Navlun Ücretini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Uluslararası taşımacılık söz konusu olduğunda en çok merak edilen konulardan birisi navlun ücretleridir. Denizyolu aracılığıyla gemi taşımacılığının gün geçtikçe yaygınlaşmasıyla dünya üzerindeki tüm limanlar arasında gönderim sağlanmaktadır. Lojistik süreçlerin titizlikle planlanması karayolu ve havayolu taşımacılığında önemli olduğu kadar denizyolu taşımacılığında da son derece önemlidir. Hızlı ve güvenilir hizmet sunan denizyolu lojistiğinde navlunu etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. 

Navlun Ne Anlama Gelir?

Uluslararası denizyolu taşımacılığında önemli bir yere sahip olan navlun, “bir noktadan başka bir noktaya ulaştırılmak üzere gemiye alınan eşyanın taşıma maliyeti” veya “taşıyıcı tarafınca gemide taşınacak yük için talep edilen ücret” biçiminde ifade edilebilir. Navlun ücreti nedir sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir. Navlun ifadesi için en genel haliyle denizyolu taşımacılığında söz konusu olan taşıma ücreti de denilebilir. Neticede yükü taşıyacak tarafın talep ettiği ücret navlun gideri olarak tanımlanabilir. Navlun bedeli, yükleme ve varış noktası, kullanılan konteyner türü, parsiyel taşımacılık durumu, ürünün özellikleri, ürünün hacmi, ürünün ağırlığı gibi birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Denizyolu taşımacılığında sektörün öncülerinden olan Globelink Ünimar, ürününüz ne olursa olsun sizin için en uygun taşıma alternatifini ve en uygun navlunu sunarak hızlı ve esnek bir şekilde yüklerinizi istediğiniz noktalara teslim etmektedir.

Navlun Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İthalat ve ihracat yaparak küresel ticarette söz sahibi olmak isteyen şirketler için navlun son derece önemlidir. Uluslararası taşımacılık fiyatları belirlenirken navlun giderlerini doğru bir şekilde hesaplamak gereklidir. Navlunu etkileyen faktörler ise en genel şekliyle aşağıdaki gibi düşünülebilir;

 • Ağırlık ve Hacim: Denizyolu taşımacılığı operasyonlarında önemli bir faktör olan navlunu etkileyen unsurlardan biri operasyona konu olan ürünlerin ağırlığı ve hacmidir. Yüklerin bir konteyneri doldurup dolduramadığı fiyatlandırma aşamasında oldukça önemlidir. Yükler bir konteyneri dolduracak durumdaysa full konteyner taşımacılığı tercih edilirken, konteyneri dolduramadığı durumlarda parsiyel taşımacılığın avantajlarından faydalanılabilir. Uluslararası taşımacılık yönetimi özelinde belirlenen standartlara uygun olarak belirlenen konteyner ölçüleri dikkate alınarak operasyon için en uygun konteyner seçilebilir.

 

 • Güzergah: Navlun fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan faktörlerden bir diğer güzergahtır. Yükleme ve varış limanları arasındaki mesafeyi anlatan taşıma güzergahı, navlun maliyetlerine doğrudan etki eder.

 

 • Konteyner Cinsi ve Özellikleri: Yükler için tercih edilen konteyner tipi ve sahip olduğu özellikler, uluslararası gemi taşımacılığı fiyatları üzerinde doğrudan etki sahibidir. 20’lik konteyner ile 40’ık konteynerin fiyatlandırılması birbirinden farklı olacaktır. Aynı şekilde konteyner içinde taşınan ürünün özellikleri de navlunu belirler. Örneğin bozulabilir ürün sınıfına giren meyve ve sebze taşımacılığı gerçekleştirilecekse iklimlendirme özelliğine sahip reefer konteynerler tercih edilir. Kullanılacak konteyner cinsine ek olarak ürünlerin bir konteyneri doldurup dolduramadığı da navlun fiyatlandırmasını etkiler. Eğer bir konteyneri dolduramayacak miktarda ürün mevcutsa en ideal taşıma alternatifi olan parsiyel taşımacılık tercih edilerek ürünler istenilen her noktaya gönderilebilir.

 

 • Taşıma Mesafesi: Uluslararası deniz taşımacılığı konusunda navlunu etkileyen bir diğer faktör de taşıma süresidir. Söz konusu yükün yükleme ve varış limanlarına bağlı olarak değişen güzergaha ek olarak teslim noktasının konumu da bu noktada oldukça önemlidir. Örneğin varış limanından sonra yükün farklı bir noktaya teslim edilmesi isteniyorsa bu durum operasyon maliyetlerini etkileyecektir. Bu durum da navlun tutarında değişikliğe yol açabilir.

Denizyolu Taşımacılığında Navlun Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Uluslararası gemi taşımacılığı hacimsel olarak büyük yükleri transfer edebilmek için son derece ideal bir taşıma modudur. Navlun hesaplamalarında söz konusu yükün hacmi, ağırlığı, özellikleri, yükleme & boşaltma limanı, teslimat noktası ve mesafe gibi çeşitli unsurlar navlun fiyatlandırmasına doğrudan etki eder. Denizyolu taşımacılığında navlun hesaplama süreçleri komple (FCL) konteyner veya parsiyel (LCL) konteyner kullanımı, dökme yük, proje yük veya Ro-Ro taşıma gibi seçeneklere bağlı olacak şekilde de farklılık gösterir. Dünya çapında denizyolu taşımacılığı operasyonlarının öncü firmalarından Globelink Ünimar, alanında uzman olan deneyimli operasyon ekibi ile tüm süreci sizin adınıza planlar, en uygun navlun ücretini almanızı sağlayarak hızlı, güvenli ve esnek çözümleriyle yükünüzü istediğiniz noktalara güvenle teslim etmektedir.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Haziran 14, 2024

  Kuzey Amerika’nın En Yoğun Deniz Rotaları ve Limanları

  Dünya ticaretinin önemli noktalarından biri olan Kuzey Amerika Kıtası,

  Haziran 12, 2024

  Yeni Kalkınma Yolu Projesi Hakkında 3 İlginç Bilgi

  Türkiye, Avrupa Kıtası ile güçlü ticari bağlara sahip. Avrupa’nın