Deniz Taşımacılığında Doğru Lojistik Firmasının Önemi

Dünyanın birçok noktasını birbirine bağlayan denizyolu taşımacılığı insanlığın ilk tarihlerinden bu yana varlığını göstermeyi başarmıştır. Özellikle denizlere hakim olan dünyaya hakim olur özlü sözünün birçok defa haklılığının ispatlandığını gösteren tarih, bugün dünyaya denizyolu taşımacılığının önemini her daim hissettirmektedir.

 

Günümüzde ise denizyolu taşımacılığı dünya ticaretinin bel kemiğini oluşturmaktadır. Her geçen gün denizyolu taşımacılığındaki gelişmeler yeni taşıma türlerinin ortaya çıkışını sağlamış ayrıca bu lojistik modunun daha da önem kazanmasına imkan sağlamıştır. Bugün denizyolu taşımacılığı farklı tiplerde gemiler ve yeni lojistik seçenekleriyle oldukça zengin bir taşımacılık türü haline gelmiştir.

 

Konteyner Taşımacılığı

Bugün denizyolu taşımacılığı denildiğinde akla ilk gelen taşımacılık türü konteyner taşımacılığıdır. Bu taşımacılık türü bugün dünya ticaretinin neredeyse büyük bir bölümünün yapılmasını sağlar ve bu yüzden yüksek derecede öneme sahiptir. Konteyner taşımacılığında farklı özelliklere sahip ürünler bu ürünlerin sorunsuz bir şekilde taşınabilmesini sağlayan konteynerlere yerleştirilir ve bu şekilde kıtaları aşabilir.

 

 Konteynerler, çeşitli boyutlarda ve tiplerde üretilmektedir, ancak bugün en sık kullanılan konteynerler 20 ve 40 feet arasında değişen ölçülere sahip türe aittir.Bu taşımacılık türü hem birçok ürünün kolaylıkla bir noktadan diğerine taşınmasına imkan sağladığı gibi hem de bu ürünlerin güvenilir bir şekilde taşınmasını da sağlamaktadır.

 

Sıvı Yük/ Tanker Taşımacılığı

Sıvı yükler deniz yolu taşımacılığında sıkça taşınan ürünlerin başında geliyor. Bugün dünya enerji kaynakları arasında büyük önem taşıyan petrol, bu taşımacılık türü ile kıtalar arasında ulaştırılabilmektedir. Petrolün yanı sıra yağ gibi diğer sıvılar da bu denizyolu taşımaclığı türüyle taşınabilmektedir.

 

Tanker taşımacılığında özel olarak üretilmiş tanker gemileri kullanılmaktadır. Bu gemiler kıtalar arasında tonlarla ağırlığa sahip gaz, petrol, yağ ve sıvı gübre gibi hayati öneme sahip ürünleri taşıyabilir. Denizyolu taşımacılığının avantajları arasında gösterilen tanker taşımacılığı tehlikeli ve hayati yüklerin kıtaları aşmasına imkan verir.

 

Dökme Yük/ Bulk Taşımacılığı

Dökme yük taşımacılığı, büyük hacimli yüklerin büyük hacme sahip yük gemileriyle taşınmasını sağlayan bir  denizyolu taşımacılığı yöntemidir.  Dökme yük taşımacılığı adından da anlaşıldığı gibi ham haldeki madenler, tahıl, kömür gibi ürünlerin taşınmasında sıkça kullanılır. Özellikle tahıl ürünlerinin taşımacılığında bu denizyolu yöntemi sıkça tercih edilmektedir.

 

Bulk taşımacılığında ürünler doğrudan geminin güvertesine yerleştirilir. Kargolama ve yerleştirme gibi özel ilgi gerektirmediği için kısa sürede bu ürünlerin yüklenmesi gerçekleştirilir. Ayrıca, yüksek tonajda ürün taşıyabileceği için bu tür ekonomik açıdan da avantaj sağlamaktadır. Hem zamandan tasarruf sağlaması hem de yüksek tonaja sahip olması nedeniyle dünya ticaretinde en sık tercih edilen denizyolu taşımacılığı türü olarak bilinmektedir.

Ro-Ro Taşımacılık

Her nevi aracın taşınmasını sağlayan Ro-Ro gemileri denizyolu taşımacılığının en sık tercih edilen türleri arasında yer alıyor. Üretilen birçok aracın dünyanın farklı noktalarına dağıtılmasını sağlayan Ro-Ro taşımacılık, bu araçların güvenilir ve hızlı olarak bir noktadan diğerine ulaşmasını sağlar.

 

Ro-Ro taşımacılığı, alternatif taşımacılık yöntemlerine göre daha hızlı ve ekonomiktir. Ayrıca, karayolu araçlarının doğrudan gemiye yüklenmesi sayesinde taşıma sırasında hasar riski en aza indirilir. Bu nedenle, Ro-Ro taşımacılığı, ürün taşımacılığı için güvenilir bir seçenek olarak görülür. Özellikle tır ve römork gibi ağır vasıtalar bu taşımacılık türü sayesinde kıtaları aşabilir.

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın