Gemi Taşımacılığı Neden Tercih Edilmelidir?

Depo yönetimi bir firmanın operasyonel kabiliyetini kullanma becerisini en etkili kullanması gereken alanlardan birisidir. Depolama konusunda yapılan yanlışlar ya da plansızlıklar firmaya zaman, emek ve para kaybettirebilir.

 

Depoda tutulan malların aşırı birikmesi durumunda atıl yük kapasitesi artar ve firmanın depolama için harcadığı enerji ve iş gücü seviyelerinde yük meydana gelir.

 

Ya da tam aksi olarak stoklaması yeteri kadar yapılmayan ürünlere yönelik talep geldiğinde firma sevkiyat noktasında sıkıntılar yaşar. Bu durumları yaşamamak için depo yönetimi doğru yapılmalıdır. Organizasyonu doğru yapılan depo yönetimi pek çok fayda sağlayacaktır.

 

Stok Seviyesini Doğru Yönetmek Depo Yönetiminin Anahtarıdır

Firmalar iş yaptıkları alanla ilgili stok yönetimi yapmayı oldukça önemserler. Bunun pek çok nedeni vardır. Yeterli miktarda ürün depolanmış olması olası ani taleplere hızlı bir çözüm üretmenizi sağlar.

 

Hızlı sevkiyat yeteneği firmanın sürekli nakit akışına sahip olma kabiliyetini arttırır. Doğru yönetilen stok kontrolü firmanın ihtiyaç anında başvurulan ilk adres olmasına yol açar. Bu durumda firmanın marka değeri açısından son derece önemlidir.

 

Stokların her zaman dolu olması önemlidir. Ancak gereğinden fazla yapılan stok miktarı da depolama açısından sıkıntılara neden olabilir. Atıl durumda bekleyen ve talep görmeyen ürünler sürekli bir gider kapısıdır. Malların saklanması ve depolanması için enerji ve iş gücü gerekir.

 

Sevkiyatı geciken ve talep görmeyen ürünler bir süre sonra sadece yük olmaya başlar. Dolayısıyla ürünlerin aşırı miktarda olması da bir handikaptır. Bunun önüne geçmek adına yapılacak şey stok seviyesinde optimumu yakalamaktır.

 

Depo Yönetiminde Teknolojiden Yararlanın

Teknoloji her alanda olduğu gibi depo yönetimi konusunda da harika çözümler sunmaktadır. Depo yönetimi alanında operasyonel faaliyetler yürüten yapay zeka uygulamaları ya da otomasyon teknolojileri bu konuda ilk akla gelenlerdir.

 

Deponuzda bekleyen ürünlerin adedini ve ne zamandır beklediğini belirten uygulamalar, depo organizasyonunu sağlayan otomatik robot kollar size pek çok avantajlar sunabilir.

 

İnsandan kaynaklanan hataların önüne geçmek için kullanılabilecek olan bu çözümler bir süre sonra operasyonel giderlerinizi önemli ölçüde azaltır. Ürünleri kategorilere ayırıp yerlerine yerleştiren otonom cihazlar, hangi üründen kaç tane olduğunu anlık olarak izleyebileceğiniz bulut tabanlı teknolojiler dünyanın her yerinden deponuz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar.

 

Akıllı etiketleme ve barkod uygulaması kullanılan bir depo yönetimi sisteminin organizasyon becerisi ve ihtiyaca cevap verebilme süresi klasik yöntemlerle yönetilen depolara göre oldukça fazla olduğu söylenebilir.

 

İyi Organize Edilmiş Bir Depo Zaman Kazandırır

Kategorilere göre ayrılmış ve düzenli yönetilen bir depolama sistemi her zaman için kazançlıdır. Buna göre dağınıklık olmayan, hangi ürünün tam olarak nerede ve kaç tane olduğunun belli olduğu bir depo alanı sevkiyat anında son derece kullanışlıdır.

 

Bu konuda depo personelinin de iyi eğitilip denetlenmesi gerekir. Büyük organizasyonlarda ve yüklü sevkiyatlarda hızın ne kadar önemli olduğu aşikardır. Müşterilerin taleplerine hızlı cevap verilip ürünlerin hızlı gönderilmesi doğru bir iş modeli açısından son derece önemlidir.

 

İyi bir yer planlamasına sahip olan depolar zaman tasarrufu açısından hayati önem taşır. Ürünleri aramakla zaman kaybedilmeyen, ihtiyaç duyulan her ürüne anında ulaşılan bir depo yönetimi rekabetçilik ve çözüm ortaklığı anlamında olmazsa olmazdır.

 

Organizasyonu doğru kurgulanmış bir depo sisteminde çok daha az kişi ile çok daha verimli işler yapılabilir. Bu anlamda düzenli bir depo daha az iş gücü maliyeti anlamında da destekleyicidir.

advanced divider

PAYLAŞ:

Her sayısıyla lojistik sektörünün güncel konularını okuyucuları ile buluşturan Argemonia’nın tüm sayılarına aşağıdaki linkten ulaşabilir, en güncel konuları Blog sayfamızdan takip edebilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın