Konteyner Taşımacılığında Konteyner Seçiminin Önemi

Denizyolu taşımacılığı her ne kadar köklü bir tarihe sahip olsa da günümüzün gereksinimlerinden kopmadan her geçen gün kendini yenileyebilen bir yapıya sahiptir. Özellikle dünyanın farklı noktalarına yüklerin ulaşmasını sağlayan bu lojistik hizmeti, birçok uluslararası yasanın da çıkarılmasına zemin hazırlamıştır.

 

Bu yasaların varlığı bugün global ölçekte oldukça büyük rakamlara ulaşan denizyolu taşımacılığını bir düzene sokmak ve tarafların birbirlerine karşı yükümlülüklerini yasalarla güvence altına almaktadır. Her geçen gün değişen ve günümüz şartlarına uyumluluğu sağlanan bu yasalar denizyolu taşımacılığında mutlaka bilinmelidir.

 

Denizyolu Taşımacılığında Taşıma Sorumluluğu Nedir?

Denizyolu taşımacılığında kargoların taşınması sırasında çeşitli riskler ortaya çıkabilir. Bu nedenle, denizyolu taşımacılığında taşıma sorumluluğu, gemi taşıma sözleşmesinde belirtilen taşıma koşulları çerçevesinde taşıyıcının yüklenmesi gereken bir sorumluluktur. Denizyolu taşımacılığındaki risk yönetiminin sağlanmasına taşıma sorumluluğu katkı sunmaktadır.

 

Taşıma sorumluluğu, gemi taşıma sözleşmesi kapsamında taşıyıcının malın hasar görmesi, kaybolması veya gecikmesi gibi durumlarda sorumlu olduğunu ifade eder. Taşıyıcı, taşınan malın güvenliğini sağlamak, uygun şekilde paketlemek ve taşımak zorundadır. Ayrıca, taşıyıcının gemideki ekipmanın ve personelinin uygunluğunu da sağlaması gerekmektedir.

 

Denizyolu taşımacılığı, çeşitli riskler içerdiğinden, taşıyıcının sorumluluğu da buna göre belirlenir. Taşıyıcının sorumluluğu, geminin ayrılmadan önce yüklenen kargonun hasar görmesi veya kaybolması durumunda başlar ve kargonun sahibine teslim edilmesine kadar devam eder.

 

Denizyolunda Taşıma Sorumluluğu Nasıl Belirlenir?

Denizyolunda taşıma sorumluluğunun belirlenmesi için lojistiği sağlayan kurum ve partneri arasında bir dizi belgenin hazır olması gerekmektedir. bu belgeler olası bir aksi durumda tarafların birbirine karşı sorumluluğunun belirlenmesini sağlamaktadır.

 

Bu belgeler arasında ilk olarak navlun sözleşmesi taşıma sorumluluğunun tam olarak belirlenmesini sağlar. Navlun sözleşmesinde taşıma sorumluluğunun süresi ve bu sorumluluğun kimde olduğuna dair bir ibare bulunur. Bu ibare sayesinde olası aksi bir durumda hukuk bu belgeyi göz önünde bulundurmaktadır.

 

Uluslararası denizyolu taşımacılığındaki birçok belge de taşıma sorumluluğunun belirlenmesinde önemli rol oynar. Özellikle devletler arasındaki ikili kurallar da bu sorumluluğun sağlanması açısından oldukça önemlidir.

 

Bu belgelere ek olarak lojistik firmasının hangi yükü taşıyacağı da denizyolu taşıma sorumluluğunun belirlenmesinde önemli bir role sahiptir. Her bir yükün kendine göre taşıma sorumluluğu bulunmaktadır. Ayrıca bu yüklerin miktarı, nasıl ambalajlandığı ve yüklerin sigorta kapsamları da taşıma sorumluluğunun belirlenmesinde doğrudan etkilidir.

 

 

Denizyolu Taşımacılığında Taşıma Sorumluluğu İhlalinde Ne Yapılır?

Olası bir taşıma sorumluluğu ihlalinde tarafların birbirine karşı olan yükümlülükleri hem yerel hem de uluslararası hukuk çerçevesinde net bir şekilde belirlenmiştir. Olası olumsuz bir durumla karşılaşıldığında firmaların büyük çoğunluğu eğer durum kendi sorumluluklarında ise zararı tazmin etmeye karar verir. Tazminat ödenmesi zararın boyutuna ve partnerin almış olduğu maddi ve manevi zarara göre farklılık gösterebilir.

 

Eğer firma taşıma yükümlülüğünü yerine getirmediyse partner konşimentonun iptalini isteyebilir. Özellikle eksik ve yanlış hazırlanmış bir konşimento da taşıma sorumluluğu ihlaline girmektedir. Bu yüzden bu belgenin hazırlanmasında dikkat edilmelidir.

 

Eğer taraflar arasında anlaşma sağlanamıyorsa yerel ve uluslararası mahkemeler taraflar arasındaki anlaşmazlığı bu şekilde çözmektedir. Çeşitli tazminat davaları hukuki sürece dahil olmakta olup ülkeden ülkeye de farklılık göstermektedir.

 

Denizyolu Taşımacılığında Güvenli Operasyon Unsurları adlı blog yazısından bu sürecin sağlıklı bir şekilde nasıl sürdürülebileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın