Gemi Taşımacılığı Neden Tercih Edilmelidir?

Uluslararası gemi taşımacılığının sunduğu avantajlardan önce kavramın net bir şekilde tanımlanması konunun anlaşılması açısından oldukça önemlidir. Uluslararası denizyolu taşımacılığı nedir sorusuna en genel haliyle herhangi bir ürünün veya hammaddenin bulunduğu ülkeden başka bir ülkeye denizyolu ile taşınması olarak cevap verilebilir. Denizyolu taşımacılığı ile dilediğiniz ürünleri gemiler ile istenilen yere ve istenilen zamanda transfer edebilirsiniz.

Coğrafi konumu itibarıyla üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye, aynı zamanda sahip olduğu limanlarla gemi taşımacılığını önemli bir taşıma modu olarak değerlendirmektedir. Globelink Ünimar, alanında tecrübeli uzman kadrosu ile hem tam konteyner hem de parsiyel konteyner taşımacılığı hizmeti sunmaktadır. Gemi ile transfere konu olan ürünlerin transfer işlemleri ülkelerin limanları arasında, alanında uzman lojistik firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Uluslararası denizyolu taşımacılığı ile ister tonlarca ağırlığa sahip olan yükleri isterseniz de parsiyel taşımacılık avantajıyla en küçük ürünler güvenli bir şekilde farklı limanlara aktarılabilmektedir. Uluslararası ticarette önemli bir yer tutmaya devam eden denizyolu taşımacılığı, diğer taşıma modlarıyla entegre olan yapısıyla sıklıkla tercih edilmektedir.

Gemi Taşımacılığının Avantajları

Lojistik sektöründe birden fazla taşıma yöntemi bulunmaktadır. Havayolu, karayolu, demiryolu ve denizyolu taşımacılığı en sık tercih edilen taşıma modları arasında yer almaktadır. Türkiye, konumu itibarıyla denizyolu taşımacılığında oldukça etkili konumdadır. Ülkemizde bulunan limanların gerek teknolojik gerekse de altyapı açısından dünya standartlarının üzerinde hizmet vermesi de gemi taşımacılığının tercih edilmesinde oldukça önemlidir. Denizyolu taşımacılığı ile dökme yüklerden borulara, likit ürünlerden konteynerlere kadar neredeyse her ürünün transferi yapılabilmektedir. Denizyolu taşımacılığının ürün çeşitliliğinin yanı sıra pek çok avantajı da bulunmaktadır. Uluslararası deniz taşımacılığı, diğer taşıma modları olan karayolu, havayolu ve demiryoluna göre çok daha fazla miktarda ürün taşıma alternatifi sunmaktadır. Denizyolu ile tonlarca ağırlıktaki ürünlerin transferini tek seferde gerçekleştirebilirsiniz. Lojistik sektöründe çeyrek asrı aşan tecrübesiyle Globelink Ünimar’ın uzman ekibiyle çalışmanız halinde planlama süreci ile zaman kaybetmez, iş planlarınızı aksatmadan uluslararası pazarlarda yerinizi alabilirsiniz. Denizyolu lojistik seçeneği ile dünyanın hemen her yerine ürünlerinizi gönderebilirsiniz. Bir diğer özelliği ise denizyolu ulaşımının sağladığı güvenli transfer yöntemidir.

Denizyolu Taşımacılık Türleri

Denizyolu taşımacılığında kullanılacak yöntem, gönderilmek istenilen ürünün özelliklerine göre belirlenmektedir.

 • Tramp taşımacılık olarak da bilinen düzensiz taşımacılık, sabit bir planlamanın olmadığı, proje özelinde rotaların belirlendiği taşımacılık şeklidir. Bu yöntemde gemiler yükün olduğu limana giderek yükleme işlemlerini tamamlar ve taşımacılık işlemine başlarlar. Geminin tamamının doldurulmaya çalışıldığı tramp taşımacılıkta madenler, kömür, kereste gibi ürün taşımalarında faydalanılır.
 • Liner taşımacılık olarak da bilinen düzenli taşımacılıkta geminin kalkış limanı, varış limanı, kalkış tarihi ve varış tarihi gibi bilgiler önceden belirlenmiştir. Ro-ro taşımacılığı ve konteyner taşımacılığı liner taşımacılıkta en sık kullanılan yöntemler arasındadır.

Denizyolunda en çok tercih edilen taşımacılık yöntemi ise konteyner taşımacılığıdır. Bu yöntem sayesinde uzak mesafelere yüksek ağırlıktaki ürünlerin taşınması pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Globelink Ünimar’ın öncüleri arasında yer aldığı uluslararası deniz taşımacılığı yapan şirketler ile çalışarak ürünlerinizi istediğiniz her noktaya güvenle teslim edebilirsiniz.

Denizyolu Taşımacılık Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Uluslararası denizyolu taşımacılığı ile hemen her ürünü farklı ülkelerde yer alan limanlara gönderebilirsiniz. Her transfer yönteminde olduğu gibi denizyolu transferlerinde de taşıma bedeli belirlenirken dikkate alınan çeşitli kriterler bulunmaktadır. Gönderilmek istenilen ürünün miktarı, ağırlığı, yüksekliği, özellikleri, yükleme ve varış limanı, limanlar arası uzaklık gibi faktörler fiyat belirlenirken etkili olmaktadır. Aynı zamanda taşıması gerçekleştirilecek olan ürünün spesifik özellikleri varsa bunlar da oldukça önemlidir.

Örneğin bozulabilir niteliğe sahip ürünlerin taşınmasında reefer konteylerler gerektiği için farklı ekipmanlar kullanılmakta, ürünlerin ısı ve nem değerleri belirlenen aralıklarda olmalıdır. Uluslararası gemi taşımacılığı fiyatları belirlenirken ürünün ihtiyaç duyduğu özel muhafaza yöntemleri varsa bu durum fiyatlandırma üzerinde etkili olacaktır. Denizyolu taşımacılığında tek seferde çok miktarda ürünün transferi sağlanabilmektedir. Bu nedenle diğer transfer yöntemlerine göre ekonomik alternatifler sunabilir. Denizyolu taşımacılık hizmeti sağlayan öncü markalardan olan Globelink Ünimar, müşterilerine sunduğu hızlı, güvenilir ve esnek çözümlerle denizyolu taşımacılığı süreçlerini planlayarak ürünleri istenilen noktalara güvenle teslim etmektedir.

advanced divider

PAYLAŞ:

Siz de tüm lojistik taleplerinizi çözüme kavuşturacak bir ekip ile çalışarak ürünlerinizin adreslerine zamanında ulaşmasını istiyorsanız hizmetlerimizi inceleyebilir, hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz.

  Şubat 2, 2024

  Türkiye ve Güney Amerika Ticaret Rehberi

    Türkiye, son yıllarda dünyanın birçok noktasıyla denizyolu ticareti

  Almanya’ya Uçak ile Kargo Gönderimi
  Şubat 2, 2024

  Tarihi ve Sanatsal Eserler Niçin Havayolu ile Taşınıyor?

    Havayolu taşımacılığı kara, deniz ve demiryolları taşımacılığına göre