolu servislerine ek olarak çift rejimli ve ısı kontrollü karayolu araçları ile dünyanın dört bir yanına taşımaya devam ediyor.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de bozulabilir (perishable) kargo konusundaki tüm taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine güvenle ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi ziyaret edebilir, tek tıkla fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Tek Kuşak Tek Yol Projesi
  Aralık 4, 2022

  Tek Kuşak Tek Yol Projesi

  Ekonomik gelişmişlik ve refah düzeyini daha da geliştirmek isteyen

  Denizcilik Sektöründe Azalan Görünürlük
  Kasım 27, 2022

  Denizcilik Sektöründe Azalan Görünürlük

  Dr. Okan Duru, “Gemi emisyonunun azaltılması ve deniz yakıtı